Jak vybrat správné běžky?

Vytvořeno |

Rekreační sporty se vrací do popředí a jedním z nich, který si každý rok získává čím dál větší oblibu, jsou běžky. Na horách, a nejen tam, se každý rok v zimě připravují běžkařské trasy, které si užívá nespočet lidí. Ať už vás bílá stopa láká prvně nebo jste vyježděný profesionál, v tomto článku se dozvíte, jak vlastně vybrat ty správné běžky přímo pro vás.

Výběr vhodných běžkařských lyží je velmi důležitý. Správnou volbou ovlivníte nejen kvalitu zážitku, ale také své zdraví a bezpečnost. Existuje pár bodů, kterých když se budete držet, nesáhnete při výběru vedle. Nejdříve si přiblížíme parametry, které byste měli při koupi zvážit a poté se podíváme na druhy běžeckých lyží.

feet skier ski boots cross country skis walking snow winter sports healthy lifestyle close up copyspace

Zodpovědět byste si měli především tyto otázky:

1) Jak budu běžky využívat?

Chcete mít běhání pro relax a odpočinek nebo si chcete zvýšit svou fyzickou kondici? Chcete běhat rekreačně nebo začít závodit?

2) Kde budete běžky využívat?

Při výběru je důležité vědět, na jakém povrchu budete běžky převážně používat. Budou to upravené stopy nebo spíše volný terén?

3) Jaká je má váha a výška?

Dalším parametrem, který je potřeba při výběru zvážit je vaše výška a hmotnost. Od toho se odráží tvrdost a délka lyží.

4) Jaké je mé cenové rozpětí?

V neposlední řadě je důležité si rozmyslet, kolik jste ochotni za běžky a vybavení utratit. Lépe se tak budete orientovat v tom, co hledáte a na jakou značku se chcete zaměřit.

TYPY BĚŽECKÝCH LYŽÍ

Pokud jste si zodpověděli předešlé otázky, měli byste mít nějakou tu představu, jaký typ běžek hledáte.

TURISTICKÉ BĚŽKY

Turistické běžky jsou nejčastěji prodávaným modelem a ideálním pro začátečníky. Jsou vhodné na rekreační užití. Jsou širší a měkčí a mají dobrou stabilitu. Pro turistické výlety nejlepší volbou. Doporučená délka takových lyží se uvádí 15 – 30 cm nad výšku lyžaře.

KLASICKÉ BĚŽKY

Klasické běžky jsou vhodné především do upravených stop. Oproti turistickým běžkám jsou tvrdší a dá se u nich vyvinout větší rychlost. Při výběru je důležité zvážit hmotnost běžkaře. Obecně platí, že těžší lyžař by měl mít běžky delší, aby mohl lépe prošlápnout při odrazu a neprokluzovaly mu. Výška by v tomto případě měla být 20 – 30 cm nad výšku lyžaře.

BACKCOUNTRY BĚŽKY

Backcountry běžky bývají širší, než předešlé jmenované typy a jsou určené k jízdě ve volném horském terénu a mimo upravené stezky. Jsou vhodné i k jízdě na zamrzlém povrchu nebo v hlubším sněhu. V tomto případě by běžky měly být o 10 – 15 cm delší než lyžař. Zde platí pravidlo, že čím je běžka kratší, tím lépe se ovládá. Proto je lepší vybrat si menší délku na strmější svahy, zatímco delší běžky na povrch mírný.

SKATE BĚŽKY

Běžky na bruslení jsou určeny pouze na upravené tratě a jsou vhodné pro profesionální běžkaře a závodníky. Jsou kratší a tvrdší, a tak nejsou vhodné pro začátečníky. Mají také rychlý výstřel z odrazu a jejich doporučená délka je 5 – 15 cm nad výšku lyžaře.

KOMBI BĚŽKY

Kombi běžky jsou určeny jak na klasickou jízdu, tak na bruslení. Jsou spíše pro zkušenější běžkaře, kteří jsou si jistější v ovládání. Jsou tvrdší, než turistické nebo klasické a ocení je především člověk zaměřený více sportovně, než turisticky. Doporučená délka se uvádí mezi 10 – 20 cm nad výšku lyžaře.

VÝBĚR HOLÍ

Určitě nesmíte zapomínat na to, že výběr běžeckých holí je stejně tak důležitý, jako výběr samotných běžek. I zde je potřeba zvážit styl jízdy. Obecně platí, že pro bruslení je lepší mít hole delší a pro klasickou jízdu kratší. Celkově se pak výběr odvíjí od výšky lyžaře. Na internetu najdete spoustu tabulek, ve kterých si můžete ideální výšku holí přímo pro vás najít.

PŮJČOVNY

Pokud jste v tomto sportu nováčci a nejste si zatím výběrem, ani koupí jistí, není na škodu zkusit si běžky nejdříve vypůjčit. V každém horském středisku najdete půjčovny lyží a běžek, kde vám za rozumnou cenu poradí a běžky na celý den i s vybavením vypůjčí.

Pokud si nejste jisti, jaké běžky si pořídit, nebojte se zeptat odborníka. V každém specializovaném obchodě vám velmi rádi a ochotně poradí a pomohou najít to, co vám bude sedět nejlépe.

Slevové kódy Hervis Vám navíc zajistí tu nejlepší cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *