Jak účinně zhubnout a udržet si formu

Vytvořeno |

Určitě to znáte. Zhubnete několik kilogramů, cítíte se konečně lépe ve svém těle, ale za nějaký čas dietu pomalu vzdáváte a shozené kilogramy přibíráte zpět. Někdy dokonce naberete více než jste zhubli. Vzdáte to a tento koloběh neustálého hladovění na dietách a přejídání se o víkend či za nějaký čas opakujete stále dokola. 

Jaká je nejlepší dieta?

Jak konečně zhubnout a svou váhu si udržet? Jak zhubnout bez striktních diet založených pouze na kuřecím a zelenině? Jak najít tu správnou dietu, která vás bude bavit a budete mít také výsledky? 

To vše se dozvíte v tomto článku.

Udržitelnost

V první řadě je důležité, aby nová dieta byla udržitelná.

Slovo dieta už samo o sobě v vás může vzbuzovat nechuť a negativní pocit. Proto dietu raději nazývejte zdravý životní styl. Změnu životního stylu udělejte takovou, na které budete mít výsledky, ale také se kterou nebudete mít potřebu odpočítávat dny, kdy už se budete moci vrátit do starých kolejí ohledně stravování a pohybu. 

Neberte změnu zdravého životního stylu jako něco dočasného, ale jako něco, co změní váš život. Změna zdravotního stylu (tedy dieta a pohyb) by vám měla vydržet napořád. Což je také důvod, proč jsou nesmyslné drastické diety, při kterých sice zhubnete x kilogramů za kratší čas, ale nejsou udržitelné. 

Změna životního stylu vám nepřinese okamžité výsledky, ale s postupem času budou mizet nadbytečné kilogramy, vaše postava se začne formovat, získáte více energie a chuti o života a celý proces si budete užívat.

Strava

Jak už jistě víte, strava je alfa omega, pokud se bavíme o shazování nadbytečných kilogramů. 

Rozhodně pokud máte možnost, zvolte a vyhledejte takového poradce ohledně zdravé výživy, který vám spočítá váš kalorický příjem tak, aby jste hubli, ale s rozumem a stále měli dostatek jídla. Většina lidí je dokonce překvapená, že po konzultaci se správným výživovým poradcem získá jídelníček s větším objemem jídla než doposud. 

Jak se laicky říká, k lepší postavě se musíte projíst. Drastické diety vás nespasí. Ale stravování se v rychlém občerstvení, ujídání sladkostí a přeslazené nápoje také ne. 

Pojďme si tedy shrnout pár základních bodů, kterých je dobrý se pro začátek držet. 

  • vypočítat si kalorický příjem (zohlednit bazální metabolismus, pohyb během dne, sport, historii)
  • mít dostatek potravin (nejíst pod bazální metabolismus)
  • dbát na dostatek bílkovin (maso, vejce, šunky, tofu, ryby, tempeh, mléčné výrobky)
  • mít jídelníček složený z nezpracovaných potravin 
  • připravovat si jídlo doma 
  • vyřadit slazené nápoje
  • vyřadit cukr a sladkosti
  • vynechat nadmíru alkoholu
  • nesladit kávu ani čaj (pokud ano, tak zohlednit v jídelníčku a kaloriích)
  • dbát na zdravé tuky (avokádo, ořechy, oleje), ale s mírou 
2485938

Pohyb

Pohyb neodmyslitelně patří také k celému procesu změny životního stylu a hubnutí.

Nemusíte se však každý den trápit na páse či na kole. 

Zkuste pro začátek začít dodržovat určitý počet kroků během dne. Choďte na delší procházky, hýbejte se během dne a sem tam zařaďte také nějaké cvičení. Určitě se Vám budou hodit na měření kroků i chytré hodinky, které koupíte se slevou na Smarty.cz

Vyrazit můžete do posilovny nebo si zacvičit doma během nějakého instruktážního videa. Na Youtube najdete spoustu inspirace na domácí cvičení. Pokud vás takovýto tip cvičení nebaví, můžete zařadit jakýkoli sport. Ať už se jedná o tennis, squash, jízdu na kole, plavání či cokoli, co vás baví. 

Jde to i jinak?

Ano, způsobů je několik. Diet je nespočetně a každému sedí nějaká jiná. Zdravý životní styl je ale dlouhodobý a změní Váš život k lepšímu. Za zkoušku stojí ale i ketodieta. Ketodietou se specializují profesionálové jako je Ketomix nebo Ketofit. Mezi uživateli je velice oblíbená. Recenze mluví za vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *