blue purple onion garlic isolated white black scaled

Superpotraviny na dosah a za pár korun

Vytvořeno |

Každý, kdo se stará o své zdraví, pěstuje si mladistvý vzhled a snaží se tak činit co nejpřírodnější cestou, zná ,,Superfoods“ neboli ,,Superpotraviny“. Jedná se o plody, které jsou prokazatelně zdraví prospěšné. Obsahují vysoký obsah vitamínů a minerálů.

Najdete mezi nimi zejména exotické bobulovité ovoce jako je goji nebo acai. Patří mezi ně avokádo, granátové jablko nebo batáty. Člověk brzy nabude dojmu, že super zdravé potraviny stojí mnoho peněz, putují k nám z druhého konce světa a těžko se shání v běžných obchodech. Často se zapomíná na superpotraviny, které jsou plody naší země, jsou dostupné v supermarketech a neutratíte za ně značnou část výplaty.

Cibule

Všem známá, obyčejná, ale zázračná a stojí doslova pár korun. Cibule. Všichni dobře známe její štiplavou chuť a intenzivní vůni. Žádná kuchařka se bez ní neobejde. Víte ale, že se jedná také o přírodní antibiotikum? Je to způsobeno přítomností látky zvané allicin, zdroje oné štiplavosti a typického aroma. Pomáhá při léčbě zánětů horních cest dýchacích. Věděly to již naše babičky, které z cibule připravovaly nápoj slazený medem, který nemocnému pomáhal s vykašláváním.

Cibule je bohatá na vitamíny C, E, D, B12, B6, thiamin, riboflavin, niacin, mangan, měď, jód, zinek, hořčík, draslík, vápník, sodík nebo také mangan. Díky koktejlu zdraví prospěšných látek se stává zbraní proti infarktu a mrtvici, pomáhá udržet správný krevní tlak, snižuje hladinu LDL špatného cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu toho správného HDL. Přispívá k prevenci proti rakovině střev a vaječníků. Pomáhá udržet správnou rovnováhu střevní a žaludeční mikroflory. Pomáhá vstřebávání tuků a cukrů, díky čemuž je prevencí proti vzniku cukrovky.

Česnek

Česnek, stejně jako výše uvedenou cibuli, známe od dětství všichni. Na česnek, si přes jeho zdravotní přínos někteří lidé musí dát pozor. Zejména pacienti s dráždivým žlučníkem, kterým může způsobit nepříjemné komplikace. Na čerstvý česnek, je nutné si zvyknout, zpočátku způsobuje nadýmavost. Další věc, na kterou je u česneku potřeba dát pozor, je jeho kvalita. Na českém trhu je k sehnání zejména laciný čínský česnek, bohužel, je ale o dost méně kvalitní. Hledejte tedy česnek český, který má slovo český v názvu.

Stejně jako cibule, obsahuje česnek přírodní antibiotikum allicin a již v čínské medicíně se česnek hojně využíval. Největší prospěch z česneku budete mít, pokud ho budete konzumovat čerstvý. Díky jeho štiplavosti je dobré jíst ho spolu s kysanými mléčnými výrobky, které ji zneutralizují. Ideální množství vás možná trochu překvapí – 3 stroužky denně.

Česnek čistí dýchací cesty a podporuje vykašlávání. Odstraňuje parazity, které se mohou vyskytovat ve vašich střevech. Stimuluje krevní oběh a pravidelná konzumace česneku je výbornou prevencí proti vzniku rakoviny žaludku, střev a prostaty. Česnek je pomocníkem při prevenci vzniku a při léčbě křečových žil. Chrání žíly před trombózou, snižuje vysoký krevní tlak i cholesterol, pomáhá při arterioskleróze a je zbraní proti angíně, chřipce a nachlazení.

Červená řepa

Červená řepa má díky školním jídelnám nevalnou pověst. Byla nešetrně a nevábně zpracovávána a znechutila se tak mnohým generacím, které prošli povinnou školní docházkou. Tato zelenina si vyloučení z jídelníčku rozhodně nezaslouží. Čerstvá nebo dobře upravená, je zdrojem lahodné chuti s extrémně příznivým vlivem na naše zdraví.

Řepa je bohatá na vitamíny A, C, E, K a vitamíny skupiny B. Dále obsahuje železo, zinek, vápník, měď, mangan, fosfor, draslík nebo selen. Mezi její účinky s pozitivním vlivem na naše zdraví je schopnost neutralizovat škodlivé látky v těle a podporuje jejich následné vylučování. Funguje jako prevence před vznikem rakoviny a pomáhá znovu obnovit síly při rekonvalescenci. Konzumace červené řepy zlepšuje činnost mozku, má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, zpomaluje projevy stárnutí, snižuje hladinu cholesterolu a posiluje kosti. Zlepšuje činnost jater a ledvin, čistí krev a zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *