Zubní kartáček

Jak vybrat správný zubní kartáček?

Vytvořeno |

Zuby jsou nejtvrdší tkání lidského těla, ale bez správné, důkladné a systematické péče se mohou doslova rozpadnout. K udržování správné ústní hygieny potřebujeme dobrého pomocníka – zubní kartáček. Jak si vybrat ten správný zubní kartáček?

 Co bych měl hledat u zubního kartáčku? 

  • Velikost hlavy. K dispozici je celá řada hlavic, ale výběrem kartáčku s malou hlavicí získáte lepší přístup k částem úst, které mohou být hůře přístupné. Z tohoto důvodu mnoho zubařů také doporučuje zubní kartáček s kulatou hlavou, protože se nemusíte potýkat s dalšími úhly!
  • Tvrdost štětin. Tvrdé nebo měkké štětiny jsou další častou diskusí mezi spotřebiteli, přičemž mnozí se mylně domnívají, že tvrdší štětiny odvedou lepší práci při čištění zubů. Ve skutečnosti mohou tvrdé štětiny zuby a dásně poškodit. Zvolte raději měkké štětiny, které budou stejně účinné při čištění zubů, aniž by dráždily dásně.
  • Design štětin. Stejně důležitý je při výběru zubního kartáčku i design štětin. Stále více výrobců dnes vyrábí hlavice s různě velkými štětinami, což je velmi užitečné pro pronikání do hlubších mezer mezi zuby a do těžko přístupných míst.

Výběr materiálu

Štětiny zubního kartáčku by měly být vyrobeny z umělých vláken. Bakterie se množí v každém přírodním vlasu – a ty jsou vyrobeny z prasečích štětin. Proto jsou tyto kartáčky nehygienické a mohou podporovat onemocnění ústní dutiny. Přírodní štětiny jsou také příliš měkké. Jejich špičky nelze zaoblit, takže jejich ostré hrany mohou poškodit sklovinu a dásně.

Výběr tuhosti

Tuhost zubního kartáčku je dána průměrem vláken, ze kterých je vyroben – čím větší je průměr, tím tužší je zubní kartáček. Tuhost zubního kartáčku by měla být uvedena na obalu. Zubní kartáčky mohou být ultra měkké, měkké, střední, tuhé a velmi tuhé.

Pro děti do pěti let a osoby s velmi citlivými zuby je nejvhodnější velmi měkký zubní kartáček. Měkký kartáček se doporučuje pro děti od 5 do 12 let a pro silně krvácející, oteklé, bolavé dásně a opotřebované tvrdé zubní tkáně. Středně tvrdý zubní kartáček – pro děti starší 12 let a dospělé.

Tuhé a velmi tuhé zubní kartáčky by se neměly používat bez doporučení lékaře, protože mohou traumatizovat dáseň a způsobit oděr tvrdých zubních tkání a jejich štětiny nejsou dostatečně pružné, aby dobře pronikly do mezizubních prostor a pod dáseň.

Výběr velikosti

Pro každodenní použití si vyberte zubní kartáček s krátkou hlavou, která pokrývá 2 až 2,5 zubu vedle sebe, aby se s ním v ústech snadno manipulovalo a čistily se těžko přístupné plochy.

Jak dlouho vydrží zubní kartáčky?

Zubní kartáčky by se měly pravidelně vyměňovat, protože i v umělých štětinách se množí bakterie.
Kartáčky se střední tvrdostí lze používat 2-3 měsíce, zatímco měkké štětiny je třeba vyměnit po 1-2 měsících.

Měl bych uvažovat o elektrickém zubním kartáčku?

Mnozí zubní lékaři doporučují používat elektrický zubní kartáček, protože rychlé otáčky hlavice mohou odvést výjimečnou práci při čištění zubů. Elektrické zubní kartáčky a náhradní hlavice však mohou být drahé a manuální čištění zubů je stejně účinné, pokud se provádí správně.

Pokud máte omezenou manuální zručnost, může vám elektrický zubní kartáček pomoci dosáhnout odpovídající úrovně čistoty. V případě pochybností se obraťte na svého zubního lékaře, který vám poradí.

Vyberte si zubní kartáček s umělými štětinami, měkký nebo středně tvrdý a s malou hlavicí. Životnost zubního kartáčku je krátká – maximálně tři měsíce. Elektrické a ultrazvukové kartáčky usnadňují čištění zubů, ale měly by se používat s opatrností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *