Jak si vybrat notebook?

Vytvořeno |
Chystáte se zakoupit nový notebook a potřebujete poradit? Elektronika jde dopředu každým dnem. Nabídka notebooků na trhu je opravdu velmi bohatá, proto se může snadno stát, že se laik při výběru notebooku ztratí v udávaných parametrech.
3875479

V první řadě je potřeba si ujasnit, k čemu Vám nový notebook bude sloužit a podle toho volit výkonost notebooku. Potřebujete jej na práci v kanceláři nebo jiným jednodušším činnostem? Na hry? Budete sledovat filmy a prohlížet webové stránky? Jedná se o každodenního pomocníka, kterého využíváte téměř nepřetržitě?

Jaké jsou tedy základní parametry při výběru notebooku?

  • Operační systém: V současnosti najdete na trhu Windows 10, macOS a Chrome.
  • Velikost úhlopříčky a hmotnost notebooku: Budete-li hodně cestovat, můžete zvolit menší notebook. Větší notebook totiž v tomto případě neznamená lepší notebook. Cestovní notebooku najdete okolo 12 až 13 palců. Notebooky k domácímu užití můžete volit 15-17 palců. Pro herní nadšence lze volit úhlopříčku i více jak 17 palců. Z displeje máme na výběr matný nebo lesklý, podle toho zda budeme často cestovat volíme spíše matný. Dále máte na výběr z dotykových nebo bezdotykových obrazovek.
  • Procesor: Nejdůležitější část v notebooku. Čím bude kvalitnější, tím bude Váš notebook rychlejší. Na trhu máme dva výrobce procesorů Intel a AMD. Frekvence se uvádí GHZ a značí počet instrukcí, který je schopný Váš procesor vykonat za jednu sekundu. U rozlišení platí, čím více bodů, tím ostřejší obraz.
  • Grafická karta: V notebooku najdeme buď integrovanou nebo dedikovanou. Setkáme se i s kombinací obou. Pro domácí použití postačí integrovaná grafická karta.
  • Operační paměť RAM: Slouží k dočasnému uchovávání zpracovávaných dat a spuštěných programů bez zasekávání a padání systému. Naprostým minimem jsou 4GB. Doporučovaným standartem je 8GB. Nejvýkonější notebooky však mohou mít až 64GB.
  • Pevný disk: Jedná se o vnitřní úložiště počítače, kam se ukládají veškeré soubory včetně operačního sytému a historie.
  • Důležitá příslušenství: Jedná se o dostatek USB portů pro připojení dalších zařízení nebo sloty pro vkládání paměťových karet. Pokud se rádi díváte na filmy zaměřte se na notebook s integrovanou DVD mechanikou. Součástí některých notebooků už jsou v dnešní době i čtečky otisků prstů pro uzamčení notebooku. Zaměřit se lze i na výdrž baterie, která samozřejmě s opotřebením notebooku postupně klesá.  

Podle toho, co od notebooku očekáváte byste si měli udělat představu kolik za něj chcete zaplatit. Na trhu najdete levné notebooky do 6.000Kč, ale taky notebooky s cenou nad 30.000Kč. Do kvalitního notebooku se určitě vyplatí investovat. Pro výběr a následnou koupi notebooku je důležité vybrat si kvalitní prodejce, kde se dozvíte veškeré informace o daném notebooku. Kvalitním prodejců je mnoho, my Vám doporučujeme využít slevových kódů Datart a ušetřit. Také můžete využít Alza kupony a získat tak nový notebook o něco levněji. Dalším velice oblíbeným obchodem pro nákup notebooku je internetová obchod Comfor, u kterého můžete ušetřit díky slevovým kódům Comfor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *