Aliexpress recenze

Recenze obchodu Aliexpress.com

Vytvořeno |

Populární čínský e-shop Aliexpress se stal oblíbeným místem pro nákupy také pro mnoho českých návštěvníků. Co se vyplatí vědět, než poprvé nakoupíte a proč se vydat za nákupy právě sem? Dozvíte se to v naší Aliexpress recenzi.

O e-shopu Aliexpress

Internetové tržiště funguje od roku 2010. Sdružuje povětšinou čínské obchodníky. Zastřešuje velké množství malých i velkých prodejců.

Vlastní a provozuje ho čínská společnost Alibaba Group, která sídlí v čínském městě Chang-čou. Tuto společnost založil bývalý učitel angličtiny Jack Ma již v roce 1999. Dnes patří Alibaba Group mezi největší čínské firmy. Zaměstnává již více než 22 000 lidí.

V současnosti spravuje tato společnost i další velké portály, jako je například čínská verze známého vyhledávače Yahoo.

Co se dá najít na Aliexpressu

S nadsázkou se dá říci, že na Aliexpressu najdete prakticky všechno – od elektroniky před dětské hračky až po doplňky do domácnosti, kosmetiku či sportovní pomůcky. Jedním z největších lákadel je například oblečení či doplňky pro mobilní telefony. Aktuálně se na Aliexpressu nabízí více než 100 milionů výrobků.

V tomto obchodě nakupují miliony lidí napříč celým světem. Dominantními trhy jsou Brazílie, Španělsko a USA. Ale ani čeští uživatelé nejsou co se týče nákupů na Aliexpressu žádnou výjimkou.

Jak nakupovat na Aliexpressu

K tomu, abyste vůbec mohli začít nakupovat, je vyžadována registrace. Bez ní si můžete pouze prohlížet zboží. Registrovat se můžete s využitím svého e-mailu nebo prostřednictvím facebookového účtu.

Tržiště Aliexpress je založeno na zprostředkování přímého kontaktu mezi prodávajícím a kupujícím. Sami si tedy vybíráte, co chcete koupit a od koho.

Jednotlivé produkty jsou přehledně seřazeny do kategorií. Vyhledávat tudíž můžete napříč celým spektrem výrobků nebo podle konkrétních klíčových slov. Požadované zboží si můžete nechat seřadit také podle následujících kritérií:

  • best matches – nejlepší shoda s vyhledávaným výrazem
  • orders – počet objednávek u daného zboží
  • newest – nejnovější nabídka
  • seller rating – hodnocení prodejce
  • price – cena

Jak platit a je to bezpečné?

Platby na Aliexpressu probíhají jediným způsobem, pouze kartou. Aliexpress konkrétně podporuje karty MasterCard, Visa a Maestro.

Zaplatit tedy musíte předem. U většiny seriózních obchodníků se nicméně určitě nemusíte bát zaplatit za zboží dopředu. Řiďte se tím, kolik má daný obchodník hvězdiček, případně i tím, jaký feedback dávají samotní nakupující.

Mnoho pozitivních recenzí pochopitelně značí, že dostanete po rozbalení balíčku skutečně to, co očekáváte. Rating prodejce by neměl klesnout pod 90 %.

Proč nakupovat na Aliexpressu

Zásadní výhodou nákupů jsou nízké ceny. Ty jsou dány několika faktory. Je to především díky přímému zprostředkování nákupů. Aliexpress plní skutečně jen a pouze funkci zprostředkovatele a neúčtuje si žádnou přirážku za to, že v celém nákupním procesu figuruje.

Druhým faktorem je levné poštovné, v mnoha případech dokonce můžete využít dopravu zdarma. Jak je možné, že tuzemský zákazník nemusí za doručení zboží prakticky z opačného konce světa zaplatit ani korunu? Je to tím, že čínská vláda značně podporuje v zemi export a přepravu zboží dotuje.

Stejně tak je možné na Aliexpressu využít i různé pravidelné slevy. Oblíbeným nástrojem jsou například slevové kupony. I na tomto serveru se navíc pravidelně konají akce, jako je například Black Friday.

To však, pozor, potrvá již jen do 1. července 2021. Po tomto datu bude i na balíčky nižší hodnoty uvaleno DPH. Daň se bude počítat ve výši 21 %. Když se k tomu navíc připočítají poplatky poště za plné celní odbavení, zejména drobné nákupy z Číny v řádech několika set korun se zřejmě citelně prodraží.

Existuje Aliexpress v češtině?

Oficiálně Aliexpress v češtině neexistuje. Využít můžete strojový překlad z angličtiny. Ten není úplně dokonalý nicméně pro nakupování je zcela dostačující.

Ceny je možné nechat si zobrazit přímo v českých korunách. Nehrozí vám díky tomu žádné složité přepočítávání kurzu z jiných světových měn. Částku, kterou vidíte, vám Aliexpress i reálně strhne z vaší platební karty.

Jak je to s čekacími lhůtami

V minulosti bylo nutné se obrnit při čekání na balíček značnou trpělivostí. Doručování zásilek trvalo až několik týdnů. Aktuálně se však čínský nákupní gigant spojil s Českou poštou za účelem rychlejšího dodání zboží.

Výsledkem byl pilotní projekt, který proběhl v loňském listopadu. Ten ukázal, že slibované zrychlení je reálné a Česká republika se tedy během roku 2021 zařadila na seznam zemí, kde je možné zásilky doručit už do 10 dnů od objednání.

Novinky ze sociálních sítí

Aliexpress pochopitelně nechybí na sociálních sítích. Novinky můžete sledovat na Facebooku, Twitteru i Instagramu. Na všech těchto platformách se otevírá i prostor pro vaše dotazy nebo připomínky. Tým Aliexpressu je ochotně v co nejkratším čase vyřeší.

Závěr aneb proč nakupovat na Aliexpressu

Nákupy na Aliexpressu mohou být výhodné, pokud umíte odhalit seriózní prodejce, kteří nabízejí zboží kvalitou odpovídající ceně.

I v takovém případě musíte pochopitelně reálně zauvažovat nad tím, jak může zboží vábící hlavně na atraktivní cenovku vypadat. Rozhodně se však nedá říci, že by se Aliexpress jen hemžil záplavou levného, ale mimořádně nekvalitního zboží z Asie.

V mnoha případech můžete narazit na nekvalitu, ale velmi často nakoupíte totéž, co v ČR, ale násobně levněji než u tuzemských obchodníků.

Je však s otazníkem, jak moc stoupnou ceny za zboží od 1. července. Pro obchodníky by byl úbytek zákazníků bažících po levných nákupech drobností citelný. Nabízí se tak například možnost, že dovoz zboží vyřeší sklady v Evropě. Naopak čeští uživatelé Aliexpressu se s nastalými změnami jistě zaradují v první řadě nad zkrácením dodacích lhůt.

2 komentářů pro “Recenze obchodu Aliexpress.com”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *