Jak ušetřit na tankování

Zaručené tipy, jak ušetřit peníze za benzín a naftu

Vytvořeno |

Dojíždíte denně do práce? Jezdíte s rodinou o víkendech na výlety nebo na chalupu? Pak jste jistě pocítili zvýšené ceny benzínu i nafty. Navíc ceny stále rostou. Každý, kdo má auto, tak chce vědět, jak za pohonné hmoty ušetřit.

Jak ušetřit peníze za benzín a naftu bylo vždy jedno z hlavních témat všech motoristů, nicméně s rostoucí inflací a rekordními cenami pohonných hmot, je teď tato otázka ještě aktuálnější. Existují však způsoby, jakými lze částky vynaložené za benzín či ropu snížit – a to výrazně. Přinášíme vám užitečné tipy, jak ušetřit peníze za benzín a další pohonné hmoty.

V posledním roce byl váš rozpočet na benzín zasažen hned dvakrát! Nejprve se na jeho ceně negativně projevila kovidová pandemie a s ní spojené problémy se zásobováním. Nyní čelí ještě větší zátěži – a to v podobě rekordní inflace. K tomu se přidala válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která dále zvýšila cenu ropy, a když roste cena ropy, následují ceny benzínu i nafty.

V důsledku toho se průměrná cena za litr benzínu i nafty dostává na historická maxima a atakuje hodnotu 50 Kč. Ačkoli se rostoucím cenám benzinu asi úplně nevyhnete, existuje několik strategií, které můžete zavést do své každodenní řidičské rutiny a které vám v dlouhodobém výhledu pomohou ušetřit peníze.

Jízdní strategie i údržba automobilu aneb jak ušetřit na benzínu

Odpověď, jak ušetřit za benzín je komplexnější. Níže naleznete více než desítku snadných způsobů – a to od jízdních strategií až po údržbu vozidla. A nemějte strach, žádný z nich nezahrnuje koupi elektromobilu. Ostatně i ceny vozů na elektrický pohon jsou astronomicky vysoké – jako ostatně všeho od potravin přes spotřební zboží po stavební materiály.

Používejte palivové tankovací karty

Palivové karty (někdy též označovány jako „tankovací karty“) jsou speciální karty, jež jsou primárně určené právě k tankování. Palivovou kartu mají možnost získat všichni profesionální dopravci nebo podnikatelé (firmy a OSVČ), kteří mají vozový park, pro který potřebují tankovat benzín nebo naftu. Kartu lze použít při doplnění pohonných hmot buď v konkrétní sítí čerpacích stanic, nebo na kterékoliv benzinové pumpě.

S kartou lze na každém litru pohonné hmoty ušetřit až 0,50 Kč, což se při doplnění plné nádrže na konečné ceně projeví.

tankovaci karta shell

Zapojte se do programu odměn v obchodech s potravinami

Zjistěte, zda váš místní hypermarket/supermarket nebo jiný obchod a potravinami nemá program odměn za tankování. Několik velkých řetězců obchodů s potravinami spolupracuje s čerpacími stanicemi a nabízí svým členům příjemnou slevu na pumpě, která bývá součástí nákupního centra, a naleznete ji při výjezdu z parkoviště.

Mnoho prodejců potravin nabízí slevy na benzín, pokud po registraci do programu odměn utratíte v jejich obchodě určitou částku peněz. Programy často fungují podobně: Za každých 1 000 až 2 000 korun utracených v obchodě s potravinami můžete získat slevu na pohonné hmoty ve různé výši u partnerské čerpací stanice.

Pokud již utrácíte takovou částku v obchodě s potravinami, který nabízí program odměn, může být tato strategie bezproblémová. Dávejte si však pozor, abyste se nevydali na cestu a nezapojili se do programu odměn vzdáleného nebo dražšího obchodníka s potravinami jen proto, abyste získali slevu na benzín!

Žijete-li v pohraničí, tankujte v Polsku

Ceny benzínu i nafty jsou v Polsku stále výrazně levnější. Mnoho Čechů, kteří to mají do Polska, co by kamenem dohodil, tak jezdí tankovat za hranice. Zvažte, zda se vám tato strategie nevyplatí. Při „výletu“ do Polska si můžete rovnou i nakoupit – stejně jako benzín jsou i potraviny (zejména maso) v Polsku výrazně levnější.

Najděte si nejlepší cenu pomocí aplikace na tankování benzínu

Místo toho, abyste jezdili po městě a hledali nejlevnější benzín (a přitom ztráceli čas a spalovali palivo), měli byste zvážit použití aplikace pro porovnání cen benzínu, jako je aplikace Pumpdroid (pro chytré telefony s operačním systémem Android), nebo iPumpuj určená pro uživatele iPhonů s operačním systémem  iOS. Ty jsou jedny z nejoblíbenějších aplikací, které se plně věnují porovnávání cen benzinu v okolí.

Nicméně zjistit, kolik si čerpací stanice účtují, můžete také pomocí některých navigačních aplikací. Například aplikace Mapy od Seznamu zvládá zobrazovat ceny benzínu. V aplikaci Google Maps rovněž můžete jako cíl cesty zvolit čerpací stanici a filtrovat je podle ceny.

Za volantem buďte trpěliví a jezděte svědomitě

Dodržování rychlostních limitů, pomalé zrychlování a častější dojíždění setrvačností jsou nejen bezpečnější způsoby jízdy, ale jsou to také mimořádně úsporné řidičské návyky.

Až se tedy příště budete blížit k červené, nezrychlujte a prudce nebrzděte hned na čáře. Uvolněte plynový pedál a dojeďte až na doraz. Když se na semaforu rozsvítí zelená, odolejte nutkání rychle se rozjet z nuly na sto.

Tyto metody bezpečné jízdy mohou zvýšit spotřebu paliva až o 40 % v závislosti na rychlosti a četnosti zastavování a rozjíždění. Při dálničních rychlostech se spotřeba paliva zvýší o 15 až 30 %, zatímco při zastavování a rozjíždění se pohybuje v rozmezí 10 až 40 %.

UPSETM1

Méně času na volnoběh

Při volnoběžných otáčkách může dojít k úbytku 0,9 až 1,8 litru benzinu za hodinu. Pokud stojíte ve výjimečně dlouhé koloně nebo čekáte, až někdo naskočí do auta, je vypnutí motoru tím nejúspornějším krokem.

Plánujte si efektivní trasy

Pokud jde o jízdu autem, správné plánování se může opravdu vyplatit. Považujte tuto strategii za souhrnný postup, jak si rozmyslet, kdy, kam a jak budete jezdit.

Mezi důležité otázky, které je třeba při plánování cest autem zvážit, patří například:         

  • Existuje trasa, kterou bych se do cíle mohl dostat úsporněji?
  • Pokud musím použít auto, mohu své cesty nebo pochůzky kombinovat?
  • Mohu si na určité dny naplánovat spolujízdu se svým spolupracovníkem (spolupracovníky)?
  • Mohu v určité dny dojíždět na kole nebo veřejnou dopravou?
  • Umožní mi zaměstnavatel pracovat z domova některé dny v týdnu nebo měsíci?
  • Pokud musím dojíždět do práce, mohu řídit v době, kdy není dopravní špička?

Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, vytvoření plánu a jeho dodržování může mít zásadní vliv na množství spotřebovaného benzínu či nafty.

Spolujízda může snížit vaše týdenní náklady na pohonné hmoty na polovinu, protože ušetříte na výdajích za benzín, a to vše při současném snížení opotřebení vašeho vozidla.

Poznejte, kdy použít tempomat

Tempomat může při správném používání zvýšit úsporu paliva, ale ne vždy je to jistota úspory paliva. Pokud dojíždíte dlouho do práce nebo jezdíte na výlety s relativně nepřerušovaným počtem kilometrů, může tempomat ušetřit palivo. Při jízdě po dálnici můžete jednoduše zvolit rychlost, která je pro váš vůz nejúspornější, a omezit tak nutkání jezdit nestejnou rychlostí, která rychleji vyčerpává palivo. Mělo by být samozřejmé, že tempomat není účinnou metodou v situacích, kdy se zastavujete a opět se rozjíždíte, zejména mimo dálnici.

Tempomat

Omezte používání klimatizace

Teplé počasí je požehnáním i prokletím, pokud jde o úsporu paliva. Na jedné straně může teplo pomoci rychlejšímu zahřátí motoru, čímž se zlepší úspora paliva. Teplý vzduch navíc způsobuje „menší aerodynamický odpor“ než studený vzduch.

Na druhou stranu může používání klimatizace v horkém počasí snížit spotřebu paliva o 25 %, zejména na krátkých trasách. To je jeden z největších faktorů, který přispívá ke spotřebě paliva. Dvojnásobná škoda: Jízda se staženými okny může také vést k plýtvání pohonné hmoty, protože zvyšuje odpor větru ve vozidle.

Co byste tedy měli dělat? Zde je několik úsporných tipů:

  • Když sednete do auta, nejezděte na volnoběh s puštěnou klimatizací, abyste ho ochladili. Většina klimatizačních systémů se za jízdy ochlazuje rychleji.
  • Snažte se používat klimatizaci pouze při jízdě dálniční rychlostí. Při pomalejší jízdě stáhněte okna.
  • Optimalizujte nastavení teploty a ventilátoru namísto výchozího nastavení na maximum.

Zaparkujte na správném místě

I vaše parkovací návyky mohou ovlivnit, kolik nakonec utratíte za benzín. V horkém i chladném prostředí totiž hraje velkou roli, kde své auto parkujete, a jak moc tím ovlivňujete spotřebu paliva vašeho vozu.

Podle testů spotřeby paliva může jízda se studeným motorem snížit spotřebu o 15 až 24 %. Parkování vozu v garáži, na rozdíl od parkování přímo na ulici v chladném počasí, může udržovat vyšší teplotu motoru. V horkém prostředí může parkování ve stínu snížit zahřívání kabiny a pomoci vám odolat nutkání zapnout klimatizaci.

A bez ohledu na teplotu prostředí – jakmile přijíždíte do cíle, využijte první parkovací místo, které uvidíte. Neobíhejte obchod s potravinami a nehledejte ideální parkovací místo. Ve výsledku byste totiž hledáním parkovacího místa mohli strávit příliš mnoho času. To je spousta zbytečně vyhozeného benzínu!

Odstraňte nadměrnou zátěž z vozidla

Spotřeba paliva klesá o 1 % na každých 100 kg nadváhy!

Platí základní pravidlo – a to čím těžší je vaše vozidlo, tím více žere benzínu. To platí i pro to, co skladujete nebo převážíte. Pokud jsou v autě odnímatelné předměty, například sportovní vybavení nebo úložné boxy, měli byste zvážit jejich vyjmutí z vozu, pokud je pro cestu výslovně nepotřebujete.

To platí i pro nosiče nebo úložné prostory na střeše nebo na zadní části vozidla. Pokud necháte kánoi nebo kolo připevněné na autě, nejenže vozidlo zatěžují, ale vozidlo je také méně aerodynamické.

Pravidelně kontrolujte pneumatiky

Ačkoli se to může zdát banální, tlak v pneumatikách ovlivňuje spotřebu paliva. Na každý 1 PSI, o který jsou vaše pneumatiky podhuštěné, ztrácíte 0,2 % spotřeby paliva. To možná nezní jako mnoho, ale vzhledem k tomu, že PSI pneumatik se může značně lišit, je možné, že zbytečně přicházíte o pozoruhodnou spotřebu paliva, pokud svým pneumatikám nevěnujete dostatečnou pozornost.

Udržujte motor v dobrém stavu

Spotřeba benzínu je do značné míry závislá na tom, jak dobře je váš motor udržovaný. Problémy s motorem ovlivňují spotřebu paliva v průměru o 4 %. Pokud by to nebyl dostatečný důvod, abyste sledovali kontrolku motoru, vážnější problémy s motorem mohou ovlivnit spotřebu až o 40 %.

Kromě úspory benzínu vám udržování motoru v dobrém stavu také pomůže prodloužit životnost vozidla a vyhnout se nutnosti nákladných oprav.

Jeden jednoduchý tip pro údržbu – ujistěte se, že používáte správnou třídu motorového oleje. Podívejte se do návodu k obsluze, jaký doporučuje výrobce, a pokud jej ještě nepoužíváte, začněte používat danou verzi.

Když už budete listovat v příručce, ověřte si, jaký typ paliva je pro vaše vozidlo doporučen, a toho se držte. Většina vozů potřebuje pouze běžné bezolovnaté palivo a nevyužije prémiový benzín, který je obvykle mnohem dražší.

oil pump

Proč ceny benzínu rostou?

Zpočátku byly příčinou prudkého růstu cen benzínu problémy dodavatelského řetězce související s pandemií a rostoucí poptávka. Pak, ke konci roku 2021, začaly ceny pohonných hmot klesat.

Nyní jsou příčinou jak problémy v dodavatelském řetězci, tak zvýšené napětí na světových trzích s ropou. Od té doby, co Rusko, hlavní producent ropy, koncem února napadlo Ukrajinu, ceny ropy prudce vzrostly. Cena za barel ropy nedávno dosáhla 130 dolarů a někteří analytici předpovídají, že by ceny mohly letos vzrůst až na 150 dolarů.

Jak se určují ceny benzínu?

Maloobchodní cena plynu se skládá ze čtyř hlavních faktorů:

  • nákladů na ropu,
  • nákladů na rafinaci ropy,
  • nákladů na distribuci, marketing a daně.

Až 56 % ceny, kterou zaplatíte u pumpy, připadá na velkoobchodní náklady na ropu, a právě tento klíčový faktor v poslední době tolik kolísá.

Nejčastější dotazy týkající se úspory benzínu

Šetří tempomat benzín?

Tempomat může při správném používání přispět k úspoře paliva. Chcete-li, aby tempomat šetřil palivo, nastavte si při jízdě po dálnici, nejlépe po rovině, rychlost, která je pro váš vůz úsporná.

Šetří ekologický režim palivo?

Ano, pokud je váš vůz vybaven ekologickým režimem, můžete ušetřit palivo. Ostatně proto byl tento režim vytvořen. Výrobci často uvádějí, že snižuje spotřebu o 5 %. V závislosti na značce a modelu vašeho vozidla eko režim přiškrcuje schopnost vozidla zrychlovat, omezuje funkce klimatizace a může také ovlivnit převodovku či samotné řízení.

Šetří pomalejší jízda palivo?

V některých případech může pomalejší jízda snížit spotřebu paliva, ale není to univerzální pravidlo. Nejvíce vám pomůže ušetřit na benzínu, když se obecně vyhnete agresivní jízdě, jako je prudké zrychlování a časté brzdění. Jak bylo uvedeno výše, trpělivější jízda může zvýšit spotřebu benzínu o 10 až 40 %.

Sečteno a podtrženo: Ušetřete peníze za benzín!

Ceny pohonných hmot jsou rekordně vysoké, ale zavedením některých nebo všech výše uvedených strategií pro úsporu pohonných hmot můžete snížit své výdaje za benzín nebo naftu. Důležité je si uvědomit, že nejlepší techniky úspory peněz nespočívají pouze v hledání nejlevnějšího benzínu ve městě. Důležité jsou také vaše řidičské návyky a to, jak dobře se o své vozidlo staráte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *