summer car trip young family vacation scaled

Jak cestovat s dětmi bez starostí a stresu

Vytvořeno |

Ještě před pár lety jste byli dobrodruhové milující cestování do blízkých i vzdálených krajin, ale po narození dítěte se to razantně změnilo? Bojíte se, jak by vaše ratolest cestu zvládla, zda by vás na dovolené vůbec nechala odpočinout si a vůbec, že by to celé bylo příliš stresující pro všechny zúčastněné?

Je dost pravděpodobné, že se těchto a podobných domněnek obáváte zcela zbytečně. Malé děti totiž zvládají cestování mnohem lépe, než by se vám mohlo zdát. S následujícími tipy možná naleznete ztracenou odvahu a vyrazíte s ratolestí někam za sluníčkem ještě letos. 

Zvykejte od plenek

Říká se „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. A je to velká pravda. 

Pokud budete své dítě od útlého věku učit tomu, že cestování je prima, bude to tak později brát zcela automaticky. 

Můžete začít již s miminkem. Nemusíte hned letět na Kanáry, ovšem nacvičit si jízdu s kočárkem MHD či vlakem je žádoucí, stejně tak, jako jízda autem. V takto nízkém věku dítě většinou absolutně neřeší, kde se zrovna nachází, je-li tam se svou maminkou – řeší pouze základní potřeby.

V prvních měsících života dítěte tedy cestování trénujete spíše pro svůj vlastní pocit. Nabydete sebevědomí a naučíte se mít věci pod kontrolou.

Se staršími děti v batolecím věku už to může být o poznání složitější. Je důležité, aby kupříkladu jízdu vlakem nebrali jako stres či nudu, nýbrž jako dobrodružství. Pozitivní motivace a vaše nadšení zajistí, že si cestu bude užívat i vaše dítko. 

Buďte připraveni, vždy a na všechno 

Doporučujeme vytvořit si pro účely cestování malou KPZ – krabičku poslední záchrany. Co by taková krabička měla obsahovat? 

Do malé taštičky či pouzdra uložte věci, které vám mohou nějakým způsobem usnadnit cestu kamkoliv. Můžete sáhnout po oblíbených figurkách a drobných hračkách, prstových maňáscích, omalovánkách či knížečkách dle věku dítěte. 

Dále je velmi vhodné mít sbalené papírové kapesníčky a vlhčené ubrousky, stoprocentně se vám bude hodit i dezinfekce na ruce. 

Vhod by dítěti mohl přijít i cestovní polštářek, popřípadě i dečka. Záleží na délce trasy a místě v dopravním prostředku.

A co je nejdůležitější – něco na zub. Ideálním a docela skladným řešením jsou ovocné kapsičky, dále můžete přibalit třeba kukuřičné křupky, lízátko a důležité je také pití, kdyby dítě dostalo žízeň. 

10751

Dítě po cestě zabavte

Určitě je vhodné, aby se na cíl vaší cesty těšilo. Oblíbené jsou třeba návštěvy babiček či výlety na různá zajímavá místa vhodná pro děti. Příště si tak vaše ratolest spojí cestování daným prostředkem s něčím příjemným a vy to budete mít jednodušší. 

V průběhu cesty je určitě vhodné dítě zabavit. Pokud by bylo otrávené a znuděné, je dost pravděpodobné, že začne svou nespokojenost dávat najevo – a to by nemuselo být po chuti ostatním cestujícím. Nikdy nenechejte své dítě křičet či obtěžovat ostatní. 

Můžete spolu pozorovat krajinu oknem a komentovat, co právě vidíte – to je skvělá metoda jak pro zabavení, tak pro rozšiřování slovní zásoby. U starších dětí může přijít vhod i slovní fotbal či jiná hra na podobném principu. 

Pokud váš potomek i přes vaše snahy cestování v oblibě nemá, možná pomůže nejsilnější zbraň – tablet či telefon s pohádkou. Spousta rodičů tento tip jistě odsoudí – ale zároveň může spoustě rodičům velmi pomoci. 

Buďte připraveni na komplikace

Může se stát, že se vašemu dítěti bude při cestování (především autobusem či autem) dělat špatně od žaludku. Tomuto stavu se říká kinetóza. Spolehlivě ji řeší lék Kinedryl, ovšem nevolnosti lze řešit i alternativněji. Vyzkoušejte dítěti nabídnout bonbon k cucání či lízátko (skvěle fungují ty zázvorové, ale dítěti tato příchuť nemusí být příjemná), posaďte jej co nejvíce dopředu a po směru jízdy. Co je překvapivé – výborně funguje také přelepení pupíku náplastí do tvaru kříže. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *