Zázračné superpotraviny
Vytvořeno |
Někteří kritici tvrdí, že superpotravina je pouze marketingový název, který má zvednout cenu daného produktu. Tento názor však není tak úplně pravdivý. Superpotraviny jsou trendem ve stravování 21. století. Víte ale, co to vůbec je? Jaké potraviny se mezi ně řadí a proč bychom je měli jíst?
Co jsou to superpotraviny?
Superpotravina je označení pro potravinu, která nabízí vysoké množství zdraví prospěšných látek jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty nebo omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ve většině případů se jedná o produkty rostlinného původu. Kritici tento název označují za marketingový tah. Pravdou je, že někteří prodejci využívají neznalosti zákazníků a profitují z tohoto označení. Podle britské studie si až 61 % Britů zakoupilo nějaký produkt pouze proto, že slyšeli, že se jedná o superpotravinu. Nicméně některé potraviny jsou opravdu superpotravinami i bez velkého marketingu.
Jaké potraviny tedy patří do této skupiny?
Borůvky
Tohle sezónní ovoce je velice bohaté na antioxidanty, které mohou pomoci jako prevence proti rakovině. Kromě toho v sobě nesou velkou dávku vitamínu C, provitamín A, skupinu vitamínů B a plno mikro a makro prvků, jako je měď, hořčík, draslík a hlavně železo. Britští vědci také zjistili, že denní konzumace borůvek pomáhá snížit riziko kardiovaskulárního onemocnění až o 20 %.
Chia semínka
Tato semínka pocházejí z šalvěje hispánské, která roste ve Střední Americe. Kromě velkého množství antioxidantů a vápníku jsou tato semínka bohatá na omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Tyto kyseliny jsou důležité pro správnou funkci mozku a tělo je získává například z mořských ryb, nicméně dvě lžíce chia semen pokryjí denní potřebnou dávku a třeba vegani jimi mohou ryby „nahradit“. Chia semínka jsou vhodná pro přípravu sladkých i slaných jídel. Trendem jsou takzvané chia pudinky, kdy se semínka nechají přes noc namočená v mléce. Do rána nasáknou a obalí se „rosolem“. Díky tomu získá pudink svou konzistenci a semena účinně zasytí. Rosolovité konzistence namočených semínek se využívá také při rostlinné stravě, kdy je jimi možné nahradit v receptech vejce.
Mladý ječmen
Ze zelených části mladých rostlinek ječmene lze připravit nápoj, který je opravdu výživná bomba. Sklenice takového nápoje obsahuje 4x více vápníku než sklenice mléka, obrovské množství bílkovin a 20x více železa než ve stejném množství špenátu. Kromě toho obsahuje mnoho esenciálních aminokyselin, vitamínů a minerálů. Šťáva z mladého ječmene pomáhá při překyselení organismu, které je živnou půdou pro zánětlivá onemocnění. Prokazatelně příznivě působí na lidský imunitní systém, podporuje tvorbu červených krvinek a pomáhá tělo detoxikovat. Mimo to také podporuje správnou mozkovou funkci. Zelený ječmen je vhodné pít také v těhotenství, obsahuje totiž obrovské množství kyseliny listové, která je pro těhotnou ženu a správný vývoj dítěte nezbytná.
Jablka
Obyčejná jablka sice nemají tak promyšlený marketing jako kdejaké avokádo, nicméně pro lidské tělo je toto domácí ovoce vitaminová nálož. Dvě jablka denně s přehledem pokryjí více než čtvrtinu denní dávky vlákniny. Obsahují také velké množství vitamínu C, který nesmí chybět pro správnou funkci imunitního systému. V jablkách se dále nachází železo, měď a zinek. Důležité je, že živiny z jablek tělo velmi dobře vstřebává a většinu jich skutečně využije. Toto ovoce je vhodné jíst syrové, ale i v sušené nebo vařené podobě si mnoho živin zachovává.
Zelený čaj
O pozitivních účincích zeleného čaje na lidský organismus věděli v Indii a Číně už 5000 let před naším letopočtem. Bylo provedeno množství studií k ověření těchto účinků, které zjistily, že pití zeleného čaje snižuje úmrtnost v důsledku rakoviny, snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění, snižuje riziko kognitivních poruch, snižuje cholesterol a psychické napětí a detoxikuje organismus. Některé studie také prokázaly, že pravidelné pití pomáhá odbourávat tuk. Jedná se ovšem o takzvaný pravý zelený čaj, který při svém zpracování prošel minimální oxidací. Trendem je také čaj Matcha, což je prášek z lístků zeleného čaje. Správná příprava spočívá v tom, že jak sušený čaj, tak prášek nikdy nezaléváme vodou teplejší než 80°C.
Proč superpotraviny jíst?
Samozřejmě existuje velké množství dalších superpotravin jako například různá semínka, některé ryby, vybrané druhy exotického ovoce a ořechů, luštěniny, červená řepa, a dokonce některé řasy (např. Chlorella). Jídelníček každého z nás by měl být pestrý a vyvážený. Tyto potraviny by v něm však neměly chybět, protože tělu dodávají tolik potřebné živiny, které nám pomohou zachovat si své zdraví a žít kvalitnější život plný energie. Vyberte si proto samy, co vám chutná a zařaďte tyto suroviny mezi svá oblíbená jídla. Tělo vám to mnohonásobně vrátí.