two smiling businessmen shaking hands while standing office scaled

Jak zapůsobit u pohovoru

Vytvořeno |

Osobní přijímací pohovor je podmínkou pro přijetí do téměř každé práce. Pokud chcete uspět a práci získat, musíte nepochybně zapůsobit u pohovoru. Kromě vzdělání a zkušeností je důležité i to, jaký první dojem uděláte a jak dokážete sami sebe „prodat“.

  1. Přijďte včas

Na každou schůzku vyrazte o půl hodiny dříve. Nikdy nevíte, co se vám může cestou přihodit, co vás může zdržet. Přijít na schůzku včas je nezbytností a nikdy byste jej neměli podcenit. Zbývající čas můžete využít pro přípravu. Ale nechoďte ani příliš brzy! Pokud přijdete dříve o několik hodin, může nastat trapná situace. Ideální situace je, pokud přijdete o 5-10 minut dříve. Nikdy nechoďte pozdě.

  1. Dostatečně se připravte

Než půjdete na pohovor, zjistěte si co nejvíce informací o dané firmě. Budete tak připraveni na záludné otázky a na náboráře uděláte dojem. Jaké byli její úspěšné kampaně? Jak přistupují k zákazníkům? Mají webovky, Instagram, Facebook, LinkedIn? Kdy byla firma založena, kdo ji založil?

  1. Na vzhledu záleží

Upravené nehty, vlasy i oblečení, to je základ vizáže. Nehty musí být upravené, střídmé barvy. Vlasy umyté, učesané. Oblečení by mělo odpovídat povaze pozice, o kterou se ucházíte. Ani s make-upem není dobré to přehánět. Střídmý a přirozený make-up je to pravé pro většinu prací. Pozor na boty – vždy by měly být čisté.

  1. Buďte slušní

Vždy, za jakékoliv situace, buďte slušní. Člověk pověřený děláním pohovorů vždy slušný být nemusí. Vy ale reagujte slušně, i když bude náborář nepříjemný, otrávený nebo nesympatický. Nezapomínejte, že vaše chování je vaší vizitkou a naopak.

  1. Nelžete

Cokoliv řeknete u pohovoru si může váš nadřízený pamatovat. Může také dojít na situaci, kdy bude vaše vymyšlené vlastnosti a zkušenosti chtít využit v práci. Tím byste se mohli dostat do velice trapné a ponižující situace. Pozor i na vymýšlení si v životopise!

  1. Upozorňujte hlavně na své silné stránky

Udělejte si analýzu sami sebe, kde zjistíte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky. U pohovoru pak vyzdvihněte hlavně ty silné. Nebojte se ani poukázat na všechny vaše úspěchy a zdařilé projekty. Nebojte se sami sebe pochválit. Nebojte se zároveň ani přiznat své slabé stránky, ale s tím, že si je uvědomujete a chcete na nich pracovat.

  1. Řeč těla

Není důležité jen to, co říkáte, ale i to, co o váš řekne vaše tělo. Začněte upřímným úsměvem. Při podání ruky se ujistěte, že máte pevný stisk, nikdo nemá zájem o „leklou rybu“. Nekřižte ruce, protože tím podvědomě vysíláte signál, že se s daným člověkem nechcete bavit. Dávejte si pozor i za zívání (dobře se před pohovorem vyspěte), aby si náborář nemyslel, že vás nudí, a že vás dané informace nezajímají. Pozor i ta, jak budete sedět – muži by neměli mít nohy roztažené, ženy také ne. Nejlepším způsobem je mít nohy u sebe, či nohu přes nohu. Pokud máte v plánu si vzít sukni, či šaty, dávejte pozor, abyste neukazovala víc, než chcete.

  1. Nepijte a nekuřte

Tento bod bude pro někoho více než jasný, ale neměli bychom jej opomíjet. Nikdy před pohovorem nepijte alkohol, neužívejte ani jiné návykové látky. Pokud jste kuřák, snažte se vydržet a zakouřit si až po pohovoru, protože cigaretový kouč není zrovna příjemný. Pokud vydržet nemůžete, použijte alespoň žvýkačku, parfém a nezapomeňte si umýt ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *