jak vybrat vířivku

Jak vybrat zahradní vířivku?

Vytvořeno |

Milujete zahradní vyhřívání? Co takhle zahradní vířivka? Pokud máte na zahradě krásné útulné místečko, je vířivka tím pravým řešením. Existují buď klasické nafukovací, nebo i sofistikovanější. Vířivky jsou dokonce užitečné i pro zdraví. Umístění je jen na vás, hodí se jak na terasu, tak i k bazénu nebo pod pergolu. Pojďme se společně podívat, jak zahradní vířivku vybrat.

Typy zahradních vířivek

Na současném trhu existují dva typy vířivek. Jedná se o vířivky pevné a nafukovací. Pevné vířivky mají odolnější konstrukci. Vybrat si můžete mezi volně stojícími nebo zapuštěnými modely. Výhodou volně stojících vířivek je především design. Tyto modely nabízí možnost i hezkého obkladu. Zapuštěné modely disponují snazším přístupem do vody. Nevýhodou pevných vířivek je cena.

Druhým typem jsou vířivky nafukovací, které jsou podstatně levnější. Jejich hlavní výhodou je možnost rozložení kdekoliv. V létě ji můžete mít na zahradě, přes zimu v domě. Nevýhodou tohoto typu je kratší životnost a méně kvalitní filtrace.

Důležité parametry při výběru zahradní vířivky

Vířivka je příjemným způsobem odpočinku. Disponuje tím, že má pozitivní vliv na vaše zdraví. Nejen, že odbourává stres, ale také zlepšuje náladu a regeneruje svaly. Pokud chcete opravdu kvalitní vířivku, neměli byste výběr v žádném případě podcenit. Při výběru zahradní vířivky je důležité zaměřit se na její důležité parametry, mezi které patří:

  • materiál,
  • velikost,
  • filtrace,
  • vybavení,
  • funkce,
  • a pořizovací náklady.

Materiál

Jedním z nejdůležitějších materiálů při výběru je bezesporu materiál, který rozhoduje také o životnosti vířivky. Materiál se u jednotlivých typů vířivek liší. U nafukovacích vířivek se můžete setkat s materiálem RhinoTech nebo laminované PVC. Velmi rozšířeným materiálem je RhinoTech, který se skládá z několika vrstev. Jeho předností je odolnost vůči nízkým teplotám. Výhodou laminovaného PVC je naopak jednodušší systém. Dále tento materiál disponuje nižšími pořizovacími náklady.

U pevných vířivek musí výrobní materiály disponovat dobrou životností. Dále musí být tvrdé a odolné. Některým modelům nevadí ani nízké teploty. Velice oblíbeným materiálem je americký akryl, který je mnohem kvalitnější, má delší životnost a je odolný vůči mechanickému poškození. Pro obklad se využívá plast nebo dřevo.

Velikost

Dalším kritériem při výběru je velikost, která se nejčastěji pohybuje od 650 do 1 400 litrů. Velikost je závislá především na počtu osob, které budou vířivku používat. Pro dvě osoby se doporučují vířivky s objemem od 600 do 750 litrů. Pro 6 a více osob se hodí vířivka s objemem od 1 000 do 1 500 litrů.

jacuzzi suite relaxation roof with sea views

Filtrace

Při výběru zahradní vířivky je rozhodující také filtrace. V současné době se můžete setkat se dvěma typy. Jedná se o filtraci kartušovou pískovou. Oblíbenou filtrací je písková, která je mnohem výkonnější. Její velkou předností je, že snižuje potřebu chemických přípravků na vyčištění vířivky. Nevýhodou mohou být vyšší pořizovací náklady. Kartušová filtrace je náročnější na údržbu. Naopak disponuje nižší cenou a nižší energetickou náročností.  

Vybavení

U výběru vířivky nesmíte zapomenout ani na příslušenství. Při používání vířivky by se vám mohl hodit ovládací panel, termokryt, termopodložky, schůdky, sedátka nebo manometr. Termokryt je zařízení, které brání k unikání tepla přes vodní hladinu. Dále chrání vodu před znečištěním. Nejčastějším materiálem termokrytu je odolná textilie nebo koženka. Před mechanickým poškozením vířivku ochrání termopodložka. Neméně důležitou úlohu má také manometr, což je přístroj k měření tlaku. Používá se u nafukovacích vířivek, abyste zjistili, zda je nafouknutá na správný tlak.  

Funkce

Důležitým parametrem jsou také funkce, mezi které patří:

  • trysky,
  • vyhřívání,
  • SWS – desinfekce solí,
  • a funkce změkčení vody.

Pořizovací náklady

Pořizovací náklady vířivek jsou velice odlišné. Mezi nejlevnější modely, kolem 10 000 Kč, patří nafukovací vířivky. Kvalitnější modely seženete okolo 25 000 Kč. Tyto vířivky už nabízejí lepší filtraci, lepší výkon ohřevu a pevnější materiál. Pokud chcete investovat do pevných vířivek, budete si muset dost připlatit. Nejdražší modely seženete i v hodnotě 200 000 Kč. Co se týče poměru cena/kvalita, za zhlédnutí určitě stojí vířivky Marimex.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *