Tajemství hlívy ústřičné

Vytvořeno |

O hlívě ústřičné jste jistě již někdy slyšeli, možná ale už nevíte, jak je její užívání prospěšné pro vaše tělo. Její využití je všestranné i v kuchyni, a tak se jistě stane vaší oblíbenou ingrediencí. Čím tedy člověku prospívá? A jak hlívu vypěstovat v domácích podmínkách? To a mnohem více se dozvíte z toho článku!

oyster mushroom white wall

Tajemství hlívy ústřičné

Na začátek je dobré si upřesnit, co to hlíva ústřičná vlastně je. Jedná se o lupenitou jedlou houbu rostoucí na pařezech a mrtvých stromech. Roste po celém světě, zejména v chladnějších oblastech. Obvykle roste v trsech. Své jméno tato houba získala podle svých klobouků, které připomínají ústřice.

Účinky na lidský organismus

Hlíva ústřičná je velmi oblíbeným doplňkem stravy. Právě v této podobě je také nejlepší ji konzumovat, její účinky jsou v této formě totiž nejlepší. A jaké účinky to jsou? Tím nejdůležitějším je posílení imunity. Hlíva ústřičná je totiž velmi bohatá na různé vitamíny, minerály a další tělu prospěšné látky, které pomáhají člověku imunitu budovat. Dále má antioxidační účinky a pomáhá udržovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Blahodárný účinek má také na tvorbu červených krvinek, a tak se doporučuje po hlívě sáhnout, trpíte-li chudokrevností. Pomůže vám také v boji s krevním tlakem, který snižuje. Poradí si i s kožními onemocněními, zejména pak s bradavicemi, ale i s popáleninami. Může však mít i projímavé účinky, a tak to s jejím užíváním příliš nepřehánějte.

Užívání hlívy ústřičné

Jak již bylo řečeno, hlíva má nejpříznivější účinky na lidský organismus v podobě doplňku stravy. Takových variant je potom hned několik. Většinou ji na trhu najdete v kombinaci s jiným vitamínem či látkou. Oblíbené jsou produkty, které kromě hlívy ústřičné obsahují rakytníkový olej, echinaceu či meruňkový olej. Pro děti můžete zvolit variantu sirupu s výtažkem z hlívy ústřičné nebo též bonbóny doplněné o vitamín D. Hlíva ústřičná se také kombinuje s laktobacily a probiotiky. Známou formou jsou též tablety.

Hlívu ústřičnou lze taktéž užít jako surovinu do jídel. Oblíbíte si ji při přípravě různých polévek a omáček. Zkusit můžete také různé nálevy. Skvěle bude chutnat i v kombinaci s jinou zeleninou. Zkrátka fantazii se meze nekladou a jistě si najdete svůj recept, kde bude hlíva ústřičná excelovat.

Pěstování hlívy ústřičné

Hlíva ke svému růstu potřebuje pokojovou teplotu a světlo. Pěstovat ji můžete i na pařezech a dřevěných špalcích. Lze ji pěstovat ze substrátu, ve slámě či na již zmíněném dřevě. Pěstování ze substrátu je však považováno za nejjednodušší způsob, a tak se nejvíce doporučuje. Hlívu můžete pěstovat jak vevnitř, tak venku, záleží to jen na vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *