Jak vybrat boty na ferraty

Vytvořeno |

Jak na výběr ferratových bot

Via ferrata – cesta v nepřístupném horském terénu, která je vybavená jistícím ocelovým lanem, železnými stupy a dalšími pomůckami usnadňující výstup. Díky těmto úpravám mohou ty lehčí z ferrat zdolat i lidé bez jakýchkoliv horolezeckých zkušeností. Nenechte se ovšem zmást, ferrata není turistický výstup. Stejně jako u horolezení je tedy nutné se před nastoupením na ni pořádně vybavit.

Obuv na ferraty

Helmu a jištění máte. A co boty?

Správné jištění a helma je samozřejmostí, ne každý si ovšem uvědomuje, že důležité jsou pro Vaši bezpečnost i správné boty. Nejlepší boty na ferraty se nazývají approachovky, v češtině též nástupovky. Jsou kompromisem mezi lezeckou obuví a klasickými turistickými botami. Svou tužší podrážkou a užším svrškem napomáhá udržet se i na velmi malých stupech a železných výstupcích. Charakteristická je i tzv. lezecká špička, což je rovná plochá část podešve bez vzorku, která umožňuje stabilně stoupat na chyty ve skále. Šněrování této boty je vedeno až ke špičce, díky čemuž nástupovka nabízí lepší oporu nohy pro náročnější části ferraty. Obvykle se jedná o lezecké boty z kategorie B či B/C.

Co by měly boty na ferratu splňovat?

Odolnost

Nejdůležitější při výběru ferratových bot je zaměřit se na jejich spolehlivost. Během jedné jištěné cesty je budete stokrát namáhat při stoupání na ostré skalní výstupky, kovové čepy či například drátěné mosty. Boty musí být extrémně odolné, a to zejména pokud jde o prošívání či lepené části. V tomto případě se vyplatí vsadit spíše na kvalitní obuv, mezi níž patří například La Sportiva Boulder X za pánské boty či Asolo Track ML z kategorie dámských bot na ferratu. Vyrazíte-li totiž v levných nekvalitních botách, může se stát, že se Vám během výstupu rozlepí, roztrhnou či jinak poškodí. Zároveň Vám nenabídnou takovou oporu nohy, jako boty pořádné a osvědčené.

Pohodlnost

Stejně jako u jakýchkoliv jiných bot, je potřeba myslet také na to, aby byly pohodlné. Každému vyhovuje něco jiného – někdo dá přednost La Sportiva TX4, která svůj komfort zajišťuje tvarem inspirovaným běžeckou obuví, jiní zase zvolí Salewa MS Wildfire Edge, jež se díky univerzální systému tkanic může ze stabilní lezecké boty stát pohodlným trekovým obutím.

Vhodné i pro sestup

Je nutné si uvědomit, že ve ferratových botách nebudete pouze šplhat nahoru, ale také v nich budete sestupovat. Boty by tedy zároveň měly poskytovat dobré odpružení. To lze docílit například využitím polyuretanového klínu v mezipodešvu, jako je tomu u Asolo Apex GV MM. Při výběru velikosti boty myslete na to, že v přední prstové části musí být dostatek místa, aby prsty během sestupu nenarážely na špičku boty. Chcete-li si při sestupu chránit kotník, pak sáhněte po nástupovkách kotníkových. Zaručenou volbou v této kategorii je Salewa WS Mtn Trainer Mid GTX pro dámy či Salewa MS Mtn Trainer Mid GTX z pánské sekce.

Jak vybrat boty na ferraty

Není podrážka jako podrážka

Před koupí ferratové obuvi si rozmyslete, jaký terén a jakou obtížnost cest s nimi chcete zdolávat. Obecně platí, že čím je podrážka tvrdší, tím menší poskytuje noze přesnost, zároveň ale nabízí větší ochranu a méně namáhá svaly při stupech na malých chytech či kouscích kovu. Čím přímější kontakt se skálou chcete mít, tím měkčí byste si měli pořídit podrážku. Myslete však na to, že příliš měkký podešev Vám zase neprokáže dobrou službu na úsecích trasy mimo skálu. Tvrdost podrážky je tedy opravdu nutné vybalancovat v závislosti na Vašich potřebách.

Směsi gumy podrážek jsou samy o sobě vědou. Vyplatí se proto vsadit na osvědčenou a skvěle přilnavou směs Vibram. Tou mimo jiné disponují i již zmíněné boty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *