Jak vybrat turistický batoh

Vytvořeno |

Patříte mezi vášnivé turisty? Tak to vám doma nesmí chybět kvalitní turistický batoh. S batohem se vaše turistika posune o další level vzhůru.

Zásadním bodem pro správný batoh je stoprocentní pohodlí.

Jak tedy vybrat správný batoh?

Nejdříve si zodpovíme otázku, pro koho je batoh určen, zda se jedná o muže, ženu či dítě.

Na jak dlouhé trasy budeme vyrážet a co si s sebou budeme brát. Jedná-li se o jednodenní nebo vícedenní výlet a kolik toho sebou zabalíme.

Musíme si určit o jakou aktivitu se bude převážně jednat, zda to bude turistika, cyklistika, běh apod. V neposlední řadě, v jakých podmínkách se budeme nejčastěji pohybovat – zda plánujeme výlety spíše v létě nebo vyrážíme v jakémkoliv počasí anebo se budeme pohybovat v extrémních podmínkách.

taking path mountains

K zakoupení batohu si vyberte jeden ze specializovaných obchodů, kde se prodejem turistických batohů zabývají a mohou vám tak poradit lépe. Doporučujeme outdoorový obchod Hanibal.

Jak turistické batohy rozlišujeme?

Batohy malé do 35l – ty se hodí na menší trasy, kdy není potřeba s sebou brát velké množství vybavení.

Batohy střední do 55l – batohy s větší univerzálností, lépe propracované, většinou s nastavitelným zádovým systémem.

Batohy velké nad 55l – Batohy na dlouhé trasy, kde je potřeba vybavení s sebou, těžká váha batohu, nastavitelný zádový systém, vyšší pořizovací cena.

Co je u výběru turistického batohu důležité?

Batohy dělíme i podle použití, ale my se dnes zaměříme pouze na batohy turistické, protože ty jsou nejvíce univerzální a jsou tedy určené jak na jednodenní výlety, tak na výlety vícedenní. Jak už jsme zmínili výše, nejdůležitější je pohodlí, a proto si důkladně promyslete, jak dlouhé trasy budeme nejčastěji podnikat. Pro kratší trasy volte batohy spíše odlehčené. Do náročnějších podmínek volte batohy z pevných a kvalitních materiálů i přesto, že je pořizovací cena vyšší, protože jeden takový batoh vydrží hodně vašich výletů.

Při výběru batohu se soustřeďte i na jeho výbavu, tedy zda má nějaké kapsy navíc, oddělené komory uvnitř, nástavec pod hlavním vstupem, který se pouze stáhne a uzavře tak hlavní vstup do batohu a batoh tak o něco nadstaví v případě, že máte opravdu dost věcí. Zaměřte kolik má batoh vstupů, hlavně pokud se o jedná o velký batoh. Záda batohu by měla býti dostatečně měkká, aby nedocházelo k otlačeninám a zároveň u větších batohů by měla být pevnost batohu dostatečně rozložena, aby vás hned nebolela záda. Podívejte se, zda batohy mají odvětrávání v zadní části a dále opět u větších batohů by měli být výztuhy, které se dají tvarovat podle zad uživatele. Dno batohu by mělo být dostatečně pevné a omyvatelné. Nosné popruhy by měly být měkčí a dostatečně pohodlné. Hrudní popruh by měl být výškově nastavitelný a pružný. Bederní pás by měl být schopen odlehčit nosným popruhům a měl by se snadno a rychle seřídit. Kompresní pásky lze použit ke zmenšení batohu či k přichycení věcí na batoh.

Kde sehnat kvalitní batoh? Jedním z obchodů, kde se prodejem zabývají je Hanibal.cz a vybírat můžete například mezi značkami jako jsou Osprey, Lowe Alpine, Deuter nebo Sea to Summit.

Koupit kvalitní turistický batoh není jednoduchá a levná záležitost a proto koupi batohu neuspěchejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *