top view skincare bottles light blue water surface with aloe vera daisy flowers scaled

Jak poznat přírodní kosmetiku

Vytvořeno |

Se vzrůstajícím zájmem o životní prostředí a zdravý životní styl také vzrůstá nabídka přírodní kosmetiky. Mnohé značky tohoto zájmu ovšem pouze využívají a tváří se jako přírodní, ačkoli tomu tak ve skutečnosti není. Zákazníci si pak za spoustu peněz kupují chemii v hezké lahvičce s kytičkami. Jak tedy poznat skutečnou přírodní kosmetiku od té, která si na ni jen hraje? 

Certifikát

Existuje několik certifikací, které může skutečná přírodní kosmetika získat. Jsou to například EcoCert, CPK, Vegan apod. Tyto certifikáty může značka získat pouze v případě, že splňuje celkem přísná kritéria. Pokud tedy na lahvičce produktu uvidíte certifikát, víte, že je produkt přírodní. Získat jej ale není vždy jednoduché, a hlavně to rozhodně není levné, takže ne všechny přírodní značky tohoto označení dosáhnou. Vždy je proto vhodné dívat se na složení produktu.

Složení

Co by ve složení přírodní kosmetiky rozhodně nikdy nemělo být? 

PHENOXYETHANOL – jedná se o konzervant, který vykazuje toxické účinky. Je nevhodný pro těhotné a kojící ženy, a také pro děti. Přesto se vyskytuje téměř v každém produktu, dokonce i v těch pro děti! A často jej najdeme v produktech, které by měly být přírodní. Prodejci takové kosmetiky pak často argumentují tím, že jsou přírodní kosmetika, ale bez phenoxyethanolu by to nešlo. Šlo. Ten v přírodní kosmetice nemá co dělat. 

PARABENY – syntetické konzervanty s karcinogenními účinky nemusíte ve složení vždy jednoduše poznat, ukrývají se totiž po různými názvy. Mohou mít sice v názvu slovo paraben (methylparaben), napsány mohou být ale pod různými názvy (např. E219, Preserval MS apod.). V přírodní kosmetice rozhodně nemají své místo.

SILIKONY – silikony nepatří mezi to nejhorší, co můžete v kosmetice najít, nejsou ale biologicky odbouratelné a na vlasech či pleti vytváří neprodyšný film, který zabraňuje průnik výživných látek. Přidávají se například do krémů či mejkapů a mohou způsobovat vznik akné či ucpávání pórů. Je lepší se jim vyhnout. Nejčastěji mají koncovku -xane či -cone.

PEG – PEGy v kosmetice způsobují, že se do pokožky vstřebá další chemie v nich obsažená. Jedná se o nejčastěji se objevující emulgátor. Problém je, že vznikají z ropy a v kosmetice jsou v podstatě nenahraditelné. Samy o sobě až takovým problémem nejsou, ale propouští do pokožky škodlivé látky, které už potíže způsobit mohou. 

METHYLISOTHIAZOLINONE – této téměř nevyslovitelné látce se vyhýbejte přímo obloukem. Způsobuje alergické reakce kůže, očí i plic, je to extrémně dráždivá látka a může způsobovat infarkt myokardu. Po několika výzkumech se přišlo na to, že je natolik škodlivá, že EU její používání zakázala v bezoplachových přípravcích (např. krémy). V šamponech či kondicionérech se ovšem vyskytuje stále. 

PARFUM – parfémy jsou zrádné, objevovat se totiž mohou i v přírodní kosmetice. Důležitý je zdroj, z jakého pocházejí. Jestliže je parfém z přírodního zdroje, pravděpodobně to bude na lahvičce uvedeno. Jestliže to tak není, pak se vždy zdroj snažte dohledat. Pokud se vám to nepodaří, pravděpodobně to nebude žádný „dobrý“ parfém. Takové kosmetice se vyhněte. 

Encyklopedie

Co se týče složení, rozhodně to není všechno. Zdá se vám, že se v tom snad ani nedá vyznat? Máte pravdu, pro běžného spotřebitele je nemožné si vše zapamatovat a naučit. Je dobré tedy využívat internetové encyklopedie, které vám dokážou rozebrat látku po látce, popíší její účinky a dají vám vědět, zda je látka dobrá či ne. Vše tak bude mnohem přehlednější, i když pracnější. 

Ověřené značky

Nejlepší je sáhnout vždy po ověřené značce. Takové, u které budete vědět, že nemůžete sáhnout vedle. Jsou i takové značky, které sice přírodní jsou a můžete od nich nakoupit velmi kvalitní a čisté produkty, na druhou stranu se nebojí použít ani chemii a konzervanty, aniž by na to upozornili. U takových značek tedy buď vždy velmi pozorně čtěte složení, nebo se jim vyhýbejte. Existují výrobci, kteří se chemii a syntetickým látkám vyhýbají a mají vždy 100% čisté přírodní složení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *