Jak si poradit s výběrem podlahy do bytu?

Vytvořeno |

Plánujete rekonstrukci bytu a nevíte, jaká podlahová krytina bude správnou volbou? Na výběr je hned z několika různých možností, kdy každá z nich má své výhody i nevýhody. V následujícím článku najdete shrnutí základních variant i stručný popis toho, kam se hodí a jak s nimi pracovat. Možná vám uvedené informace pomohou s vyřešením důležité otázky, jakou podlahu si dát do bytu.

closeup baby s legs while standing

Co si ujasnit před výběrem podlahy?

  • Do jaké místnosti podlahu vybíráme?
  • Jak hodně bude namáhána?
  • Kolik času chceme věnovat údržbě?
  • Máme domácí mazlíčky?
  • Jde o byt v přízemí nebo v nadzemním patře se sousedy pod námi?

Všechny uvedené otázky vám pomohou s výběrem té správné podlahy. U místností je potřeba klást zvláštní důraz hlavně na koupelnu a kuchyň, kde může být problém s vlhkostí a jde o hodně namáhaná místa. Odolnější podlahu se vyplatí zvolit také do chodby.

Druhy podlah

Jakmile si promyslíte základní otázky, které ovlivňují výběr druhu podlahy, můžete se pustit do hledání té správné možnosti. Nejdříve si ujasněte, o jaký typ půjde a až následně koukejte po příjemném designu, který zapadne do interiéru přesně podle vašich představ. Obecně se však doporučuje do menších místností spíše světlá podlaha pro optické zvětšení a do větších prostor můžete bez obav umístit tmavší odstíny, které se budou krásně doplňovat se světlými stěnami a nábytkem.

Vinylová podlaha

Velmi oblíbenou možností posledních let je hlavně vinylová podlaha. Její výhodou je dostupnost velkého množství vzorů za příznivé ceny. Navíc jde o odolný druh podlahové krytiny, která se snadno čistí a udržuje. Na druhou stranu je potřeba brát v úvahu fakt, že jde o druh plastu, což není ideální z pohledu životního prostředí a ekologie. Další nevýhodou vinylu je i relativní měkkost, kdy se dá snadno proseknout či jinak poškodit a následná výměna bývá komplikovanější.

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha se skládá z několika vrstev. Důležitá je především vrchní část opatřená dekorem. Vyznačuje se cenovou dostupností, poměrně snadnou a komplikovanou údržbou. V případě kvalitnějších značek a provedení nabízí také dobrou odolnost proti poškození. Špatně snáší vodu, takže při umývání podlahy je nutné mít co nejvíce vyždímaný hadr. Příliš se také nehodí do vyšších pater bytových domů, kde může být problém s nedostatečnou zvukovou izolací kročejového hluku.

PVC podlaha

PVC podlaha bývá lidově označována jako lino, i když ve skutečnosti s přírodním a drahým linoleem nemá příliš společného. Jde o umělý materiál s velmi širokými možnostmi využití. Prodává se ve větších kusech a pokládá se nejčastěji lepenou formou. Má dobré tepelné vlastnosti a snadný způsob pokládky. Také údržba je velmi jednoduchá a nejde o podlahu náchylnou na působení vody.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy jsou z přírodního materiálu s velmi dlouhou životností při správné péči. Na výběr máte z masivní podlahy či třívrstvé varianty. U obou možností je možná případná renovace a přebroušení poškozených míst. Při ošetření olejem a lakem podlaha ze dřeva vydrží bez problémů i několik desítek let. Je však náročnější na údržbu, kdy se doporučí speciální čisticí prostředky a musíte si dávat pozor na přílišnou vlhkost, kterou dřevo nesnáší dobře. Někoho může odradit také vyšší pořizovací cena v porovnání s jinými variantami.

Koberec

V případě koberce plošně umístěného po celé místnosti získáte dobrou zvukovou izolaci a materiál příjemný na dotek. Na druhou stranu nejde o variantu vhodnou pro alergiky. Také údržba může být náročnější a bývá nutné pravidelné vysávání. Velký koberec se nevyplatí ani v případě, kdy máte domácí mazlíčky, kteří pouští chlupy. Z toho důvodu jsou v poslední době více populární spíše kusové koberce, které se dají snáze čistit a pohodlně vyměnit v případě potřeby.

Kde mi pomohou s výběrem podlahy?

Při koupi podlahy Vám doporučujeme ověřené eshopy Nejlevnejsipodlahy.cz nebo MujKoberec.cz

Sádrokartony Litovel – Rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *