e-scooter

Jak vybrat tu správnou elektrokoloběžku

Vytvořeno |

Koloběžky již dávno nejsou doménou pouze dětských jezdců. Naopak se proměnily v praktický dopravní prostředek pro všechny věkové kategorie. Nejoblíbenějšími jsou elektrokoloběžky – koloběžky vybavené motorem a baterií na elektrický pohon, se kterými se nemusíte odrážet, pouze si užíváte jízdu bez námahy. Dokážou dosáhnout rychlosti svižnější jízdy na kole, jsou skladné a lehce ovladatelné, jsou tedy vhodné jak pro cestu do práce, tak na výletní projížďku. Přemýšlíte o koupi elektrokoloběžky? Na následujících řádcích vám poradíme, na co je při jejím pořizování nutné myslet.

Do města nebo na výlet?

Před tím, než začnete vybírat samotnou koloběžku, rozmyslete si, zda chcete sáhnout spíše po městské koloběžce nebo po koloběžce terénní. Liší se v mnoha ohledech. Zatímco městská je přizpůsobena rovnému hladkému povrchu, má nižší výkon, ale zato je lehčí a snáze ovladatelnější, terénní koloběžka má kola odolná vůči povrchovým nerovnostem, vysoký výkon, ale je podstatně těžší a její ovládání je složitější.

Výkon

Výkon udává zrychlení koloběžky, jakou rychlostí koloběžka může jet konstantně a jejích schopnost tuto rychlost udržet při stoupání či větším zatížení. Čím vyšší výkon zvolíte, tím snáze si koloběžka poradí i s členitým a kopcovitým terénem. Pro městskou koloběžku se ideální výkon pohybuje v rozmezí 250 – 350 W. S tímto výkonem dosahují obvykle maximální rychlosti 25 km/h. Pro terénní typy vybírejte koloběžky s výkonem alespoň nad 400 W, nejlépe pak 800 – 1000 W. Rychlost těchto strojů se pak pohybuje mezi 45 – 50 km/h. Jezdci těžší 100 kg by měli sáhnout po koloběžce s vyšším výkonem.

Čím vyšší má elektrokoloběžka výkon, tím vyšší je i její cena. Je tedy dobré promyslet si, jaký výkon je pro vaše účely opravdu potřeba.

Kapacita a typ baterie

Dojezd je ovlivněn kapacitou baterie. Ta je udávána v Ah. Čím větší vyberete kapacitu, tím déle budete moci využívat elektrokoloběžku bez nabití. Obecně platí, že městské koloběžky najedou na jedno nabití přibližně 12 – 30 km, ty terénní pak kolem 40 – 60 km.

Trh v současné době nabízí dva druhy baterií – olověnou a lithiovou. Od olověných se postupně opouští, jelikož jsou podstatně těžší než lithiové a navíc nedisponují takovou kapacitou. Jsou ale levnější. Velkou výhodou lithiových baterií, kromě již zmíněné kapacity a hmotnosti, je její odnímatelnost z elektrokoloběžky. Díky tomu můžete s sebou v záloze vozit náhradní baterku a v případě vybití ji prostě jen vyměnit. Doba nabíjení se u obou baterií pohybuje kolem pěti hodin, existují ale i rychlonabíjecí varianty.

Elektrokoloběžka s rekuperací využívá energii vzniklou při brzdění k nabíjení baterky. S plnou návratnosti rozhodně nemůžete počítat, několik kilometrů dojezdu navíc vám ale připočítá.

U městských koloběžek se doporučuje spíše baterie umístěná na přední nápravě. Se strojem se pak snáze manipuluje, lépe se zvedá například na obrubník či do tramvaje.

Konstrukce

Rám z koloběžky můžete pořídit buď z hliníku, oceli nebo duralu. První z výčtu má tu výhodu, že je velice lehký, v souvislosti s tím je ovšem méně odolný, vhodný je proto pro městské projížďky. Ocel je sice těžká, dokáže však lecčemu odolat. Poslední jmenovaný je ideální kombinace nízké váhy s vysokou odolností. Dural je ovšem podstatně dražší než hliník s ocelí.

Pozornost byste rovněž měli věnovat délce a šířce nášlapu. Na nášlap by se vám pohodlně měly vejít obě nohy. Pro průměrně velkou dospělou osobu se jako nejkomfortnější doporučuje nášlap velikosti 40 x 11 cm.

Řídítka by měla sahat do poloviny výšky vaší postavy. Většina dnes nabízených elektrokoloběžek již disponuje výškově nastavitelnými řídítky. Širší řídítka nabízejí stabilnější a příjemnější jízdu.

Zejména u městských modelů oceníte, je-li koloběžka skládací. Snáze se vám potom bude přenášet.

Hmotnost a nosnost

Podle zamýšleného účelu využití vybírejte i hmotnost koloběžky. Zatímco městský typ obvykle váží 8 – 10 kg. Lehce se tedy přenáší, snadno se s ní manévruje a její ovládání je jednoduché. Elektrokoloběžka určená do terénu, vybavená baterií s vyšší kapacitou a upravená pro nerovný povrch, může být až třikrát těžší.

Nosnost je váha, jež koloběžka unese. Je třeba myslet na to, že málokdy na koloběžce pojedete bez zavazadla. Jeho hmotnost je do výsledného čísla nosnosti také nutné započítat. Překročíte-li maximální povolenou nosnost, sníží se výkon, dojít ale může i k nevratnému poškození stroje.

Koloběžka elektro

Kolečka

Důležitou součástí elektrokoloběžky jsou rovněž kolečka. Při výběru je třeba dbát nejen na jejich velikost, ale i na to, z jakého jsou vyrobené materiálu.

Pohybu v městském provozu postačí menší kolečka velikosti 5 – 7 palců. Ačkoliv nejsou příliš stabilní a v nerovném povrchu se mohou zaseknout, velice dobře se ovládají. Větší kolečka již vyžadují více zkušeností při jejich ovládání, jsou ale o to stabilnější a poradí si i se členitým terénem.

Vybírat je možné z pevných koleček vyrobených z polyuretanu či gumovými nafukovacími koly. Pevnými kolečky jsou vybavené především městské modely. Na rovné a stabilní povrchy jsou ideální, sebemenší nerovnost povrchu však pod nimi ucítíte. Jsou zcela bezúdržbová. Na druhou stranu kolečky gumovými jsou obvykle osazené terénní elektrokoloběžky. Dobře tlumí a bez problému zvládnou i členitý povrch. Nutné je ovšem občasně zařídit dofukování gumy, výměnu nebo opravu duše. Tu je možné provést svépomocí nebo si ji nechat udělat v servisu přibližně za 600 kč. Pokud budete jezdit pravidelně, počítejte s výměnou i několikrát za sezónu.

Brzdy

I v případě brzd můžete vybírat ze dvou variant. A to mezi mechanickými a elektromagnetickými brzdami.

Mechanické brzdy jsou nám všem dobře známé z jízdních kol. Mechanické kotoučové brzdy umístěné na kole je možné ovládat páčkou připevněnou k řídítkám.

Moderní elektrická brzda umožňuje plynulé zastavení. Na rozdíl od mechanických je ovšem pomalejší. Jestliže se vám během jízdy vybije baterka, pak přestane fungovat i baterie. Zvolíte-li tedy model s elektrickou brzdou, pak si zkontrolujte, že je zároveň vybaven i brzdou mechanickou pro případ vybití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *