Zrušili váš let kvůli coronaviru? Máte nárok na odškodnění

Vytvořeno |

Dnešní pandemická situace příliš neprospívá podnikání, pokud tedy nejste majitelé farmaceutické firmy nebo lékárny. V hojném počtu se díky čínskému viru zavírají hospody, krachují hotely a pěkné časy nezažívají ani další odvětví. Jedním z nich je i letecká doprava.

Aerolinky vždy museli jednou za čas zrušit, nebo alespoň pozdržet řadu letů, ale v současné době je to daleko horší. A tratí na tom nejen samotné letecké společnosti, ale samozřejmě i jejich zákazníci. Zákazníci však často zcela zbytečně, jelikož mnoho z nich nemá ani tušení, jaké kompenzace mohou za zrušený let požadovat.

617

Jaké existují kompenzace za zrušený let?

Možná by vás překvapilo, kolik zákazníků dokáže leteckým společnostem odpustit nejen dlouhé zdržení, ale i zrušení letu. A nutno přiznat, že díky aktuální pandemické situaci je rušení, nebo pozdržování letů docela časté. To je nepříjemné pro obě strany, aerolinky i zákazníky, ovšem pouze zákazník má nárok na odškodnění. Může si dokonce vybrat ze tří druhů:

  • Let v nejbližším možném termínu
  • Dlouhodobě využitelný voucher
  • Vrácení peněz

První možnost je obvykle bezproblémová a naprostá většina aerolinek je ráda, když si ji vyberete. Jsou s tím totiž spojeny nejnižší možné náklady. Možnost číslo dvě je také ještě vyhovující. Ovšem v případě, kdy budete chtít vrátit peníze za letenku, je dost možné, že se nejedna letecká společnost začne vykrucovat.

Kompenzace za zrušený let během COVID 19

Trvejte na svém. Na peníze máte nárok

V případě zrušeného letu vám zástupci společnosti mají obvykle nařízeno nabízet možnost letět nejbližším možným spojem, případně voucher. Vrácení peněz je pro ně totiž ztrátové. To je sice nepříjemné, ovšem vy na to máte dle evropského práva nárok. V případě, že vám aerolinky nevyhoví, překračují zákon, a vy máte právo se účinně bránit.

Co dělat, když aerolinky zlobí?

Pokud jste za letenku zaplatili pomocí bankovního převodu, můžete zkusit ve vaší bance požádat o stažení peněz zpět na váš účet. Samozřejmě, že bankovní dům to nemůže udělat jen tak pro vaše krásné oči. Musíte mít s sebou potřebné dokumenty. Hlavní je potvrzení o zrušeném letu. Někdy vám banka vyjde vstříc, někdy ne. V případě druhé možnosti vám nezbývá nic jiného, než se obrátit na advokáta.

Nemusíte se bát, že by vás to stálo poslední kalhoty. Dnes existuje celá řada advokátních firem, které se touto problematikou zabývají. Ty většinou žádají honorář až ve chvíli, kdy zlobivé aerolinky vrátí vaše peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *