Jak se stravovat o vánočních svátcích

Vytvořeno |

Vánoce klepou na dveře a regály obchodů se plní sladkostmi, cukrovím, vánočkami, ale také klobásami, šunkami a sýry. Zkrátka na každém rohu narazíte na kalorické (a ne zrovna výživově vyvážené) potraviny. Jak se stravovat o Vánocích? Můžete podlehnout a na celé svátky si odpočinout od přísných jídelníčků nebo je třeba se hlídat také o Vánoce a nic z výše zmíněného si nedopřát? 

family together christmas celebration concept

S rozumem

Ať už máte přísný jídelníček nebo se jen stravujete zdravěji, berte Vánoce s rozumem. 

Nic se nemá přehánět a to samé platí také o Vánocích. Nemusíte vyjíst celou krabici s cukrovím, ale také není třeba se od cukroví distancovat a neochutnat ani kousek. Zkrátka všeho s mírou.

Dobrým pomocníkem je pravidlo 80 ku 20, které můžete využít zejména o Vánoce. Toto pravidlo vám „dovoluje“ se ve 20 % stravovat nekvalitně a zbylých 80 % využít ke zdravé a vyvážené stravě. A co to znamená v praxi?

Pro příklad si uvedeme vzorový jídelníček jednoho dne, který se bude řídit tímto pravidlem.

K snídani si dáte svá tradiční vajíčka se zeleninou a kouskem žitného chleba. Svačinu si naservírujete jogurt s ovocem, ale po svačině si dopřejete kávu s jedním rohlíčkem a jedním perníčkem. Oběd zachováte svůj tradiční, řekněme brambory s kuřecím plátkem a zeleninou. Svačinu vynecháte, protože víte, že vás čeká večer návštěva, kterou pohostíte zdravě, ale nebudete každý gram počítat. Připravíte tedy obložené talíře s kvalitní šunkou, sýry, dostatkem zeleniny a pár jednohubek s avokádovou pomazánkou a uzeným lososem. Na závěr dne si dáte svůj oblíbený dezert a také v průběhu večera si dopřejete skleničku vína.

Jak vidíte, celý den je založený zejména na zdravé stravě, která je doplněna tím, co máte rádi. Nemusíte počítat přesně 20 %, ale snažte se držet svého jídelníčku, ve kterém nebudete stoprocentní. 

Štědrý den

O Štědrý den doporučujeme jíst tak, jak máte v tradici ve vaší rodině.

Jeden den s vyšším příjmem kalorií vás nezabije. Stejně je tomu tak, kdybyste věřili, že po jednom dni na nízkým příjmu zhubnete. Proto si o tento den dopřejte vše, co máte rádi.

Opět myslete na to, že nezvykle velké porce vám nemusí udělat dobře, proto si dopřejte vše, co máte rádi, ale jezte do syta a nepřejídejte se.

Pitný režim

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim ani o svátcích.

To, že si ulevíte od striktní diety, neznamená, že nemusíte dodržovat pitný režim a může téct alkohol proudem. Jednu, dvě skleničky si dopřejte, ale hlídejte si také příjem tekutin (čisté vody) během dne.

Zkuste také nahradit tradiční Coca Colu za zero verzi, to vám opět ušetří pár kalorií navíc.

Pohybem k lepšímu trávení

A protože vyšší kalorický příjem může způsobit horší trávení, nezapomínejte ani na dostatek pohybu.

Nemusíte se o svátky trápit každý den nespočet hodin v posilovně nebo na běžícím páse. Postačí alespoň krátká procházka, úklid nebo hraní si s dětmi.

Snažte se během dne co nejvíce hýbat. Choďte na procházky a užijte si pohyb v kruhu rodiny a přátel. Můžete vymyslet také turnaje v různých sportovních hrách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *