Jak děti motivovat k pohybovým aktivitám

Vytvořeno |

Pohyb je důležitý v každém věku, u dětí zejména. Už v raném dětství můžeme u dětí rozhodnout, zda budou v dospělosti trpět obezitou, nastavením správných zdravých návyků dětské obezitě předejdeme a pravidelná pohybová aktivita je důležitý faktor, který patří do správných návyků. Téměř každé páté dítě trpí nyní obezitou, je to způsobeno především nástupem elektroniky, kdy venkovní míčové hry a hry na schovávanou vystřídají konzole a počítače a děti běhají pouze se svými hrdiny. Také nynější uspěchaná doba má často za vinu nedostatek času rodičů, kteří své děti nechtěně zanedbávají z pohledu zdravých jídel (hlavně svačin) a nemají ani čas své ratolesti brát na cyklovýlety nebo se zapojit do míčových her. Děti často ani nemají zájem o sport, proto je musíme ke sportu motivovat, aby nejprve projevily zájem o danou sportovní/pohybovou aktivit. Jak takové děti motivovat k pravidelnému sportování? Dozvíte se v dnešním článku.

happy children playing together outdoors dancing around grass enjoying outdoor activities having fun park kids party friendship concept

Správný výběr sportovní aktivity

Nejdůležitější a rozhodující faktor, který ovlivní, zda Vaše dítě bude pravidelně sportovat je otázka, zda Vaše dítě baví Vámi vybraná sportovní aktivita. Často rodiče vybírají sporty pro své děti podle svého uvážení a přesvědčení, malý hokejista po tatínkovi, plavkyně po mamince nebo tenista s vidinou zisku, děti ale dané sporty nebaví a na tréninky se netěší. Nechte své děti vyzkoušet více různých sportů a nechte své děti rozhodnout, jaký sport je ten pravý. Občas budete překvapení, jaký sport Vaše dítě baví a do jakého má vášeň. Pokud budou sportovat s vášní a radostí, motivace nebude třeba.

Sportovní hrdina

V každém sportu je nějaký hrdina, nějaký vzor, který inspiruje a motivuje ostatní. Pro hokej je to jasný Jaromír Jágr, pro biatlon to může být například Gabriela Soukalová, vyberte proto některého ze sportovních hrdinů v daném sportu a vytiskněte fotografii/plakát, který bude Vaše dítě motivovat. Také vyprávějte svému malému sportovci příběh daného hrdiny, který bude pokaždé velmi inspirativní.

Odměna

Každý, kdo vidí odměnu za vykonaný úkol, daleko lépe a rychleji pracuje a pracuje s chutí. Odměňujte své děti za pravidelné sportování, nemusí se jednat o velké odměny, postačí nějaká oblíbená pochutina ve formě svačiny po tréninku nebo po úspěšném měsíci pravidelných tréninků výlet do zoo. Pokud Vaše dítě uvidí odměnu a bude se na ni těšit, tréninky za každou cenu nevynechá.

Omezení IT technologií

Poslední tipem, jak své děti donutit ke sportu a pohybovým aktivitám, je omezení IT technologií, tedy omezení hraní her na počítačích a konzolích. Dříve se děti daleko více hýbaly právě z důvodu neexistence těchto herních elektronik. Nezakazujte svým dětem hry úplně, jen je omezujte, aby většinu dne trávily na čerstvém vzduchu a v pohybu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *