Jak vybrat dětské kolo?

Vytvořeno |

Vybrat si kvalitní kolo, které nám velikostně sedí není jednoduché, ale je to naprosto nezbytné, protože špatně padnoucí kolo přinese více starostí než užitku. U dětských kol to platí dvojnásob.

Dnes se podíváme na to, jak vybrat správně padnoucí dětské kolo. Správné kolo je důležité nejen pro držení těla, ale i pro radost z jízdy.

Jak vybrat dětské kolo

Jak vybrat dětské kolo?

Při výběru kola pro dítě je důležitá správná velikost kola a také funkce kola zvolené podle dovedností dítěte.

Důležitá je volba ručních brzd, přehazovaček, váhy kola a cyklistické helmy. První se zaměříme tedy na to, jak má kolo provedené jednotlivé části. Tedy, jaké jsou ruční brzdy, zda brzdí dobře. Zda je dobře nastavitelné sedlo, točí se řetěz a pedály snadno?

Volba kola podle velikosti

Dětské kolo nikdy nekupujeme větší, než je potřeba, takže myšlenky, že dítě do kola doroste si vůbec nepřipouštějte. Můžete se podívat na orientační tabulku velikostí prodejny, kde budete kolo kupovat. Nezapomeňte, že značky kol se od sebe mohou lehce lišit. Velikost dětského kola poznáme podle průměru ráfků kol. Ty obvykle jsou 12, 16, 20,24 nebo 26 palců.

Velikost 12 palců – pro nejmenší děti – věk 2-4 roky – výška 90-110cm

Velikost 14 palců – věk 3-5 let – výška – 95- 115cm

Velikost 16 palců – věk 4-7 let – výška – 100 – 125cm

Velikost 20 palců – věk 6-9 let – výška – 105 – 135cm

Velikost 24 palců – věk 8-12 let – výška – 115-155cm

Velikost 26 palců – věk 10 a více – 155cm

Kola 12 palců mají jsou vybavena demontovatelnými kolečky, které se dají odmontovat. S kolečky můžete manipulovat, jak potřebujete při změně úhlů pro balanc dítěte. Kola jsou vybavena chrániči řídítek, chrániči představce a krytem na řetěz. Dítě brzdí zpětným záběrem pedálů.

16 palců kola mají také demontovatelná kolečka. Jsou jednorychlostní. Brzdí se opět zpětným záběrem nebo přední brzdou.

20 palcová kola jsou už vícerychlostní s přehazovačkou a mají zadní měnič převodů ovládán na řídítkách. Mají přední i zadní brzdu.

24 palcová kola jsou zmenšenina dospěláckého kola. Na kole lze ujet delší vzdálenosti.

Pokud už je dítě pro 24 palcové kolo malé, sáhněte po nejmenších dospěláckých kol. Velikost se však již neudává podle ráfků, ale podle délky sedlové trubky. Nejmenší vhodná dospělácká kola pro děti se pohybují od 13,5 po 15palců.

Jak tedy poznáme správnou velikost?

Dítě by mělo dosáhnout na pedály a u menších kol pro nejmenší děti i na zem. Sedící dítě by mělo pohodlně dosáhnout na řídítka. Dítě stojící rozkročmo by mělo nad horní rámovou trubkou mít pár centimetrů mezeru. Pokud dítě nedosáhne na zem ani i těch nejmenších kol, zvolte odrážedlo jako první variantu.

Jako poslední se zaměřte na hmotnost kola, aby kolo nebylo příliš robustní a těžké. Nezapomeňte na další doplňky jako jsou cyklistická helma a odrazky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *