engagement ring with diamond scaled

10 pravidel, jak udržet váš diamantový prsten zářivý a dokonalý

Vytvořeno |

Diamantový prsten je klasický šperk, který se dává k zásnubám a k dalším důležitým životním událostem. Pokud patříte mezi šťastné vlastníky tohoto mimořádného šperku, měli byste znát základní pravidla, jak se o svůj poklad starat.

1. Pozor na krémy

V první řadě dbejte na to, aby se krémy, mýdla a kosmetické produkty obecně vstřebaly do pokožky, než si prsten nasadíte. Důvodem je, že kosmetika obsahuje látky, které mohou snížit lesk kovu.

2. Prsten si nasazujte jako poslední

Prsten si dejte na prst až po dokončení oblékání. Zabráníte tak zachycení diamantu v oděvu při oblékání. Může se dokonce stát, že diamant může vypadnout z osazení, pokud se nešťastně osazení prstenu zachytí za pevnou látku. V tomto případě existuje také riziko ztráty kamene, zvláště pokud je velmi malý. Může vklouznout kdo ví kam a ztratíte jej navždy.

3. Nebezpečí při úklidu domu

Úklid dělá domácí prostředí zdravějším, ale může zničit váš prsten. Chemické látky a otřesy jsou nepřáteli vašich šperků, zejména diamantových prstenů. Pokud musíte umýt nádobí, umístěte kroužek na suchou polici mimo saponáty. Z dlouhodobého hlediska mohou způsobit matný povrch šperku. Při domácím úklidu je také snadné narazit prstenem o nábytek nebo jiné povrchy, a prsten se může znehodnotit. Diamant je samozřejmě nejtvrdší přírodní materiál, který existuje, ale není nezničitelný a hroty k osazení jsou snadno deformovatelné.

4. Žádný sport, pozor na moře 

Zahradničení nebo sportování jsou skvělé aktivity, ale mohou šperk poškodit nebo ušpinit. Mezi osazením a kamenem nebo mezi hroty, které drží diamant na místě, se snadno usadí nečistoty, jako je hlína v případě zahradničení. Nemluvě o otřesech, které může prsten utrpět při sportování. 

Poškodí se diamantový prsten mořskou vodou? Koupání v moři může zanechat stopy soli: v případě, že jste byli tak lehkomyslní a vrhli se do vody s diamantovým prstenem, okamžitě jej opláchněte ve sladké vodě. Při kontaktu se studenou vodou mají prsty na ruce mimo jiné tendenci zmenšovat svůj objem a zvyšovat riziko, že při plavání prsten z prstu sjede a už ho neuvidíte.

5. Na noc pěkně do krabičky

Při nošení diamantového prstenu je nejlepší na noc šperk bezpečně uložit. Ve spánku totiž může dojít k nechtěné deformaci kovu. V posteli nemůžete ovládat pohyby svého těla (zvláště pokud máte neklidný spánek). Hroty, které drží diamant v horní části vašeho prstenu, jsou poměrně jemné. Udrží kámen, ale ne, pokud jsou vystaveny tlaku několika kilogramů. Nezapomeňte si prsten sundat a vrátit jej zpět do pouzdra. Ještě lepší je, když ho nejdřív vyčistíte.

6. Hodí se vám lupa

Kupte si lupu.  Je to jednoduchý způsob, jak sledovat stav vašeho pokladu a včas zachytit jakékoliv změny. Snadno tak zkontrolujete opotřebení kovu a zasazení diamantu, případně hrotů, které kámen drží. usazení kamene musí být stále pevné a v původním stavu. Pokud zaznamenáte nějaké problémy, okamžitě vezměte prsten do klenotníka. Případnou závadu je lepší okamžitě opravit.

7. Diamant je samotář

Diamantový prsten se také nazývá solitaire. To je dobrý důvod, proč jej uložit samostatně, ve vlastní krabičce nebo pouzdru. Ve skutečnosti, pokud je prsten smíchán s jinými šperky, může se snadno poškrábat, zejména pokud přijde do kontaktu s jinými tvrdými kameny, jako jsou diamanty a rubíny. Kromě toho je diamantový prsten také zvláštním symbolem náklonnosti, výročí, šťastné chvíle. Váš prsten má zkrátka nárok na speciální zacházení.

8. Správný úchop šperku

Když prsten zvednete, snažte se ho nechytit v místě, kde je diamant zasazen, ale vezměte mezi prsty zlatý kroužek. Diamant tak nebude v kontaktu s tukem kůže, který snižuje jas kamene. Dále vám nebude hrozit deformace nejchoulostivější části šperku, která slouží k držení kamene na místě.

9. Pozor na prach

Diamant je navždy, ale i prach má tendenci zůstat s vámi navěky. Uvnitř, mezi hroty a kamenem nebo v obrubě se den za dnem hromadí zrnka nežádoucího prachu. Kromě poškození šperku může (téměř) neviditelná špína způsobit i zdravotní problémy, protože se v ní mohou skrývat nebezpečné bacily. Diamantový prsten by se proto měl pravidelně čistit, ideální je jednou týdně (pokud jej nosíte stále). (Stačí miska s vodou a pár kapek neutrálního saponátu.)

10. Tu a tam ho vezměte zpátky domů

Kam? Pokud vám na prstenu opravdu záleží a nosíte ho často, bylo by dobré jej jednou ročně vzít ke klenotníkovi na důkladnou revizi a vyčištění, případně i provést úpravu kovu, aby byl stále krásně lesklý a odstranit případné škrábance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *