Stop cukru

Konec cukru aneb možné zdravé náhrady cukru

Vytvořeno |

Bílý cukr je takzvaný tichý zabiják diet a zdraví, na cukru může vzniknout také závislost a cukr se stane drogou pro naše tělo. Běžný cukr je také častým důvodem, proč Vám stoupá váha a přibývají kilogramy. Káva s cukrem a mlékem společně se sladkým dezertem, tu a tam kousek čokolády a nějaký ten sladký bonbón (jeden přeci nevadí, že?), připomíná Vám to někoho? Často si ani lidé neuvědomují, kolik cukru během dne přijmou. Cukr není jen tichým zabijákem diet, ale má také negativní dopady na naše zdraví, proto o vyřazení cukru ze svého jídelníčku by měli uvažovat všichni. Cukr a zdravý životní styl k sobě jednoduše nepatří. Jak ale vyřadit cukr, když jsme milovníci sladkého? Existuje více zdravých variant a možností slazení dezertů a pokrmů a ty Vám v dnešním článku představím.

Cukr pryč, zdravé slazení C‘mon

Med

Jako první zmíním med, který je nejčastěji využíván jako zdravý „cukr“. Med nám navíc pomáhá snižovat krevní tlak, má tedy i pozitivní dopady na naše zdraví. Lžička medu perfektně osladí náš dezert a 10 gramů medu obsahuje jen okolo 30 kalorií (8 gramů sacharidů). Med Vám také pomůže při nachlazení a chřipkách.

Stévie

Stévie je mnohonásobně sladší než běžný cukr, proto stačí jen minimální množství a roli cukru převezme. Stejně jako med, obsahuje minimální množství kalorií, opět okolo 30 až 40 kalorií na 10 gramů.

Umělá sladidla

Umělá sladidla jsou často považována za zdraví škodlivá, není tomu ale tak. Umělá sladidla jsou cca dvěstěkrát sladší než bílý cukr, proto k oslazení stačí opravdu zanedbatelné, minimální množství, které našemu tělu nijak neublíží. Nejčastěji se používá aspartam, suchralóza nebo sacharin. Další výhodou je nulový obsah kalorií, proto nijak neovlivní Váš kalorický příjem. Nejčastěji se k oslazení používají takzvané „flavdrops“ (k oslazení stačí pouze pár kapek), které jsou na internetu k sehnání v téměř každém fitness eshopu se zdravou a sportovní výživou.

Protein

Kvalitní protein je další možností, jak osladit sladká jídla. Vybírejte kvalitní proteiny s nízkým obsahem sacharidů a tuků, tím zařazením proteinu výrazně nezvýšíte kalorický příjem a naopak navýšíte množství bílkovin ve stravě (které jsou často deficitní).

Ovoce

Přidáním ovoce také dodáte pokrmu sladkou chuť. Nejlepší volbou je banán, jablko, hruška, broskve a další ovoce s vyšším množstvím kalorií (sacharidů), ale se sladší chutí. Ovoce už lehce navýší Váš kalorický příjem, proto si příjem ovoce hlídejte a pečlivě započítávejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *