6 nejčastějších chyb, kterých se vyvarovat, pokud chcete začít běhat
Vytvořeno |
Chcete se dostat do formy, zhubnout, cítit se lépe ve vlastním těle… Existuje mnoho důvodů, pro které jste se rozhodli dát běhání šanci. Nicméně jestliže jste naposledy běželi na základní škole během hodin tělocviku, měli byste si před prvním vyběhnutím přečíst následující doporučení pro běžce začátečníky.
Nejčastější chyby, aneb čemu se vyvarovat
Touha změnit váš život, cítit se pohyblivější, silnější a lehčí, vás motivuje k tomu, abyste vyběhli a vydali se tak po trati vedoucí ke spokojenějšímu a šťastnějšímu bytí. Ale není to tak jednoduché, jak se zdá. Cílem totiž není jít jednoho dne běhat a pak již nikdy víc! Proto je žádoucí se před prvním během dostatečně připravit tak, aby to nebyl i současně váš poslední běh.
Přepálíte start
Buďte k sobě upřímní a stanovte si reálné cíle. Není potřeba chodit běhat dvakrát denně, dopřejte svému tělu čas na regeneraci a nic zbytečně nepřehánějte, jinak se odrovnáte hned na startovací čáře.
Jste příliš družní
Chyba, které byste se mohli dopustit, je ihned začít běhat se skupinou zkušených běžců. Nejprve je potřeba, abyste získali dostatečnou fyzičku na to, abyste mohli držet krok s ostatními. Stává se, že se běžec začátečník nechá „unést“ přáteli a jejich tempem, kterému nestačí, což akorát vede k nechuti k běhání nebo úrazům. Začněte nejprve sami několikrát do týdne, stačí půl hodina pomalého běhu prokládaného chůzí. Postupně přidávejte na intenzitě a času, dokud nezískáte dostatek sebedůvěry a kondice na to, vydržet hodinu souvislého běhu. A nezapomeňte, že běh v kolektivu s sebou přináší i další výzvy jako je umění skloubit běh a konverzaci a vše udýchat!
Až moc se straníte
Vyhněte se i druhému extrému – pokud máte přítele, kamarádku, kolegu z práce apod. se stejným počátečním nadšením, ale ne zcela ideální fyzičkou, není nic jednoduššího než začít běhat spolu. Budete se navzájem motivovat a podporovat ve výkonech.
Nenecháte si poradit
Zvláště pokud nechcete začínat sami, vůbec není na škodu najít si profesionála, který vás naučí techniku běhu, poradí jakým způsobem trénovat i odpočívat a opraví vaše začátečnické chyby. Jedná se sice o investici, ale za doktory a fyzioterapeuty byste v případě zranění způsobeného špatným běháním zaplatili více. Pokud vás děsí individuální lekce, existují i běžecké školy, kde se dozvíte totéž a přitom se seznámíte s potenciálními běžeckými parťáky.
Nemáte správnou obuv
Říká se sice, že k běhu nic nepotřebujete. Potřebujete! Kvalitní běžeckou obuv! Tady se vyplatí nešetřit a dopřát si opravdu kvalitní obuv přizpůsobenou běhu. Investujte čas i peníze a zajděte si do specializovaného běžeckého obchodu s potřebným vybavením, kde vám poradí s výběrem ideálních běžeckých bot. Vhodné jsou prodejny, v kterých provádějí detailní analýzu došlapu, podle které není problém vybrat vhodnou běžeckou obuv, jež bude vyhovovat vašim individuálním potřebám. S perfektní obuví zamezíte mnohým zdravotním problémům, ochráníte klouby a nenamůžete si svaly.
Zanedbáváte stravu
Pokud chcete po svém těle výkony, musíte ho dopovat kvalitním palivem. Po rohlíku a máslem sice budete fungovat, ale na vyhrávání maratónů to nevypadá. Nešiďte se v jídle a konzumujte co možná nejpestřejší stravu s dostatkem čerstvých surovin. Vyhněte se nadbytku průmyslově zpracovaných potravin s velkým množstvím tuků, cukrů, soli a podle potřeby odpočívejte.
Tak od pondělí?!