Průvodce výběrem kočárku

Jak vybrat kočárek

Vytvořeno |

Než se pustíte do vybírání kočárku, je třeba uvědomit si jednu důležitou věc: neexistuje dokonalý kočárek. Jestli hledáte něco lehkého, skladného, co zvládne i ten nejtěžší terén, miminko v korbě vydrží minimálně do roka, navíc to bude mít stylový design, a nejlépe aby to byla levná trojkombinace, tak nic nenajdete. Před koupí kočárku je potřeba zodpovědět si na pár základních otázek, a podle toho si utřídit priority. 

Kde budete bydlet? 

Důležitá otázka se týká vašeho bydlení. Máte byt ve městě, nebo bydlíte v domě na vesnici? Od toho se odvíjí, kde budete kočárek skladovat.

Byt

Jestliže bydlíte v bytě, pravděpodobně budete kočárek nechávat dole ve sklepě, v úschovně na kočárky nebo si jej budete brát dovnitř do bytu. Pak hledáte něco lehkého, s čím nebudete mít tolik práce a bude se vám s kočárkem lépe manipulovat, tahat do schodů nebo do výtahu. Dejte si hlavně pozor na to, aby se vám kočár poté vlezl do všech dveří v domě.

Dům

V domě vás nejspíš nečekají žádné sklepy nebo vysoká schodiště, proto na váze kočárku příliš nezáleží a budou pro vás důležitá jiná kritéria. 

Kočovníci

Jste zvyklí hodně cestovat a budete kočárek často převážet v autě? V tom případě bude nejlepší něco hodně skladného, co půjde jednoduše složit a v kufru auta to nezabere moc místa. Ideální bude opět něco lehčího, abyste se při neustálém zvedání příliš nenadřeli. 

Kde budete jezdit? 

Další velmi důležitou otázkou je terén, na kterém se budete pohybovat většinu času.

Město

Jestli bydlíte ve městě, nepotřebujete kočárek nijak zvlášť odolný, naopak se vám bude lépe pohybovat s něčím lehčím a menším, obzvlášť jestli pánujete používat veřejnou dopravu. Horší jsou města, kde se často vyskytuje terén tzv. „kočičí hlavy“. U něj je důležitá stabilita kočárku, aby se vám během procházky městem nepřevrhl. 

Příroda

Do lesa, přírody nebo na nerovný terén se zase bude lépe hodit větší a těžší kočárek, který se nepřevrátí přes první kořen. Výhodou také bude odpružení, které tlumí nárazy a pro miminko to tak bude více příjemné. Kočárek by měl být stabilní, důležitý je výběr vhodných koleček. Nejoblíbenějším kočárkem do terénu je Thule Urban Glide 2, který koupíte v obchodě Sportobchod.cz nebo PinkOrBlue.cz

Jaká kolečka? 

S terénem úzce souvisí kolečka. Je totiž několik druhů, tak jaká vybrat? Když bude mít kočárek čtyři kolečka, bude stabilnější, někomu ale více vyhovuje, když jsou kolečka pouze tři. Rozhodnutí je na vás. 

Nafukovací

Nafukovací kola mají mnoho výhod, např. samy od sebe zajišťují lehké odpružení a jsou zároveň pevná a vhodná do terénu. Nevýhodou může být potřeba pravidelného dofukování a hlavně je zde riziko, že kolo můžete propíchnout. Ta pravděpodobnost ale není zase tak velká, kolečka jsou obvykle docela odolná a něco vydrží. Kočárky s nafukovacími koly ovšem bývají poměrně těžké. 

Pěnová

Pěnová kolečka jsou měkká a lehká, rovněž kočárek mírně odpruží a hlavně nemusíte nic dofukovat. Navíc si můžete být jistí, že kolo nikdy nepíchnete. Ve své měkkosti mají ale také jednu nevýhodu, zachytí po cestě všechno, od drobných kaménků až po písek na hřišti. Těžce se to poté z kol dostává, při jízdě to může dělat hluk a zanechává to v kolečkách dírky. 

Plastová

Plastová kolečka se nejčastěji používají u kočárků typu golfové hole. Jsou malá a lehká, ale také tvrdá, na chodnících mohou drnčet a vůbec nepruží. U jiných kočárků, než jsou golfky, tedy plastová kolečka nebývají příliš vhodná. 

Gelová

Obecně bývají gelová kolečka považována za nejlepší. Sice nepruží tak dobře jako nafukovací, ale nemusíte se bát, že se propíchnou. Zároveň se do nich nic nezachytne, jako se to stává u těch pěnových. Jízda s nimi je pohodlná, zvládnou každý terén a nevydávají žádný hluk.

Jaká kombinace? 

Existují nekombinované kočárky, dvojkombinace a trojkombinace. Co to znamená? A jaké mají jednotlivé kombinace výhody? 

Nekombinovaný kočárek

Znamená to, že nejdříve koupíte kočárek s hlubokou korbou. Tu využijete přibližně nějakých osm měsíců, až z ní miminko buď vyroste nebo se mu v ní přestane líbit. Pak koupíte sportovní kočárek, ve kterém bude dítě jezdit klidně až do dvou a více let. Výhodou je, že vždy můžete vybrat takový kočárek, který vám bude nejvíce vyhovovat v daném období. Pokud čekáte letní miminko, možná si vystačíte s menší korbičkou a na zimu pořídíte velký sporťák, do kterého se děťátko vejde i s fusakem. Na druhou stranu vás tak čeká dvakrát vybírání, dvakrát kupování, a vyjde vás to dráž, než když koupíte kočárek rovnou kombinovaný. 

Dvojkombinace

Kočárek z dvojkombinace obsahuje jak hlubokou korbu, tak sportovní verzi. Na jednu konstrukci můžete připevnit to, co zrovna potřebujete. Stačí koupit jeden kočárek a vystačíte si s ním na celé období. Má to mnoho výhod, jen dopředu nikdy nemůžete odhadnout, jak budete v praxi s kočárkem spokojeni a jaký sporťák vám a vašemu děťátku bude později vyhovovat.

Trojkombinace

Trojkombinace je v podstatě stejná jako ta předchozí verze, akorát k tomu máte navíc autosedačku, tzv. „vajíčko“. To se dá lehce nacvaknout na konstrukci kočárku. Zaplatíte rozhodně méně, než kdybyste kočár a autosedačku kupovali zvlášť, vajíčka z trojkombinace ovšem nebývají kvalitní ani bezpečná. Buď tedy vyberte značku, která se pyšní kvalitními autosedačkami a prodává zároveň kombinované kočárky, nebo se raději spokojte s dvojkombinací a sedačku vyberte zvlášť. 

Houpací kočárek? 

Oblíbené bývají také houpací kočárky. Miminka mají houpání ráda, příjemně se jim tak spí, při houpání se jim snadno usíná, a když zastavíte a miminko se začne budit, stačí jen kočárkem zahoupat a nemusíte chodit nebo najíždět na obrubník, aby to kočárkem zahoupalo. Na druhou stranu houpací kočárky bývají dost těžké, mají velká kola, a tím pádem nejsou příliš skladné a nevejdou se do každého auta. V tomto případě tedy záleží na vašich preferencích a prioritách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *