Průvodce výběrem bazénu

Vytvořeno |

Omezené možnosti cestování do zahraničí jsou pro mnohé důvodem pořídit si na zahradu nebo na chatu či chalupu vlastní bazén. Při jeho výběru byste měli brát do úvahy více parametrů, než je jen cena bazénu. Přinášíme jejich přehled, abyste měli výběr snazší. S výběrem ale neotálejte, řada zejména těch nejlevnějších bazénů už je u některých dodavatelů vyprodaná. Jiní naopak nabízejí výhodné slevy na bazény a akce jako doprava či dárek zdarma.

Jak vybrat bazén

Typ bazénu

Při rozhodování, zda si koupit zapuštěný, nebo nadzemní, případně sezónní, či celoroční bazén je třeba brát do úvahy, kolik místa pro bazén máte, zda ho budete používat pravidelně i mimo sezónu, nebo se jedná jen o šanci na koupání pro děti během léta, zda ho bude vaše rodina používat k plavání, nebo jen k relaxaci atd. Některé sezónní bazény musíte mít kam uložit, protože na podzim se musí vypustit, vyčistit, vysušit a uložit zase až do jara. Pokud dostatečně velký úložný prostor nemáte, vyberte raději bazén, který může zůstat venku i vypuštěný, pokud si nemůžete pořídit bazén pevný.

Pevné bazény jsou buď částečně nebo zcela zapuštěné v terénu, přičemž konkrétní materiál, z něhož je bazén vyroben, také určuje potřebné stavební práce. Bazény se vyrábějí z různých typů fólie v kombinaci s betonem nebo plechem, dále z polypropylenu, keramiky, nerezu. Stavebně se může jednat o betonovou desku a obetonování stěn, obsypání suchým betonem, případně jen usazení do štěrkového lože.  Pro celoroční užívání je ideální bazén také doplnit o zastřešení. Nadzemní bazény mohou být nafukovací, případně s pevnou konstrukcí tvořenou nosným rámem v kombinaci s plastovou fólií, nebo vyrobené z plechových dílů.

Tvarově se nejčastěji objevuje obdélník, kruh a ovál, ale výjimkou nejsou ani méně tradiční tvary, třeba osmiúhelník, ledvina, případně bazén zcela atypický. Velikost bazénu by měla odpovídat tomu, zda je určen pro jednu osobu, pár či celou rodinu. Kupodivu pro plavání stačí i malý bazén, pokud je vybaven protiproudem. Pro rodinu se doporučuje bazén s plochou alespoň 10 m2, tedy kruhové bazény od průměru cca 3,6 metru výše. Ale nadzemní obdélníkové bazény jsou i menší, třeba 2 x 3 m. Když se většinu dne koupou jen děti, může to stačit, ale máte-li dost místa, vhodnější jsou bazény od velikosti 3 x 5 m výše. Pro děti stačí hloubka i pod metr a plavat se dá i třeba v 80 cm vody, ale kupují se také bazény s hloubkou 1,3 až 1,5 m, které jsou pro plavání pohodlnější.

Technické parametry

U bazénů je důležitá i jejich údržba, takže při výběru byste měli přemýšlet také o tom, zda si budete bazén udržovat sami, nebo si budete objednávat odbornou firmu. Tomu odpovídá výběr filtrace a také příslušenství, jako jsou třeba plachty, vysavače atd. Bazén si můžete koupit i bez filtrace, ale pokud chcete mít vodu čistou, nedělejte to. Základní dělení je na filtrace kartušové, vhodné hlavně pro menší bazény, a pískové, které jsou výkonnější, a tudíž se instalují do větších bazénů, zejména těch pevných. Některé firmy prodávají filtraci společně s bazénem v jedné sadě, což je finančně výhodnější.

Měli byste si také předem rozmyslet, zda budete bazén napouštět sladkou, nebo slanou vodou. Obecně platí, že sladká voda znamená nižší pořizovací náklady, ale více musíte investovat do bazénové chemie. Slaná voda nepotřebuje dezinfekci jako sladká, ale nesnese se nerezovými částmi, které by jejím působením zkorodovaly.

Důležité je také místo, kam bazén umístíte. Pokud bude celý den na přímém slunci, voda se v něm bude automaticky sama dohřívat. Podle umístění v terénu si pak zvolíte i doplňky, tedy například schůdky pro vstup do bazénu. Potřebovat budete také bezpečný přívod elektřiny a vody.

Zejména s malými dětmi myslete hlavně na bezpečnost. Tu může zajistit jednoduchý prvek jako je třeba zábradlí, i sofistikovaná čidla, která hlídají hladinu vody. Vždy by měly být zakryty všechny ostré hrany, šrouby a podobně, aby se předešlo zraněním při pádu. Kolem bazénu se dá snadno uklouznout, proto preferujte kolem bazénu raději trávu, případně materiály s protiskluzovou úpravu. U fóliových bazénů je zásadní právě kvalita fólie samé. I to je důvodem, proč se nevyplácí kupovat extrémně levné bazény, jejichž výrobci na kvalitu zpracování a materiálu ne vždy dbají.

Kvalitní koupání vám zajistí například bazény Intex nebo bazény Marimex v širokém rozpětí velikostí, provedení i cen. Kvalitní prodejci vám nejen poradí s výběrem bazénu, ale také doporučí nejvhodnější příslušenství i přípravky pro provoz a údržbu bazénů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *