Jak pěstovat bylinky?

Vytvořeno |
Bylinky mají všeobecné využití, dokáží léčit tělo i duši, podporovat smysly a cítit se lépe.

Je tu jaro, nastává čas sázení bylinek. Vlastní bylinky z domácího prostředí jsou ideální volbou konzumace. Čerstvé bylinky krásně voní a nemáte-li vlastní zahrádku jsou i skvělou dekorací do domácností na parapety oken, balkóny a terasy. Bylinky lze používat po celý rok nejen v čerstvé podobě. Zkuste si bylinky usušit nebo zamrazit. Jsou skvělým dochucovadlem a každému jídlu dodají ten správný šmrnc. Bylinkový čaj provoní celou domácnost a skvěle chutná.

jak pěstovat bylinky

Nejčastější bylinky, které si sami pěstujeme v našich domácnostech jsou bazalka, oregano, máta, meduňka, petrželka, pažitka, majoránka nebo šalvěj. Další rozšířené bylinky jsou tymián, rozmarýn nebo třeba koriandr.

Jak správně bylinky pěstovat?

Potřebujete kvalitní semínka, které zakoupíte na trzích nebo ve speciálních obchodech a substráty. Substráty lze zakoupit a využít slev na Baumax.cz, kdy Vám ochotní prodavači poradí, co je pro Vás vhodné.

Nejlepší metoda je začít předpěstováním doma, kdy bylinkám zajistíme rychlejší růst, ideální klima a dostatek vláhy. Sázení semínek je trošku složitější metoda, a ne všechny bylinky jsou vhodné sázet od semínek. Nejrychlejší a nejjednodušší volbou je nákup už vzrostlých bylinek v květináčích. Sázíme-li semínka je důležité sázet okolo půl jednoho centimetru pod hlínu a nestlačovat, aby semínka měla možnost se protlačit ven. Semínka sázíme nejlépe jeden centimetr od sebe. Bylinky nejprve pěstujte doma a ven je dejte nejlépe až po 15. květnu. Dejte si pozor na přízemní mrazíky. Všechny potřebné doplňky a podrobné informace získáte například v obchodě Truhlikov. Nakoupíte zde některé druhy semínek, bylinek v květináčích, kvalitních substrátů, truhlíky a další doplňky. Při nákupu online navíc využijete slevy Truhlikov a zboží zakoupíte levněji. Protože své práci opravdu rozumí, najdete na jejich stránkách zajímavé články, rady a tipy.

Pokud zrovna letos začínáte a rozhodli jste se pěstovat bylinky poprvé, nebo si nejste jistí, najděte si v blízkém okolí specializovaný obchod nebo zemědělské potřeby, kde si zjistíte veškeré informace osobně.

Při sázení si dávejte pozor, jakým způsobem bylinky sázíte. Některé druhy bylinek lze pěstovat kousek od sebe, jiné potřebují vetší prostor kolem sebe. Bylinky jako je máta a bazalka s plochými listy potřebují opravdu hodně vody a časté zalévání. Hodně zalévat se nemusíte bát ani pažitku, jednu z nejklasičtějších bylinek do každé domácnosti. Meduňka je velmi odolná bylinka, která je velmi podobná mátě, ale méně se rozrůstá a má jinou spíše citronovou vůni, kdežto máta voní po svěžesti. Stejně tak potřebuje svůj prostor a časté zalévání.

návod jak pěstovat bylinky

Ať už se rozhodnete pěstovat jakoukoliv bylinku, vždy si o ní nejdříve zjistěte veškeré informace o sázení a následné péčí, uchovávání a využití. Pokud si rádi bylinky sušíte nebo mrazíte, určitě se Vám budou hodit dózy na bylinky, které zakoupíte na Dedra.cz.

Máte rádi bylinky, ale nechcete nebo nemáte možnost si pěstovat svoje bylinky? Chcete nějakou speciální bylinku, která není jednoduchá na pěstování? Pokud si vaříte různé čaje a odvary a využíváte různé druhy bylinek v kuchyni při vaření, zakoupíte je ve specializovaných obchodech s bylinkami, kořením nebo čaji, kde Vám poradí, jaká bylinka je vhodná přesně pro Vaše využití. Máte-li v tom už zkušenosti a jste zběhlí a vášniví bylinkáři, lze nakupovat z pohodlí domova. Ideálním společníkem pro Vás jsou obchody se zdravou výživou nebo přímo s čaji jako je Oxalis.cz.

Speciální pozornost věnujte využití a spotřební množství, protože i když jsou bylinky přírodní, některé jsou velmi silné a smí se užívat jen v určitém množství. Většinu bylinek není doporučeno konzumovat v těhotenství, protože nikdy nebyl prokázán účinek na plod v děloze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *