Město Dubrovník Chorvatsko

Jižní Dalmácie – Chorvatsko

Vytvořeno |

Jižní Dalmácie

Malebné pláže, romantické zátoky, rozmanitá příroda, historická města i přímořské vesničky s jedinečnou atmosférou. To všechno nabízí jižní Dalmácie, oblast, která leží v nejjižnější části Chorvatska. Geograficky se jižní Dalmácie rozkládá od delty řeky Neretvy, až po hranice s Černou Horou (na jihu Chorvatska). Z východní strany tato chorvatská část sousedí s Bosnou a Hercegovinou, západní část vyplňuje pobřeží Jadranu.

Jižní Dalmácie je turisticky velice vyhledávanou oblastí. Její různorodost poskytuje dostatek možností pro všechny typy cestovatelů – hornaté ostrovy potěší vyznavače aktivního pohybu, historická a kulturní místa osloví zvídavé duše, krásné pláže s azurovým mořem si bezesporu užijí všichni. Dominantou oblasti je proslulé město Dubrovník, ovšem i další místa mají svůj půvab.

Oblast lze navštívit celoročně, avšak v zimních měsících je nutné počítat s daleko menší nabídkou dostupného ubytování i otevřených restaurací. Standardně sezóna začíná v dubnu/květnu a končí v říjnu/listopadu. Při poznávacích cestách je lepší volit datum návštěvy z kraje sezóny nebo na jejím konci, kdy ještě nejsou velká vedra a i kulturní a historické památky nejsou přeplněné návštěvníky.

Co navštívit

Historické město Dubrovník je jedním z nejnavštěvovanějších míst v celém Chorvatsku. Toto přístavní město, s nezaměnitelnou atmosférou a specifickými stavbami, učaruje snad každé romantické duši. Staré město je obehnáno monumentálními hradbami s válcovými věžemi a pevnostmi. Za návštěvu určitě stojí také Knížecí palácchrám svatého Blažeje nebo palác Sponza, u něhož se tyčí městská zvonice. Město se od roku 1979 nachází na seznamu UNESCO a v posledních letech se dostalo do hledáčku cestovatelů také proto, že se zde natáčel oblíbený seriál Hry o trůny.

Pelješac je kvůli svému osobitému rázu turisticky velmi oblíbené místo, kde si na své přijdou milovníci moře a pláží, ale také aktivnější cestovatelé, kteří rádi poznávají kulturně a historicky zajímavá místa. Nejvyšším bodem poloostrova je hora sv. Ilja (961 m. n. m.), na jejíž vrchol míří turisti lační po krásném výhledu na okolí. Mezi oblíbená místa poloostrova patří město Ston, ve kterém se nachází kostelík sv. Michala (9. století) a Stonské zdi – monumentální hradby se třemi pevnostmi ze 14. a 15. století. Nejoblíbenějším letoviskem pro odpočinek je kvůli nádherným plážím Orebić, v jehož blízkosti se nachází i vyhlášená pláž Trstenica. Milovníci vína mohou navštívit vinařské oblasti Žuljana či Lovište, kde mohou ochutnat některá ze zdejších vín.

Dubrovnik
Dubrovník, Jižní Dalmácie, Chorvatsko

Ostrov Korčula je charakteristický svým středně hornatým povrchem (nejvyšší bod Klupca 568 m. n. m.), historickými přímořskými městečky a nádhernými plážemi. Nejnavštěvovanějšími místy je město Korčula, Prižba a Vela Luka. Ostrov je rovněž oblíbeným místem pro potápění, jachting a surfování.

Jižně od města Dubrovník se nachází oblast Župa Dubrovačka. Která je známá pro svou bohatou vegetaci a romantické zátoky. Výhodou oblasti je, že se nejedná o obří letoviska, nýbrž o menší přímořská městečka. Mezi nejnavštěvovanější patří například Kupari nebo Srebreno.

Za návštěvu určitě stojí také ostrov Mljet, v jehož severozápadní části se nachází národní park, součástí kterého je Velké a Malé jezero.  Ostrov je specifický pro svou zalesněnost a nedotčenou přírodu. Turistický ruch tu ještě není úplně rozvinutý. Nachází se zde pouze jeden hotelový komplex v osadě Promena. Proto je ostrov vhodným cílem pro turisty, kteří uvítají klid a ubytování v soukromí. Krásné pláže (často písčité) se nachází v okolí obce Babino polje a Saplunara. Ostrov je rovněž vyhledávaným cílem pro windsurfing a potápění.

Nevšedním zážitkem je také údolí řeky Neretvy, kterému se přezdívá „údolí mandarinek“. Oblast spadající pod město Metković je bohatá na vodní toky a plochy. Je vyhlášená pěstováním ovoce a zeleniny. Místní agentury turistům nabízejí možnost očesávání mandarinek či plavby loděmi po řece Neretvě. Zajímavou podívanou je samotné místo, kde řeka Neretva ústí do moře (u města Rogotín).

Korcula Chorvatsko
Korčula, Jižní Dalmácie, Chorvatsko

Aktivity

Pláže, moře, odpočinek

V jižní Dalmácii se nachází spousta nádherných pláží a zátok s pozvolným vstupem do moře. Převažují pláže oblázkové, ale v menší míře zde najdeme i pláže písčité. Moře je průzračně čisté (pokud není zrovna po bouřce) a jeho průměrná teplota v červenci a v srpnu je 24 – 27oC.

Turistika

Hornatá oblast je ideální k turistickým aktivitám, dosahování vyšších i nižších vrcholů hor a kopců, které nabízejí dechberoucí výhledy na okolní krajinu a moře. Vhodné je myslet na dostatečný pitný režim i pevnou obuv.

Kultura a historie

Jižní Dalmácie je protkaná městy a místy, ze kterých dýchá kultura a historie, a která stojí za návštěvu a poznání. Dominantou je město Dubrovník, které je i na seznamu UNESCO.

Potápění, jachting, surfing a vodní sporty

Ve větších letoviscích se u pláží (na moři) nacházejí zpoplatněné vodní atrakce (nafukovací hrady, vodní skútry, parasailing, wakeboarding…). Vyhlášeným místem pro vodní sporty je ostrov Korčula. Častější vítr a širé moře zajišťují ideální podmínky pro surfing a jachting. Ostrovní útesy jsou vhodným cílem pro potápěče.

Počasí a teploty v jižní Dalmácii

Vzhledem k jižní poloze oblasti asi nikoho nepřekvapí, že zde vládne dlouhé a horké léto a zimy jsou naopak velice mírné. Dlouhodobá průměrná teplota oblasti v červnu a září je 21-23oC, v červenci a v srpnu kolem 25oC. S opravdovým horkem je nutné počítat při návštěvě Dubrovníku a dalších kamenných měst a městských center, která jsou v letních měsících opravdu velice rozpálená.

V letních měsících je průměrná teplota moře 22 – 24oC. Na teplotu mají významný vliv bouřky, které moře rozvíří a moře se následně ochladí. Naopak při dlouhodobém slunečném počasí může teplota moře vystoupat i přes 26oC.

Kdy jet do jižní Dalmácie

Jižní Dalmácii lze navštívit celoročně, ovšem v zimních měsících je nutné počítat s daleko menší nabídkou dostupného ubytování, otevřených restaurací i památek. Standardně sezóna začíná v dubnu/květnu a končí v říjnu/listopadu. Při poznávacích cestách je lepší volit datum návštěvy ze začátku nebo na konci sezóny, kdy ještě nejsou velká vedra a i kulturní a historické památky nejsou přeplněné návštěvníky. Nejvíce turistů do oblasti přijíždí kvůli rekreaci během hlavní sezóny (půl června – půl září), v tuto dobu určitě nelze počítat s liduprázdnými plážemi nebo kulturní památkami, ale počasí bude přát koupání a opalování.

Jak se dostat do jižní Dalmácie

Autem

První variantou je cestovat autem nebo na motorce. Jediným placeným úsekem v Chorvatsku je dálnice, která se line od severu až k jihu. Následně se využívá magistrála (hlavní cesta po pobřeží), po které se dá pohodlně přiblížit cílovým místům v oblasti. Ceny pohonných hmot jsou v porovnání s ČR malinko vyšší.

Letadlem

Pro cestování letadlem lze využít například linku Vídeň – Dubrovník. Ceny letenek jsou příjemné hlavně mimo letní sezónu. Pravidelné linky do Dubrovníku létají i z Prahy. Ceny jsou ovšem v porovnání s Vídní vyšší.

Autobusem

Z ČR během sezóny jezdí pravidelné autobusové linky různých soukromých společností. Ceny se odvíjí od obsazenosti spojů, vlivem sezóny i včasnosti nákupu. Přepravu poskytují například společnosti RegioJet, FlixBus nebo Jadranexpres.

Trajekt

V případě cestování na Pelješac, si lze cestu zkrátit užitím trajektu z města Ploće – Trpanj (Pelješac). Přeprava trvá cca 1,5 hodiny. Na ostrov Korčula se lze dostat trajektem z Orebiće (Pelješac), na ostrov Mljet pak z přístavu Prapratna (Pejlešac). Přímé trajektové linky na Korčulu, Mljet i Pelješac, jsou také z Dubrovníku.

Jak se pohybovat po jižní Dalmácii

Nejpohodlnější variantou jsou auta či motorky, se kterými se dá dostat prakticky kdekoliv. Ve městech je třeba si dát pozor na místa, kde se platí parkovné a respektovat zákazy stání.

Autobusy

Po celé délce pobřeží na sebe navazují pravidelné autobusové spoje. Autobusy jsou vždy označeny nápisem cílové stanice. Ve větších městech se nacházejí autobusová nádraží. V případě nástupu na odlehlejších zastávkách je doporučeno na řidiče mávnout jako znamení, že hodláte přistoupit. Lístek se kupuje u řidiče a vyplatí se být na zastávce pár minut před plánovaným odjezdem.

Ubytování v jižní Dalmácii

Možnosti ubytování se různí vlivem sezóny. Mimo sezónu (zimní období) je nabídka ubytování omezenější, na začátku a na konci sezóny (duben, květen, září, říjen) je ubytování snadno dostupné a je z čeho vybírat. Doporučujeme využít portál Booking. Během hlavní sezóny je nabídka sice bohatá, ale často již nedostupná či zarezervována – vyplatí se rezervovat předem.

V oblasti se nachází různorodé ubytovací možnosti od kempů, přes apartmány, soukromé vilky, až po luxusní hotely. Ceny se odvíjí od úrovně ubytování, jeho polohy a dostupnosti moře a samozřejmě podle sezóny – přibližně od poloviny června do poloviny září jsou ceny nejvyšší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *