Jak správně vybrat velikost jízdního kola?

Vytvořeno |

Přemýšlíte o koupi nového kola a nevíte, jak správně vybrat velikost kola, aby vám dokonale padlo a jízda na kole se tak pro vás stala dokonalým zážitkem?

Znáte to, když něco nesedí, dokáže nás to pěkně potrápit a pokazit nám dobrou náladu. Obzvlášť jedná-li se o tak drahou záležitost, jakou je nové kolo.

Jdete-li si právě teď koupit nové kolo, dbejte na správný výběr jeho velikost, a to nejen pokud jste vášnivým cyklistou a jízda na kole patří k vašim každodenním aktivitám, ale i v případě, že na kolo sednete jednou za čas, protože při padnoucím kvalitním kole se může snadno stát, že se cyklistika stane vaším oblíbeným sportem.

cyclist sunny day

Nejprve se zaměřte na velikost rámu. Tu určíme podle výšky postavy. Velikost rámu je udávaná v palcích nebo velikostech XXS, XS, S, M, L, XL, XXL. U silničních kol je velikost dána obvykle v centimetrech. Velikost rámu se taktéž liší podle značky kola a geometrie rámu, proto není u každého kola stejná. Před zakoupením kola se podívejte na velikostní tabulky dané značky a podle vaší výšky zvolte velikost rámu.

Dále se zaměříme na rozměr kol. Rozměr kol volíme opět podle výšky a podle terénu, ve kterém se budeme nejčastěji pohybovat. Rozlišujeme dvě základní velikosti horských kol a to větší 29,¨ vhodné pro vyšší postavy nebo těžší terén a menší 27,5¨ pro nižší postavy, dámská kola a lehčí terén. Rozměr u eletrokol se nejčastěji pohybuje 27,5+.

Jako třetí máme správnou polohu sedla. Při špatné poloze nás mohou bolet záda a klouby. Zakoupíte-li si kolo v prodejně, správnou polohu sedla vám pomohou nastavit přímo tam. V případě, že si kolo necháte doručit domů, máte od nás pár tipů, jak si správně seřídit sedlo.

Po usazení na sedlo, nastavte kliku s pedálem kolmo k zemi, poté položte nohu na pedál. Je nutné sedět rovně, mít obě nohy na pedálech. Noha by v této pozici neměla být úplně natažena, ale jen mírně pokrčená. Sedlo by mělo být ve vodorovné poloze nebo se špičkou mírně dolů.

U dětí je třeba dbát na správnou velikost kola opravdu důkladně. Je potřeba u nich podpořit pozitivní přístup k jízdě na kole. Opět vybíráme podle výškové tabulky pro děti. Kolo je potřeba s přibývajícím věkem a výškou dítěte obměnit. Pokud dítě ještě nezvládá správnou techniku jízdy, je lepší vybrat kolo tak, aby dítě dosáhlo na zem. Výška řídítek by měla být v úrovni pasu.

Přejeme šťastný výběr a spousty najetých kilometrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *