womens panties isolated white background girl holds panties her hands scaled

Co jsou to menstruační kalhotky a jak fungují?

Vytvořeno |

Už dávno odzvonilo době, co byly ženy v otázce menstruace odkázány na ne příliš rozmanitý výběr mezi tamponem a vložkou. Ačkoliv spousta z nás stále upřednostňuje tyto tradiční pomůcky, co se týče dámských hygienických produktů a jejich výběru, dnešek přeje variabilitě. Naštěstí si každá žena může vyzkoušet a zvolit pomůcku podle vlastního vkusu a preferencí – a že je k dispozici vskutku široká škála menstruačních potřeb.

V tomto článku se konkrétně zaměříme na vzrůstající trend několika posledních let – menstruační kalhotky. Ať už preferujete klasiku v podobě tampónů či vložek, nebo se přikláníte k alternativnějším řešením, jak se s menstruací pohodlně vypořádat – například pomocí menstruačního kalíšku či menstruační houby – pravděpodobně jste už o tomto speciálním druhu kalhotek aspoň slyšely.

Zde se dozvíte vše, co byste mohly chtít vědět: co to vlastně menstruační kalhotky jsou, jak fungují a pro koho jsou vhodné.

Co jsou menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou přesně to, co jejich název napovídá – kalhotky, které se využívají jako pomůcka při menstruaci. Pro mnohé uživatelky to nemusí zprvu znít velice přitažlivě – přeci jen, spodní prádlo je přesně to, co se snažíme před menstruační takzvaně ochránit. Proč bychom kalhotky tedy cíleně využívaly k zachycování krve a tím je tak ničily? Navíc spousta žen nemá ráda vložky z důvodu, že se nechtějí „koupat“ ve vlastní krvi a nošení kalhotek vnímají podobně jako vnímají právě vložky.

Naštěstí to není tak přímočaré, jak to může zprvu vypadat. Menstruační kalhotky jsou speciálně navržený kus spodního prádla, jež může být z materiálů jako je nylon, tencelorganická bavlna a mnoho dalších. Nedílnou a nejdůležitější součástí kalhotek je samozřejmě savá vrstva, která se skládá s několika mezivrstev, a rychle absorbuje všechny tekutiny a nikam dál je už nepropustí.

Jak se používají

Když už máme zhruba ponětí o tom, co jsou to ty menstruační kalhotky zač, nejlepší bude přesunout se k informacím, které jsou pro nás jako pro uživatele bezpochyby nejdůležitější – jak to vlastně funguje a jak se kalhotky používají?
Nošení menstruačních kalhotek je stejně tak jednoduché jako nošení běžného spodního prádla. Stačí si je jen obléct a už se nadále nemusíte zabývat dalšími dodatečnými menstruačními pomůckami. Není třeba přemýšlet nad tím, zda se vám nestane nějaká nehoda, jelikož nepropustná vrstva menstruačních kalhotek vás zaručeně ochrání. Všechny starosti můžete pustit z hlavy, tedy aspoň prozatím, dokud nenastane čas na jejich výměnu a čištění. A i tak to není vůbec ni náročného, co by nás mělo od jejich používání odradit. Menstruační kalhotky jsou totiž plnou náhradou za vložky, tampony i jakékoliv další pomůcky. Mohou vydržet i více jak osm hodit a jejich spolehlivost je na stejné úrovni.

Co se týče zmiňovaného čištění, není k tomu třeba žádný speciální um či prostředek. Jakmile budete cítit, že je třeba kalhotky vyměnit, jednoduše se můžete převléknout do dalších – proto je vhodné ze začátku do jejich koupě investovat a pořídit si aspoň dva nebo tři kusy, abyste je mohly střídat. K tomu, aby kalhotky správně vykonávaly svoji funkci a zůstaly bezpečné, co se zdraví a hygieny týče, je nutné je po každém použití opláchnout studenou vodou, aby se vymyla většina nečistot, a pak je můžete dát do pračky s ostatním oblečením. Avšak dejte pozor a vyvarujte se přidání aviváže, mohla by se tak narušit jejich savost a nepropustnost, a tím pádem by vám kalhotky byly na nic.

Obecně je doporučeno prát je na jemnější cyklus, a pokud se o jejich výdrž obzvlášť obáváte, můžete vzít věci doslova do svých rukou a vyprat je ručně. Mějte však na paměti, že každý druh a značka kalhotek mají vlastní specifika, jak je prát. Jedno však mají všechny společné – správným praním a šetrným zacházením prodloužíte jejich živostnost co nejvíce – obvykle vám jedny kalhotky vydrží zhruba kolem 2 let.

Menstruační kalhotky a další menstruační pomůcky

Nekonečné možnosti

Menstruační kalhotky se ani zdaleka neliší jen materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Jak už bylo zmíněno, trend menstruačních kalhotek se rychle rozmáhá, a proto je k dispozici stále rostoucí škála různých druhů a značek. Mezi nejznámější značky patří například menstruační kalhotky Snuggs či Sayu – obě české značky – nebo značka Love Luna. Jejich produkty mají za cíl to samé – poskytnout komfort a účinnou ochranu v období menstruace. Všichni zmiňovaní výrobci mají širokou nabídku různých střihů, které odpovídají tvarům obyčejných kalhotek, různé barvy a – co je nejdůležitější – různé stupně savosti. V jejich sortimentu se tedy dají nalézt kalhotky pro mírnou menstruaci, přes střední až středně silnou menstruaci až po extra silnou. Každá z uživatelek si tedy může vybrat kalhotky přesně na míru, a to nejen v oblasti konfekční velikosti. Co se týče designu, za zmínku stojí obzvlášť menstruační kalhotky Love Luna a Sayu, které mají opravdu široký výběr barev a stylů. Ze třech zmíněných jsou také kalhotky Love Luna nejvíce cenově dostupné, takže jsou ideální na zkoušku, kdy si ještě nejste jisté, zda vám bude tato pomůcka vyhovovat, a nebude vám tolik líto utracených peněz.

Pro koho jsou vhodné

Menstruační kalhotky se zdají být hotovým zázrakem. Jsou však vhodné pro každého? Odpověď zní: rozhodně ano! Neexistují žádné důvody, proč by je nemohla nějaká skupina uživatelek nosit. Hodí se jak na běžnou menstruaci, tak ale i například na období, kdy své dny očekáváte a nechcete být nepříjemně překvapeny v nejméně vhodné chvíli. Menstruační kalhotky se nosí stejně přirozeně jako ty obyčejné, a na rozdíl od jednorázových hygienických produktů je zbytečně „nevyplýtváte“ tím, že je budete nosit i mimo dny, kdy nedochází ke krvácení či špinění.

Vhodné jsou také pro mladé dívky, jejichž perioda ještě nezačala, nebo se její pravidelnost ještě neustálila, a tudíž se díky nim mohou cítit v bezpečí a nemusí se obávat nečekané nehody. Jejich použití je také mnohem snadnější, než u „prvních“ menstruačních pomůcek – vložek, či tampónů – dívky si nemusí nic složitě zavádět nebo odhadovat přesné místo, kam vložku na kalhotky umístit.

Ačkoliv menstruační kalhotky znějí jako věc, na kterou se jen tak běžně nedá narazit a jejich shánění je trochu složitější, pravdou je, že kromě různých e-shopů, co je nabízejí, se již dají sehnat i v kamenných obchodech, konkrétně v drogériích. Co se týká velikosti, značek, i stupňů savosti, výběr pravděpodobně není zatím tak velký jako na internetových stránkách. Na druhou stranu, menstruační kalhotky nejsou věc, kterou byste musely pořizovat každý měsíc, a proto se vyplatí jejich pečlivý výběr i za cenu toho, že si je budete muset objednat online, což však v dnešní době není velkou překážkou.

Výhody menstruačních kalhotek

Menstruační kalhotky jsou skvělá věc a jako důkazem toho jsou i nesčetné kladné recenze. Zde je výčet všemožných výhod, které jejich používání skýtá:

Udržitelnost

Na čem si všichni výrobci menstruačních kalhotek zakládají, je rozhodně udržitelnost. Jelikož menstruační kalhotky nejsou jednorázovou záležitostí jako tampony a vložky, jsou pratelné a dají se znovu použít, a tak se jejich používáním nevytváří nadměrné množství odpadu. Zatímco u pomůcek na jedno použití se množství odpadu zvyšuje, u kalhotek zůstává stejné – a to množství se přesně rovná jejich hmotnosti. Fakt, že se jejich nošení nese v duchu udržitelnosti, je asi tím nejlákavějším plusem, co může případné uživatelky přesvědčit ke koupi. Obzvlášť ty, které preferují minimalismus a snaží se žít více v souladu s přírodou a ochranou životního prostředí, což je v současné době velice aktuální téma.

Dvojí ochrana

Díky svým savým vlastnostem se menstruační kalhotky dají také použít jako pojistka při nošení tamponu nebo menstruačního kalíšku. Pokud byste se bály protečení, můžete využít tuto dvojitou ochranu. Obzvlášť kombinace menstruační kalíšek + menstruační kalhotky je vysoce efektivní, neboť se jedná o spolehlivé a znovupoužitelné prostředky.

Menstruační kalíšek

Komfort

Jak už bylo dříve v článku zmíněno, menstruační kalhotky se nosí úplně stejně jako ty na běžné nošení. Jsou z pohodlných materiálů, nikde nic neleze ani nepřebývá a savá vrstva je dost tenká na to, aby nepřekážela, a zároveň je natolik silná, aby kalhotky spolehlivě fungovaly tak, jak mají. Jejich nošení a „aplikace“ je jednoduchá, stejně jako jejich čištění. Navíc je můžete nosit při jakékoliv příležitosti, ať už každodenní nošení nebo třeba při sportu.

Cena

Pořizovací cena běžných menstruačních kalhotek se sice pohybuje blíže k tisíci korunám, což se může zdát jako velká investice. Jelikož kalhotky vydrží opravdu dlouho, nahradí tak veškerý nákup ostatních menstruačních pomůcek a do budoucna se jejich koupě zaručeně vyplatí.

Závěr

Teď, když jste se dostaly až na konec článku, toho o menstruačních kalhotkách víte snad víc než dost. Ať už jste si o nich hledaly informace, protože uvažujete nad tím, že si je koupíte, nebo proto, že je již používáte a chcete se dozvědět víc, doufáme, že jste zjistily vše, co byste mohly chtít vědět. Možná vás to přesvědčí k nákupu, možná vás to „pouze“ utvrdí v tom, že je vaše volba správná. A možná jste na toto téma narazily jen náhodou a přiučily jste se zase o něco víc.

A možná vám to otevřelo nové obzory, co se týče menstruačních pomůcek. Není od věci nastudovat si toho ohledně menstruace co nejvíce, obzvlášť když nás doprovází podstatnou část života. Proto není od věci zpříjemnit si ji vhodnými prostředky, díky kterým se budeme cítit stále skvěle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *