Jak vybrat kolečkové brusle?

Vytvořeno |

Kolečkové brusle jsou čím dál oblíbenějším hitem mladých a pokročilejších sportovců. Na trhu dnes existuje celá řada různých modelů, určených pro všechny věkové kategorie. Jak se ve výběru kolečkových bruslí vyznat? V následujícím článku vám ukážeme, že zorientovat se v tomto sortimentu není vůbec těžké.

teenage girl on roller skates at summer

Typy kolečkových bruslí

Na současném trhu existuje několik typů kolečkových bruslí. Mezi ně patří:

  • fitness kolečkové brusle,
  • speed kolečkové brusle,
  • a dětské kolečkové brusle.

Fitness kolečkové brusle

Prvním typem jsou fitness kolečkové brusle. Jsou vhodné pro relaxační a kondiční jízdu. Jejich výhodou je univerzální použití jak v parku, tak i na asfaltovém povrchu. Disponují také pohodlnou konstrukcí. Možnou nevýhodou je, že nejsou vhodné pro tiky ve skateparku.

Speed kolečkové brusle

Další kategorii tvoří speed kolečkové brusle. Jsou vyrobeny pro rychlostní bruslení. Disponují lepší stabilitou a nízkou hmotností. Výhodou je také dosažení vyšší rychlosti než s klasickými fitness bruslemi. Nevýhodou je horší ovladatelnost. Nejsou příliš vhodné pro začínající jezdce. Další nevýhodou je, že špatně zvládají nerovnosti.    

Dětské kolečkové brusle

Posledním typem jsou dětské kolečkové brusle. Jejich konstrukce je vytvořena tak, aby jim co nejdéle vydržela. Mezi výhody patří nastavitelná velikost, pohlcování vibrací a pohodlná konstrukce. Disponují také kvalitní zadní brzdou, která zvyšuje bezpečnost jízdy.  Menší kolečka vám zajistí více stability a obratnosti. Podvozek dětských kolečkových bruslí je vyroben z lehkého a odolného plastu. Nevýhodou může být slabší fixace nohy.  

Důležité parametry při výběru kolečkových bruslí

Při výběru kolečkových bruslí je důležité zaměřit se na jejich důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

  • velikost,
  • velikost a tvrdost koleček,
  • rám,
  • a pořizovací náklady.

Velikost

Prvním z nejdůležitějších parametrů při výběru kolečkových bruslí je velikost. Velikost kolečkových bruslí se udává v EU, ES nebo UK. Při výběru se doporučuje vybrat velikost alespoň o 0,5 cm větší, než je velikost vaší nohy. Díky větší velikosti vás nebudou brusle tlačit ani po delší době jízdy.   

Kolečka

Na současném trhu se velikost koleček pohybuje v rozmezí od 44 do 110 mm. Vybrat si můžete mezi bruslemi s většími nebo menšími kolečky. Výhodou menších koleček je stabilita a lepší ovladatelnost. Nevýhodou může být pomalejší jízda. Větší kolečka disponují rychlejší jízdou a snadnějším překonáváním nerovností. Nevýhodou je horší ovladatelnost.

Druhým kritériem je tvrdost koleček, která je v rozmezí 74A – 100A. Měkčí kolečka by měli zvolit zejména začátečníci. Kolečka s tvrdostí od 82A jsou vhodné pro pokročilé jezdce a profesionály.

Rám

Existují dva typy rámů. Jedním z nich jsou rámy hliníkové, které jsou pevné a dobře drží stopu. Nevýhodou může být, že méně pohlcují vibrace. Druhým typem jsou plastové rámy, které nabízejí lepší tuhost.  

Pořizovací náklady

Pořizovací náklady se u jednotlivých typů velmi liší. Dětské kolečkové brusle lze koupit od 800 Kč. Pokud chcete brusle na časté a výkonnostní bruslení, měli byste vybírat brusle v cenové kategorii od 3 500 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *