Jak vybrat to nejlepší elektrokolo právě pro vás?

Vytvořeno |

Elektrokolo se pomalu dostává do popředí všech zájmů a stává klasickou součástí většiny z nás. Zaujaly vás výhody elektrokol a máte zájem přidat se k nadšencům elektrokol?

V tomto článku vám, na co se při výběru elektrokola zaměřit.

close up man riding e bike

Jaké jsou typy kol?

Městské elektrokolo – využijete na krátké jízdy po městě, na nákupy atd. Baterie je usazená na nosiči. Kolo má vzpřímený posed a měkký sedák. Cena přibližně 15 000 – 120 000Kč.

Trekingové a krosové elektrokolo – Cykloturistika v mírném až středním terénu – baterie vydrží na delší dojezd, geometrie kola je spíše sportovní a kolo je kvalitněji vybaveno. Cena 25 000 – 120 000Kč.

Horské elektrokolo – Náročný a horský terén – Konstrukce je pevnější. Kolo je robustnější a má odpružení. Baterie je usazena v rámu kola. Najdete zde i sjezdové modely či enduro ježdění. Cena 25 000 – 250 000Kč.

Dále najdete ještě kola dámská, kde je snížený rám. Jedná se o kombinace městských a trekingových elektrokol.  Potkat se dále můžete i se silničními a celoodpruženými.

Jaké jsou výkony motoru?

Městská elektrokola přibližně motor o napětí 24 V. Nejčastěji je použiván motor s napětím 36 V, které již zvládne město, silnici i nižší terén. Horská elektrokola mají přibližně motor s napětím 46 V.

Podle platné legislativy je ze zákona maximální výkon motoru u elektrokola určeného pro pohyb na silnicích a cyklostezkách 250 W a rychlost je omezena na maximum 25 km v hodině.

Jak je na tom výdrž baterie?

Výdrž baterie je ovlivněna řadou faktorů a je důležitým prvkem, na který se musíte zaměřit. U elektrokol se používají hlavně lithiové baterie. Pro městská a trekingová kola je dostačující kapacita baterie okolo 300-400 Wh. Baterie se nabíjí okolo 3-5 hod do úplného nabití.

Materiál a provedení rámu

I toto je důležitá položka ve vašem výběru. Většina elektrokol má rámy vyrobené z hliníku. Dražší kola z karbonu.

Nezapomeňte také věnovat čas výběru materiálu u řídítek, sedlovky, přední vidlice, brzd a kvalitě odpružení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *