7 tipů jak správně používat a pečovat o roušku

Vytvořeno |

V posledních dnech bohužel opět narůstají počty nakažených koronavirem a do života Čechů se tak po krátké pauze znovu vrací roušky. Ať už nosíte ty látkové, nebo jednorázové, měli byste vědět, jak roušky správně používat, aby vás chránily a nebyly naopak kontraproduktivní. Tady je seznam několika kroků, kterých byste se měli držet pokaždé, když s rouškou manipulujete. 

Jak pečovat o roušku
Rodina nosící roušky v době Covid19

1) Umyjte si ruce

Předtím, než roušku vytáhnete a nasadíte si ji na obličej, si vždy umyjte ruce. Buď ve vodě s mýdlem, nebo dezinfekční gelem na ruce s obsahem alkoholu. Klasické antibakteriální gely vás totiž proti koronaviru neochrání. Při koupi tedy pamatujte na to, že čistící gely na ruce musí vždy obsahovat alkohol.

2) Roušky látkové

Pokud máte šité roušky na vázání, přiložte nejprve roušku na obličej, přizpůsobte ji tak, aby zakrývala nos, a poté zavažte horní šňůrky. Následně přetáhněte roušku s pomocí dolních šňůrek přes zbytek obličeje až po bradu a dolní šňůrky zavažte. Rouška musí obepínat celou spodní část obličeje. Na roušku ani na obličej již více nechytejte. 

3) Roušky jednorázové

Pokud máte roušky jednorázové, pamatujte, že vás chrání jen několik hodin. Poté je vyhoďte. Sterilizovat se dají jen obtížně. Někdo je lehounce přežehluje žehličkou, jejich opětovná účinnost ale garantována není. Jestli chcete jednorázovou roušku nasadit, chyťte ji za gumičky, které zahákněte za uši. Roušky se zbytečně nedotýkejte, jen ji upravte tak, aby chránila obličej od nosu až po bradu. Opět platí: Na roušku ani na obličej již znovu nechytejte. 

4) Jak sundat roušku

U roušky na zavazování nejprve rozvažte spodní pásky, aby rouška ještě chvíli držela na obličeji. Až poté rozvažte horní pásky a roušku rovnou sundejte z obličeje. Vůbec se jí nedotýkejte, hlavně ne z přední strany, tam může být kontaminována bacily. Roušku tedy uchopte při rozvazování za šňůrky, sundejte ji a ihned vyhoďte do koše. Pokud máte roušku na gumičky, odstraňte gumičku z jednoho ucha a pak z druhého. Dotýkejte se pouze gumiček, nikoliv roušky. Tu ihned vyhoďte.

5) Jak roušky dezinfikovat

Roušky látkové, které můžete používat opakovaně, musíte vždy pečlivě vydezinfikovat. Ideální je roušky vyvařit v hrnci. Tento hrnec již ale nepoužívejte na vaření. Roušky ponořte do vody a hlídejte, aby byly ponořené po celou dobu vyvařování. Roušky nechte vyvařovat ve vařící vodě minimálně 5 minut nebo déle. Poté nechte roušky ve vodě vychladnout a pověste je ven na usušení. Není pravda, že slunce ničí koronavirus, proto nespoléhejte na to, že byste roušky nechaly jen venku na sluníčku a tím vir zničili. Vyvařené roušky můžete ještě pro jistotu vyžehlit, tím posílíte dezinfekční účinek.

6) Kam roušky nepatří

Roušky určitě nezkoušejte sterilizovat v myčce ani v mikrovlnce. Nefunguje to a při pokusech s mikrovlnnou troubou navíc hrozí, že látka začne hořet. Proto se do takových pokusů nepouštějte, je to zbytečný risk. Roušky nedávejte ani do mrazáku. Koronavirus je podle dosavadních studií proti mrazům odolný. Uložením roušky do mrazáku ji nevydezinfikujete. Naopak se vystavujete riziku, že by vir mohl kontaminovat zásoby, které zde máte uložené.

7) Kde roušky uchovávat

Vydezinfikované roušky uložte do uzavíratelné krabice nebo do plastových těsnících sáčků, které jste předtím vydezinfikovali. Roušky by neměly zůstat ponechány volně na vzduchu, nebyly by pak správně připravené k použití. Jakmile budete chtít roušky použít, nezapomeňte na pokyny z prvního bodu. Pokud nemáte možnost si ruce umýt, využijte alespoň gumové rukavice. 

Kde koupím levně kvalitní roušku?

Možností je hodně. Zkuste využít slevy Lekarna, nebo slevové kódu NanoSpace.cz, kde seženete nano roušky. Obchodů nabízejících dnes roušky je opravdu mnoho od lékáren po módní obchody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *