5 důvodů, proč se nechat očkovat na Covid-19

Vytvořeno |

Covid-19 se u nás v republice objevil někdy v březnu roku 2020. Ani ne po roce se dostáváme do doby, kdy se vědcům podařilo vyvinout vakcínu, která by měla ochránit lidstvo proti tomuto viru. Podobně jako jiné vakcíny, tak i tato může přinášet určité vedlejší účinky. Je však třeba napsat, že přes všechny fake news je možnost naočkování velmi dobrou zprávou, která nám všem dává naději. Pojďme se podívat na 5 důvodů, proč se nechat očkovat proti Covid-19.

Proč se nechat naočkovat proti Covid-19

Než začneme

Než v našem článku začneme postupně jmenovat důvody, proč se nechat očkovat na Covid-19, tak musíme zmínit, že i my zastáváme názor, že očkování proti tomuto viru je dobrovolné. Je však třeba si uvědomit, že určité rizikové skupiny obyvatel by měly být chráněny tak, aby mohly beze strachu vykonávat svou práci, popř. aby bez obav mohly nakupovat nebo se setkávat. Zásadní heslo očkování by totiž mělo být následující:

  • Po očkování mě Covid-19 neohrožuje, protože jsem 100% chráněn, pokud s ním přijdu do kontaktu.

Ano, pravdou je, že každý očkovaný bude moci volně dýchat a nebude muset mít obavy, že někdo, kdo nebyl očkován, je pro něj rizikem. Stále však platí, že očkování na Covid-19 je aktem dobrovolným, pro který by lidem měla být dána určitá motivace a tu možná můžeme hledat v naších 5 důvodech, proč se nechat očkovat na Covid-19.

Důvod první – Vlastní ochrana

Prvním důvodem, proč se nechat očkovat na Covid-19 je vlastní ochrana. Je to možná velmi tvrdé, ale z lidské podstaty vychází určitá sobeckost, a tak většina lidí prvně myslí na sebe. A očkování je jednou a možná i jedinou možností, jak sebe sama ochránit před virem Covid-19. Je to tak, vakcína nám pomůže volně dýchat a pohybovat se mezi lidmi beze strachu, že jsme ohroženi. 

„Malé“ pravdy a nepravdy

Abychom byli objektivní, tak zmíníme i několik „malých“ pravd a nepravd, které se šíří rychlostí světla:

  • Jsem chráněn – prodělal jsem Covid-19 – toto je v zásadě pravda. Pokud jste prodělali Covid-19, tak jste dle vědců proti němu několik měsíců imunní. Důležité je mít na paměti, že tato obranyschopnost bude fungovat opravdu jen v řádu měsíců.
  • Jednou a vždy stejný průběh – objevují se názory, že ti, co měli Covid-19 s mírným průběhem, tak to takto bude i v případě, že by jej dostali znovu. Toto lze označit jako nepravdu, protože nikdo z nás nemůže předem vědět, jak na něj bude Covid-19 v budoucnu působit ani to, jak velké množství viru na něj zaútočí.
  • Vedlejší účinky málo prověřené vakcíny mohou zabíjet více než samotný Covid – od počátku, kdy se Covid-19 objevil a začal se šířit, tak jsme upřeli svou pozornost k vědcům a vývoji vakcíny. Mnozí z nás dokonce mluvili o tom, že tady vědci ukáží své schopnosti a rychlost. Nyní, když očkovací látku máme, tak tu je kritika rychlosti jejího vývoje a testování. Jasným argumentem je, že vakcínu bude aplikovat lékař a ten je odborníkem, který dokáže reagovat na případné vedlejší účinky.  

Důvod druhý – Bezpečí pro druhé

Druhý důvod, proč se nechat očkovat na Covid-19, jsme nazvali bezpečí pro druhé. Dle našeho názoru je totiž velmi důležité mít jistotu, že nemoc nešíříme do rizikových skupin. Jistotu očkování dává paradoxně těm bezpříznakovým, ti často nevědí, že Covid-19 mají, a tak jej mohou šířit mj. i směrem k rizikovým skupinám. Tímto není nikdo nucen se očkovat, ale může to být určitý stimul a motivace k očkování pro skupiny, které nepatří k rizikovým skupinám. 

Důvod třetí – Práce mě neohrožuje

Třetí důvod se týká především lidí, kteří pracují tak, že se ve své práci mohou setkat s lidmi nakaženými kovidem. Výběr těchto profesí podléhá odborné diskusi. Asi nikdo nezpochybňujeme, že by měli být očkování lékaři a zdravotní sestřičky a personál v nemocnicích. Dále by to měli být všichni pracovníci v tzv. první linii, tedy hasiči, policisté, sociální pracovníci nebo učitelé. Předpokládáme, že tyto preferované skupiny mohou doznat ještě změn.

  • Zásadní je v tomto vyhodnotit si rizikovost svého povolání. Očkování tu bude pro každého.  

Důvod čtvrtý – Cestování bez omezení

Čtvrtý a předposlední důvod se dotýká cestování do zahraničí bez omezení. Již po jarní první vlně, kterou jsme v ČR ustáli velmi solidně se ukázalo, že velkým problémem je cestování. Bohužel po uvolnění v červnu, letních cestách mnohých z nás do zahraničí a příjezdu turistů a cizích pracovníků se Covid-19 začal šířit více. Asi i proto mnoho zemí bude v budoucnu požadovat po turistech „Covid pas“, tedy doklad o tom, že před vstupem do jejich země byli očkováni. 

  • Tvrdé? Ano, ale je to jedna z mála možností, jak se před zavlečením viru chránit. Vždyť i „zmutovaný“ kmen byl do Británie prý zavlečen z JAR. 

Důvod pátý – Pomoc s likvidací viru

Pátý důvod, proč se nechat očkovat na Covid-19 je pomoc s likvidací tohoto viru. Zní to utopicky a nemožně, ale existují vakcíny (černý kašel aj.), které tyto nemoci ve společnosti velmi potlačily. Samozřejmě to nemusí znamenat úplnou likvidaci. Virus může být skrytý a znovu zaútočit ve chvíli, kdy ztratíme ostražitost. 

Závěrem je třeba napsat, že očkování je prozatím jedna z mála možností ochrany před Covid-19. Existuje mnoho možností ať negativních, tak pozitivních, jak lidi motivovat k očkování, ale nikdo to nikomu nenařizuje. Volba by měla být na každém z nás. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *