Jak vybrat funkční prádlo?

Vytvořeno |

Funkční prádlo je výborným pomocníkem nejen na outdoorové aktivity. Jak se správně orientovat ve výběru funkčního prádla?

Na co slouží funkční prádlo?

Funkční prádlo je lehké a prodyšné, vyrobené z takového materiálu, který spolehlivě odvádí pot z těla pryč. Je rychleschnoucí a nezvětší svou hmotnost při namočení. Udrží vás v suchu při jakékoliv aktivitě a jakémkoliv počasí, vy tak v zimě neprochladnete a v létě se nezpotíte. Funkční prádlo je uzpůsobeno tak, aby v zimě hřálo a v létě chladilo. I tak je ale potřeba se zamyslet nad tím, kterou aktivitu budete provozovat nejčastěji. Podle gramáže prádla určujeme, pro které roční období je funkční prádlo uzpůsobeno. Na jaro, léto a fitness centra vám bude stačit lehčí materiál, který odvádí pot z těla. Jedná se o 140g/m². Materiál, který vás zahřeje pro zimní aktivity je přibližně okolo 210g/m².

young attractive slim woman doing sport exercises morning sunrise sea beach sports wear healthy lifestyle listening music earphones wearing pink windbreaker jacket holding jump rope

Jaký volíme materiál?

Materiál lze volit čistě přírodní jako je merino vlna, vlněné prádlo, bambus a další. Vlněné prádlo je antibakteriální, není potřeba ho prát po každém použití. Většinou stačí vyvěsit ven na vzduch.

Nejčastější je však materiál syntetický to hlavně polyester a polypropylen nebo polyamid. Často najdete v syntetických materiálech přídavky stříbra, a to proto, že stříbro působí antibakteriálně.

Polyester – Rychleschnoucí a vydrží větší teploty. Dobře odvadí teplo.

Polypropylen – lepší tepelná izolace a lehčí vlákna.

Jak vrstvit funkční prádlo?

V létě vám může stačit pouze jedna vrstva oblečení, například, pokud jdete běhat v horkém letním dni. V zimě však už budete potřebovat klidně i tři vrstvy oblečení.

První vrstva je oblečení padnoucí přesně na tělo, nesmí vás však nijak omezit. První vrstva odvádí pot do další vrstvy. Čím větší zátěž budete absolvovat, tím transportnější schopnosti by funkční materiál měl mít. Patří zde trika, legíny, spodní prádlo nebo ponožky.

Druhá vrstva izoluje a napomáhá udržet teplotu těla a vlhkost z první vrstvy posílá dále. Zde patří mikiny a roláky z fleece materiálu.

Třetí vrstva chrání před okolními vjemy a vlhkost odvádí do ovzduší. Měla by být nepromokavá a chránit nás proti větru.

Při výběru se můžete také zaměřit na výrobu funkčního prádla. V dnešní době řada výrobců přidává různé výrobní technologie pro ještě lepší výsledky funkčního prádla.

pretty girl wearing leggings and short top standing in side plank on one hand at gym training body core and balance strengthening abs muscles attractive female doing planking bodyweight exercise

Jak vybrat velikost?

Funkční oblečení by vám mělo sedět přesně na tělo, aby fungovalo na 100%. Oblečení by vás mělo obepnout, ale zároveň by nemělo nikde tlačit. Nejvhodnější je prádlo s plochými švy, nebude vás tak nikde dráždit. Opět platí, že každý výrobce má trošku jiné velikosti, proto vám nemusí pokaždé sedět stejná velikost od jiného výrobce.

Jaká je pořizovací cena?

Ceny funkčního prádla se různorodě liší. Cena závisí na výrobci, kvalitě, materiálu a střihu. Syntetické materiály jsou většinou cenově nižší, než materiály přírodní. Známé značky, kde rozhodně chybu neuděláte jsou Klimatex, Moira, Husky, Kilpi, Nordblanc, Icebreaker, Canterbury, Diadora a další. Ušetřit při nákupu funkčního prádla můžete se slevovým kupónem Hanibal.

Jak se starat o fukční prádlo?

Jako poslední si něco řekneme k údržbě funkčního prádla. Jako první zásadní věc si přečtěte cedulku od výrobce, která je přišitá ke každému kousku oblečení. Jako obecná pravidla si můžete pamatovat, že funkční prádlo nepereme na více jak 40 stupňů, některé druhy se mohou prát pouze na 30. Moderní pračky mají dokonce už i šetrné programy pro náchylnější kousky. Funkční prádlo perte vždy naruby a nepoužívejte sušičku. Přírodní materiál není potřeba prát po každém použití. Dojde-li k většímu znečištění, nepoužívejte agresivní prací prostředky, ale postačí jemný kartáček a mýdlová voda. Nepoužívejte aviváž a nejlépe ani klasické prací prášky a gely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *