Jak si vybrat turistickou obuv?

Vytvořeno |

Pokud rádi chodíte na dlouhé procházky či tůry do hor, určitě se vám alespoň jednou stalo, že jste se vrátili domů s chodidly plnými bolavých puchýřků. Jak se tomu vyvarovat?

Kvalitní obuv je naprostý základ pro správné držení těla a proti deformaci nohou. Určitě není vhodné používat jeden druh obuvi pro všechny vaše aktivity. Kvalitní a správně zvolená obuv vám ušetří nejedno trápení a my se dnes zaměříme na turistickou obuv.

Chystáte se na celodenní výlet, venku krásné počasí a vy se těšíte na naprosto skvělou procházku. V tom případě si dejte pozor na vhodně zvolenou obuv, jinak budete mít celý den zkažený.

Jak si vybrat turistickou obuv nebo pohorky

Kde koupit turistickou, outdoorovou, trekovou obuv, neboli pohorky?

Trekovou obuv si zakupujte výhradně v obchodech, které se specializují na prodej outdoorového oblečení a outdoorové obuvi. Jedním z obchodů, kde zakoupíte nejen kvalitní obuv je Hanibal.cz. Najdete zde oblečení, obuv, doplňky a vybavení pro širokou skupinu outdoorových aktivit.

Na výběr máte nízké trekové boty, které jsou vhodné ke každodennímu nošení. Pod tento název spadá široké spektrum obuvi, proto je důležité nepodcenit výběr. Na výběr máte univerzální nepromokavou trekovou obuv, ferratovou obuv s přilnavou podešví, celokožené, nebo třeba volnočasové z textilního materiálu nebo třeba i trekové sandály na léto. Jaké značky volit? Zkuste se poohlédnout například po značkách jako jsou Lowa, Keen, Black Diamond nebo La Sportiva.

Volíte si obuv pro každodenní nošení, nezapomeňte, že je potřeba mít alespoň dva páry obuvi, které budete pravidelně střídat a řádně se o ně starat. Žádnému druhu obuvi nesedí každodenní nošení.

Dále jsou tu kotníkové trekové boty, jedná se o pevnou obuv, která tlumí zranění kotníků. I tady si lze vybrat lehčí variantu s textilním svrškem, kde bude vaše chodidlo lépe dýchat nebo taky pořádnou koženou obuv, která zajistí nepromokavost a delší životnost. Pokud plánujete nosit těžký batoh, volte tužší podešev obuvi. Zde se můžete poohlídnout například po značkách jako jsou Fitwell, Garmont, Lowa, Asolo nebo třeba Meindl.

Na co si dát pozor při koupi pohorek?

Zvolte správnou velikost obuvi. Je dobré počítat s tím, že vám chodidlo může během chůze mírně otéct a proto je nejlepší obuv zkoušet v odpoledních hodinách. Při chůzi z kopce by se prsty neměly dotýkat přední části obuvi. Dobrá přilnavost obuvi v oblasti kotníků zabrání puchýřům, stejně jako široká špička a proto vyzkoušejte více druhů obuvi. Nezapomeňte na správné kvalitní trekové ponožky, které dobře odvádí vlhkost. Specialisté na trekové ponožky jsou především česká firma High Point.

Nikdy nechoďte na velký výlet v nových trekových botech, vždy si berte boty, které už máte dobře rozchozené a kdekoliv je možnost, si boty sundejte. Otlaky si v počáteční fázi snažte zatejpovat. Obuv impregnujte a udržujte. Dejte si pozor na rozdíl mezi voděodolností a nepromokavostí. Voděodolnost je schopnost materiálu odolávat tlaku vody do určité miry a nepromokavost je naprostá nepropustnost vody. Obuv si vybírejte vždy podle čiností které budete provozovat, jedná se o lehkou trekovou obuv, středně vysokou nebo vysokou trekovou obuv.

Kupujete-li si obuv poprvé nebo si chcete být jisti, že zvolíte správně, nebojte se svěřit do rukou školeným odborníkům ve specializovaných prodejnách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *