business online shopping sale concept scaled

Tipy, jak zabezpečit své online osobní finance

Vytvořeno |

Zřejmě i vy spravujete většinu svých osobních financí online. To znamená, že máte přístup ke své bance prostřednictvím platformy internetového bankovnictví. Avšak pokud někdo získá přístup k vašim online osobním financím, může napáchat spoustu škody! Víte, jak vaše osobní finance přístupné online chránit?

Přečtěte si následující účinné tipy, jak ochránit vaše online osobní finance tak, abyste zabránili útokům zvenčí a vyhnuli se finančním podvodům, které vás mohou velmi rychle připravit o veškeré vaše finance.

V dnešní době je většina vašich osobních financí pravděpodobně online – což sice velmi usnadňuje přijímání, odesílání plateb a placení za zboží i služby, nicméně s sebou rovněž přináší rizika. Je nezbytné chránit své online osobní finance! Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste se nestali oběťmi hackerů.

Mnoho lidí má velmi špatné online zabezpečení, protože si myslí, že se jich hackerský útok netýká. Zcizení vaší bankovní identity, nebo nabourání se k vašim online uloženým finančním prostředkům se však může stát každému! Právě proto musíte být extrémně opatrní ohledně svých online osobních financí!

Třebaže se lidí domnívají o opaku, v podstatě kdokoli může být cílem pro hackery. Chcete-li se vyhnout tomu, abyste byli snadným cílem, musíte své finance a online účty řádně zabezpečit.

V následujícím článku najdete nejdůležitější rady, jak zabezpečit své online osobní finance! Pokud je budete všechny dodržovat, vaše online osobní finance budou v mnohem větším bezpečí!

Tipy, jak ochránit vaše osobní finance online

Zvolte si dlouhá hesla

Nejdůležitějším opatřením, které můžete zavést pro zabezpečení svých online osobních financí, je používat velmi dlouhá hesla. Pamatujte, že u hesla záleží na délce! Musíte používat velmi dlouhá hesla. A když říkáme dlouhá – myslíme tím opravdu DLOUHÁ hesla. Osm nebo deset znaků nestačí. Tip: Obecně platí, že většina online služeb bude mít limit na délku hesel. Měli byste používat heslo tak dlouhé, jak jen je povoleno.

Příklad: Heslo jako zvltesiheslkterenikdnemuzeuhadnut je mnohem lepší než 6@#Ť[¬972. Druhý příklad hesla může být dnes prolomen jakýmkoli počítačem za méně než jeden den. Zlomit to první by ale trvalo celé století. Všimněte si, že jsou z prvního příkladu hesla záměrně vynechány všechny znaky „o“. Zatímco prolomení hesla ze slovníkových slov by stále trvalo velmi dlouho, verze bez „o“ je téměř nemožné prolomit.

Delší hesla překonávají složitá hesla!

Prolomit dlouhé heslo trvá mnohem déle než složité! To je důvod, proč některé webové stránky již dokonce nepovolují speciální znaky. Samozřejmě byste se měli stále snažit, aby to bylo heslo i složité. V ideálním případě jsou všechny vaše hesla dlouhá a složitá.

Vyhněte se jednoduchým heslům

Bohužel dlouhá hesla nestačí. Musíte se vyhnout jednoduchým heslům obsahujícím slova ze slovníku. Jednoduchá fráze je příliš snadná k rozlousknutí hackery. Například totojemojevelmidlouhéheslo lze prolomit za méně než jeden den – a to za použití jednoduchého softwaru. Na druhou stranu, prolomení totojemjoevlemidluhehelso by trvalo věčnost, dokonce i na za použití výkonného crackujícího počítače. A není to proto, že by heslo bylo delší. Rakové heslo zvláště silné, protože neobsahuje pouze slova ze slovníku.

Jednoduchá hesla

Tip: Překlepy v hesle vám hodně pomohou, pokud chcete vytvářet složitá hesla.

Níže naleznete několik rad, jak se vyhnout jednoduchým heslům:

  • Vyhněte se běžným slovům ze slovníku.
  • Dělejte překlepy ve slovech.
  • Přidejte nějakou interpunkci.
  • Přidejte do hesla nějaká čísla.

Vytvoříte-li dlouhé heslo podle těchto pravidel, mělo by být dostatečně bezpečné.

Vyhněte se opakovanému používání hesel

Třebaže jste si vytvořili to nejsilnější heslo na světě, nikdy byste jej neměli používat více než jednou. Možná že vaše extra silné heslo nerozlouskne žádný počítač, ale může se stát, že společnost, kterou používáte, bude napadena hackery a vaše heslo prozrazeno. Nebo co když někdo zjistí vaše heslo jiným způsobem?

Je-li jedno z vašich hesel prozrazeno, nemělo by to mít vliv na ostatní webové stránky, které používáte. Neriskujte, že se z jediného bezpečnostního problému stane pro obrovský problém.

Tip: Nikdy nepoužívejte stejné heslo na více než jedné webové stránce.

Asi si říkáte, že je nemožné zapamatovat si všechna vaše jedinečná dlouhá a složitá hesla s překlepy. Ano, máte pravdu. Vzhledem k tomu, že jste pravděpodobně zaregistrovaní na desítkách webových stránek, není ve vašich silách všechny udržet v paměti.

Jestliže máte mnoho hesel, budete muset použít správce hesel, který vám pomůže. Správce hesel je jako trezor obsahující hesla. Bude obsahovat všechna vaše hesla a pomůže vám generovat nová hesla.

K dispozici je velké množství správců hesel – například  LastPassKeePass či 1Password.

Tímto se vaším hlavním a nejdůležitějším heslem stává heslo ke správci hesel. S tímto hlavním heslem musíte být obzvláště opatrní. Zvolte si heslo co možná nejdelší – ideálně asi 20 znaků nebo více, pokud si jste schopni zapamatovat více. Toto heslo byste si nikdy neměli zapisovat! A pro přístup ke správci hesel používejte dvoufaktorové ověření (2FA).

Použijte dvoufaktorové ověření (2FA)

Dvě ověření je lepší než jedno – proč tedy používat jedno ověření, když můžete použít dvě?

Kdykoli je k dispozici, měli byste používat dvoufaktorové ověřování (2FA) pro všechny online služby. 2FA přidává k vašim účtům druhou vrstvu zabezpečení. Po zadání hesla se vás služba zeptá na druhou otázku.

V současnosti se nejběžnější typ 2FA provádí pomocí chytrého telefonu. Nejčastějším způsobem je mít v telefonu aplikaci, jako je Google Authenticator, která vám vygeneruje klíč. Tento klíč je časově závislý, vždy je platný pouze asi 30 sekund.

Dalším způsobem je zaslání textové zprávy s kódem. V obou případech pak můžete zadat kód do vámi využívané online služby.

Kromě toho existují i další a hlavně bezpečnější způsoby, jak zajistit dvoufaktorové ověřování 2FA. Tyto způsoby jsou založeny na hardwarovém výpočtu klíče. Hardwarové klíče představují vůbec nejspolehlivější způsob, jak ochránit váš online účet – a to tím, že účet bude vyžadovat ověření pomocí jedinečného hardwarového tokenu. Dobrým příkladem je Yubikey – což je token s biometrickou autentizací.

Jedná se o velmi malé zařízení podobné flashdisku, které se stejně jako flashdisk připojuje k počítači a uživateli umožní zvýšit úroveň zabezpečení při přihlašování do online systémů a aplikací, nebo rovněž při podepisování dokumentů nebo k jejich šifrování.

Toto je nejlepší úroveň zabezpečení, které lze dosáhnout. Bohužel mnoho služeb stále postrádá podporu pro hardwarové řešení 2FA. Ale i softwarová 2FA již přidává solidní vrstvu zabezpečení.

Nicméně mějte na paměti, že dvoufaktorové ověřování vás neochrání před vším. Přidá však k vašemu heslu další vrstvu zabezpečení. Pokud někdo náhodou prolomí vaše heslo, stále musí projít touto druhou vrstvou.

Tip: Dvoufaktorové ověřování není možnost, ale nutnost k zabezpečení vašich osobních financí online!

2FA dvoufázové ověření

Na bezpečnostní otázky neodpovídejte pravdivě

Některé weby pro zabezpečení účtu vyžadují odpověď na tzv. bezpečnostní otázky. Na otázky typu „Kde jste poznali vašeho partnera“ nebo „Jaké bylo jméno vaší matky za svobodna“ byste však nikdy neměli odpovídat popravdě. Nenastavujte si na tento typ otázek odpovědi založené na pravdě. Problém totiž je, že většinu z nich lze snadno uhádnout.

Jednou z dobrých strategií je považovat tyto otázky za sekundární heslo. K jejich zodpovězení můžete použít druhé heslo. Ale většinou byste je měli přeskočit, pokud vám to web dovolí. Tento typ otázek ve skutečnosti otevírá dveře hackerům.

Pokud můžete, měli byste přeskočit bezpečnostní otázky pro vaše online osobní finanční účty. V opačném případě použijte otázku, na kterou můžete opravdu odpovědět pouze vy.

Chraňte svůj počítač

Vaše online bezpečnost není jen o heslech. Musíte také chránit zařízení, která mají přístup k internetu. Pokud sice máte dlouhá a složitá hesla, ale kdokoli může přistupovat k vašemu počítači bez hesla a přihlásit se zpět k vašemu účtu, pak jsou vaše hesla k ničemu.

Vzhledem k tomu, že používáte počítač pro přístup ke všem těmto životně důležitým online službám osobních financí, musíte jej rovněž chránit.

Níže vám nabízíme 10 jednoduchých rad, jak zabezpečit osobní počítač:

  • Počítač vždy mějte zaheslovaný.
  • Vždy uzamkněte svůj počítač, když jej zrovna nepoužíváte!
  • Nainstalujte spolehlivý antivirový software a ujistěte se, že automaticky aktualizuje.
  • Vyhněte se otevírání příloh z neznámých a podezřelých e-mailů!
  • Udržujte svůj počítač vždy aktuální.
  • Udržujte své aplikace vždy aktuální.
  • Odstraňte aplikace, které nepoužíváte.
  • Nikdy nevypínejte firewall!
  • Neukládejte si do prohlížeče žádná hesla. Použijte vašeho správce hesel.
  • Buďte opatrní s tím, co na svůj počítač instalujete.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými radami, měli byste být již celkem v bezpečí. Bezpečnost v online prostoru vyžaduje z vaší strany určitou disciplínu. Vždy přemýšlejte o tom, co děláte. Pokud nevíte, zda je program bezpečný, vyhledejte jej online. Jestliže strávíte pět minut zkoumáním zabezpečení, můžete si ušetřit spoustu problémů!

Rady si samozřejmě můžete přizpůsobit podle toho, jaký počítač používáte. Stolní počítač u vás doma představuje menší riziko než notebook, který používáte na veřejném místě – například v kavárně nebo ve vlaku.

Heslo - password

Chraňte svůj telefon

Zatímco zabezpečení vašeho počítače je velmi důležité, váš telefon je pravděpodobně ještě důležitější.

Za prvé, mnoho lidí v dnešní době používá svůj telefon více než počítač. A některé online služby osobních financí mají pouze mobilní aplikace a žádnou online webovou platformu. A za druhé, budete pravděpodobně používat svůj telefon jako druhý faktor pro ověřování (2FA). To znamená, že váš telefon se stává stejně důležitým jako vaše heslo!

Existuje několik opatření, které můžete podniknout pro zlepšení zabezpečení svého telefonu:

  • Nastavte svůj telefon tak, aby se po určité době nečinnosti automaticky uzamkl!
  • Pokud je to možné, zašifrujte data v telefonu.
  • K odemknutí telefonu je nejvhodnější otisk prstu.
  • Udržujte svůj telefon aktuální!
  • Omezte počet aplikací na minimum. A také je udržujte aktuální!
  • Vypněte síťová připojení, pokud je zrovna nepoužíváte. Jejich vypnutí vám mimo jiné také ušetří baterii!
  • Neukládejte si žádná hesla ve svém mobilním prohlížeči. Použijte správce hesel.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými radami, váš telefon bude ve větším bezpečí – rozhodně na tom budete lépe než většina ostatních! S telefonem byste měli zacházet jako s nástrojem obsahujícím citlivá data!

Na veřejné WiFi buďte vždy velmi opatrní

Nejhorší hrozbou pro váš chytrý telefon nebo notebook je kompromitovaná veřejná WiFi. Tyto veřejné sítě WiFI často nejsou vůbec zabezpečené. Hackeři by mohli ohrozit síť a postavit se mezi vás a služby, které používáte. Hacker ve stejné síti tedy může zaznamenávat vše, co děláte.

Vzhledem k tomu, že síť je veřejná, může se na ni připojit i hacker. A dokonce dokáže vytvořit falešný hotspot, ke kterému se připojíte místo připojení ke skutečnému hotspotu. Pokud se připojíte ke svému bankovnímu účtu, hacker bude mít všechny potřebné informace, aby si mohl dělat, co chce. Mnoho lidí velmi podceňuje rizika veřejné WiFi.

V ideálním případě byste se nikdy neměli připojovat k veřejné WiFi síti. Mobilní datové sítě jsou mnohem bezpečnější než veřejné WiFi. Pokud máte v telefonním tarifu neomezená data, nikdy byste se neměli připojovat k veřejné WiFi.

Pokud se potřebujete připojit k veřejné WiFi, existuje několik pravidel, která byste měli dodržovat:

  • Nikdy se nepřipojujte ke svým citlivým online osobním finančním účtům na veřejné WiFi.
  • Nikdy nenakupujte online na veřejné WiFi.
  • Zakažte v telefonu služby sdílení souborů.
  • Používejte pouze zabezpečené veřejné WiFi. Nebude vás zcela chránit, ale odstraní některé hrozby.
  • Použijte službu VPN, pokud ji máte.

Mějte na paměti, že tyto rady vás zcela neochrání. Nicméně alespoň pomohou zabránit hackerům v přístupu k vašim citlivým datům. Vaše online osobní finance obsahují spoustu citlivých údajů.

Tip: Nikdy se nepřipojujte k online finančním službám na veřejné WiFi!

Reagujte na narušení bezpečnosti

Nejlepší heslo na světě pro online službu nepomůže, pokud bude hacknutá a její data budou odhalena. Pokud by tato služba špatně spravovala svá data, mohla by dokonce vystavit vaše heslo přímo hackerům!

Pokud hackeři získají tato data, dají je k prodeji nebo je dokonce volně distribuují. To znamená, že všechna data, která byla zcizena, jsou nyní veřejná.

Vzhledem k tomu, že pro každou službu používáte jedinečné heslo, stačí aktualizovat heslo napadené služby. Měli byste to udělat, jakmile se o porušení dozvíte. Pokud například zjistíte, že data Facebooku byla kompromitována, měli byste přímo aktualizovat své heslo na Facebooku!

Kvalitní online služby vám v případě narušení pošlou e-mail s informací, že útočníci ukradli některá jejich data. V těchto případech musíte rychle reagovat. Problém je, že většina lidí tyto problémy ignoruje.

Průvodce zabezpečením online financí

Dejte si pozor na to, co sdílíte online

Pokud sdílíte příliš mnoho informací online, může to hackerům pomoci získat přístup k vašim osobním financím online.

Pokud například na Facebooku sdílíte velké množství osobních údajů a váš profil je veřejný, hackeři se o vás mohou dozvědět mnoho věcí. A tyto věci mohou použít k získání přístupu k některým z vašich online služeb osobních financí.

Chcete-li snížit svou digitální stopu, můžete podniknout následující opatření:

  • Sdílejte na internetu méně informací.
  • Zvyšte své nastavení soukromí na sociálních sítích.
  • Odeberte informace, které jste již zveřejnili.
  • Zavřete digitální účty, které nepoužíváte.

Tip: Malá digitální stopa může pomoci v ochraně vašich online osobních financí.

Používejte různé e-mailové adresy

Pokud chcete jít ještě o krok dále, můžete použít různé e-mailové adresy pro různé online služby osobních financí.

V případě, že útočník napadne jednu z vašich e-mailových adres, nechcete, aby mu to umožnilo přístup k několika dalším závislým službám, u kterých máte účet. K resetování hesel můžete často použít e-mailovou adresu. Pokud propojíte jednu e-mailovou adresu s mnoha vašimi online službami osobních financí, je nutné ji dobře zabezpečit.

Rozdělte vaše online služby do několika e-mailových adres. Ideální by samozřejmě bylo mít jednu e-mailovou adresu pro každý z vašich online osobních finančních účtů.

Používejte jednorázové platební karty

Když používáte platební kartu online, možná zvažte jednorázovou kreditní kartu, která je platná pouze jednou. Pokud použijete platební kartu, která je platná pouze jednou, nehrozí žádné riziko, pokud bude služba ohrožena nebo nebude bezpečná. Hackeři nebudou moci online platební kartu znovu použít.

Bohužel tuto funkci nenabízí mnoho služeb. Revolut je jednou ze služeb, které tuto funkci poskytují. Z aplikace můžete generovat virtuální platební karty. Poté můžete platební kartu po použití smazat. Je to skvělý způsob, jak chránit svou kreditní kartu. Pokud takovou funkci můžete použít, zkuste to udělat!

Chraňte své online osobní finance!

Pokud se budete řídit všemi těmito radami, vaše zabezpečení bude mnohem lepší než u většiny lidí! Online zabezpečení byste neměli brát na lehkou váhu. Vaše online osobní finance musí být v bezpečí! Nechcete, aby hacker získal přístup k vašemu bankovnímu nebo makléřskému účtu!

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je používat různá dlouhá a složitá hesla pro každou službu. Za prvé, nikdy nepoužívejte stejné heslo na dvou různých webových stránkách! Pokud to ještě neděláte, měli byste použít správce hesel.

Správce si za vás zapamatuje všechna vaše hesla. Samozřejmě se pak musíte ujistit, že používáte pevné hlavní heslo. Nicméně používání jedinečných hesel je to nejdůležitější, co můžete udělat. Pokud ještě nepoužíváte správce hesel, doporučujeme LastPass. Ale existuje spousta dalších možností.

Neexistuje dokonalé zabezpečení. Začněte tím, že budete používat silná hesla! Musíte si uvědomit, že online data nebudou nikdy 100% bezpečná. I když je vaše heslo bezpečné, některé webové stránky nejsou! Každý týden se objevují nové úniky dat a zcizené citlivé informace. Pokud náhodou používáte napadené weby, budete muset aktualizovat hesla k narušeným službám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *