Průvodce výběrem dětské autosedačky

Jak vybrat dětskou autosedačku

Vytvořeno |

Kvalitní autosedačka je naprostý základ pro zajištění bezpečnosti dítěte na cesty autem. Její pořízení je nejen povinné, ale také nutné k ochraně toho nejzranitelnějšího pasažéra. Správný výběr autosedačky však může být mnohdy tvrdý oříšek, proto se v tomto článku podíváme na několik tipů, jak ji vybrat správně.

Hmotnost a výška dítěte

Jako první před výběrem dítě zvažte a změřte. Podle toho pak můžete zvolit vhodné rozměry autosedačky. Dítěti nesmí hlava vyčnívat z opěrky, ale také nesmí být naopak příliš volná. Autosedačky se obvykle rozdělují do 5 váhových skupin, případně i dalších, kombinujících více váhových skupin. Takové autosedačky mají nastavitelné prvky, díky kterým je možné autosedačku napolohovat vždy na danou výšku dítěte. Těmto autosedačkám říkáme rostoucí, jelikož dokáží s dítětem vlastně růst.

Kompatibilita s vozem

Většina autosedaček je sice univerzálních, ovšem můžete se setkat i s takovými, které do vašeho vozu pasovat nemusí. Doporučujeme proto hledat na autosedačce vždy označení Universal, které značí, že je autosedačka kompatibilní se všemi automobily. Pokud to však není možné, vybírejte autosedačky určené přímo pro váš vůz.

Bezpečnost autosedačky

Bezpečnost a zabránění případnému poranění jsou samozřejmě zásadní parametry při výběru autosedačky. Účelem autosedačky je v podstatě absorbovat při nárazu co nejvíce síly do sebe a ochránit tak dítě. K tomu slouží celá řada prvků, se kterými se můžete u autosedaček setkat.

Velmi důležitým parametrem bezpečnosti autosedačky je její způsob ukotvení ve vozidle. Velmi časté je uchycení pomocí pásu, se kterým je sice nejjednodušší manipulace, nicméně není tak pevné a bezpečné. Nejbezpečnější varianta je systém ISOFIX, který pomocí jakési kotvy uchytí autosedačku přímo na konstrukci vozidla. Na použití tohoto ukotvení však musí být váš vůz vybaven. Nejčastěji tento systém na ukotvení najdete na zadních krajních sedadlech, někdy ho však můžete najít i na sedačce spolujezdce

Nevýhodou autosedaček s ISOFIXEM mohou být také větší rozměry a obtížnější manipulace. U některých autosedaček je však možné nainstalovat do auta pouze základnu a autosedačku samotnou tak přenášet bez potíží bez ní. Berte však na vědomí také to, že čím složitější je instalace autosedačky do vozu, tím spíš se při ní můžete dopustit chyby. Proto nemusí být vždy úplně na škodu zvolit sedačku s jednodušším zapojováním.

Kromě toho může zajistit bezpečnost autosedačky také třeba možnost umístění proti směru jízdy. Díky tomu se dítě při případném nárazu zapře a náraz se tak minimalizuje. Dále jsou důležité také kvalitní bočnice, které tlumí nárazy do stran. Mimoto můžete bezpečnost autosedačky poznat také díky splněným normám a obdrženým certifikátům. Homologovaná sedačka musí být vždy opatřena oranžovým štítkem, díky kterému budete mít jistotu, že autosedačka splňuje veškeré normy.

Materiál

Materiál zvolte především podle toho, zda chcete mít autosedačku spíše praktickou, nebo komfortní. Pokud jste pro praktičnost, zvolte spíše nějaký syntetický materiál, který lze velmi jednoduše čistit. V opačném případě můžete zvolit bavlněný či semišový povrch, který je příjemnější na dotek, nicméně hůře se udržuje čistý. Na druhou stranu ale lépe saje pot než umělé materiály, díky čemuž nebude dítě tolik zpocené.

Pokud byste raději bavlnu, ale kvůli horší udržitelnosti v čistotě váháte, můžete zvolit autosedačku s možností odejmutí vnějšího povlaku. Ten pak prostě dáte do pračky a normálně vyperete.

Co se týče samotné konstrukce autosedaček, ta se vyrábí nejčastěji ze středně tvrdého plastu, který není příliš těžký a také je relativně tvrdý. Klíčové je však slovo relativně. Plastová konstrukce autosedaček může jednoduše prasknout třeba i při malém nárazu. I sebemenší prasklinka však může narušit celkovou pevnost konstrukce, proto si na to dávejte pozor a jednou za čas autosedačku zkontrolujte.

Další funkce

Kromě těchto základních funkcí a parametrů se můžete u autosedaček setkat i s dalšími užitečnými funkcemi, které vám mohou usnadnit život.

Možnost připojení ke kočárku

Některé autosedačky disponují dokonce i funkcí připojení na kočárek. Tu jistě oceníte především tehdy, když dítě v autosedačce usne a vy ho potřebujete přemístit do kočárku. Normálně byste ho museli ze sedačky vyndat, což by ho pravděpodobně probudilo a rozbrečelo. Díky autosedačkám připojitelným ke kočárku se můžete této situaci jednoduše vyhnout. Před zakoupením takovéto autosedačky si však nezapomeňte zjistit kompatibilitu s vaším kočárkem.

Polohování

Možnost polohování je snad u všeho skvělou a užitečnou funkcí, u autosedaček nevyjímaje. Využijete jí především v případě, že jezdíte v autě delší trati, které mohou být pro dítě náročné. Díky polohování mu můžete zajistit co nejpohodlnější pozici, aby se cítilo příjemně a třeba celou cestu neplakalo.

Umístění proti směru jízdy

Tuto funkci jsme již zmiňovali výše, nicméně je opravdu užitečná a tak stojí za podrobnější popis. Možnost umístit sedačku proti směru jízdy minimalizuje riziko poranění krční páteře, ke kterému při autonehodách dochází velmi často. Při čelním nárazu totiž sedačka pohltí sílu směrem dopředu a dítě se jen zapře do jejího opěradla. Díky tomu není hlava, krk a páteř celkově zdaleka tolik namáhána. Když totiž dítě sedí klasicky směrem dopředu, při nárazu se prohne a riziko poranění páteře je tak velmi vysoké. Umístění autosedačky proti směru jízdy se doporučuje pro děti do čtyř let věku.

Pultík

Některé autosedačky mají navíc i pultík, který se připevňuje pomocí pásu automobilu. Tento pultík do jisté míry omezí pohyblivost dítěte, což se nemusí všem dětem líbit, na druhou stranu mu ale poskytne prostor např. na hraní. Pultík navíc brání vypadnutí dítěte v případě havárie, kdy by auto skončilo vzhůru nohama. Kvůli tomu by měla být vzdálenost mezi pultíkem a dítětem co nejmenší, aby dítě skutečně nemohlo propadnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *