Spánek, jak a proč zlepšit jeho kvalitu

Vytvořeno |

Spánek je důležitý nejen pro energii, ale také pro zdraví a správně fungující tělo. Dokonce spánek podporuje také regeneraci, lepší náladu, hubnutí či nabírání svalové hmoty. V dnešním článku se dozvíte, co vše ovlivňuje spánek, ale také jak ho můžete podpořit a zlepšit jeho kvalitu. 

my bed is my best friend

„Já spát nepotřebuji.“

Toto jste už určitě také slyšeli nebo dokonce jste sami prohlásili. Spousta lidí, především mladí, mají pocit, že oni spát nemusí a stačí jim pouze pár hodin spánku denně. Současně možná ano, ale negativní dopady nedostatku spánku se projeví časem. 

Proto dbejte na spánek a nemějte pocit, že vy ho nepotřebujete. Každý ho potřebuje. At už se cítíte jakkoli plni energie, dopřejte si každý den kvalitní spánek. Kolik hodin, a jak podpořit kvalitu spánku vám prozradíme. 

Kolik hodin denně spát?

První se podíváme, kolik hodin denně bychom měli spát. 

Doporučuje se všeobecně spát alespoň 6 až 8 hodin. Kratší doba spánku je pro tělo nedostatečná, ale také spát více jak 12 hodin se jeví jako špatné. Po dlouhém spánku se ve většině případů budete cítit ještě více nevyspalí a bez energie. 

Pravidelnost

Důležitá je také pravidelnost spánku.

Pravidelností máme na mysli to, v kolik chodíte spát, a v kolik vstáváte. Je sice důležité spát 6 až 8 hodin denně, ale je také podstatné usínat v podobnou dobu a v podobnou dobu se také probouzet.

Není dobré jít spát v 11 večer a vstávat o 7 ranní, ale následující den usínat v 1 ráno a vstávat na 8 ráno. Udělejte si řád a program tak, abyste vstávali v podobnou dobu a chodili spát také v podobnou dobu. Rozumíme, že ne vždy je to možné a víkendy se mohou lišit od běžných, pracovních dní, ale i tak se snažte chodit spát a vstávat v podobnou dobu. 

Kvalita spánku, a co ji ovlivňuje

Důležitá je také kvalita spánku. 

Je důležité, aby vás spánek byl kvalitní, bez buzení a měli byste spát tvrdým spánkem. Přikládáme tipy, které mohou zkvalitnit váš spánek. 

 • Spěte v chladnější místnosti (ne v přehřáté). 
 • Před spaním si vyvětrejte.
 • Blokujte modré světlo před spaním.
 • Neužívejte žádné kofeinové nápoje před spaním. 
 • Nestresujte se a nepracujte těsně před tím, než jdete spát. 
 • Mějte tmu a nenechte se rušit žádnými světly. 
 • Snažte se spát v naprostém tichu (bez TV, apod.)

Proč je spánek důležitý?

A teď už v samotném závěru se podíváme, proč je spánek tolik důležitý, a co vše ovlivňuje.

Jak jsme vám již zmínili v úvodu, spánek ovlivňuje mnohem více procesů než pouze energii. Díky kvalitnímu a dostačujícímu spánku můžete zkvalitnit svůj život, produktivitu během dne, ale také podpořit hubnutí, regeneraci, nabírání svalů a cítit se zdravěji. 

Přidáváme seznam pozitivních dopadů kvalitního spánku. 

 • Kvalitním spánkem snižujeme přílišnou chuť k jídlu a hlad. (Při nedostatku spánku naše tělo vyplavuje hormon ghrelin, který nám zvyšuje chuť k jídlu.)
 • Spánek podporuje růst svalů a regeneraci.
 • Díky kvalitnímu spánku budeme mít dostatek energie následující den, což podpoří také naši produktivitu.
 • Spánek pozitivně ovlivňuje náladu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *