co se píše do životopisu

Návod, jak napsat strukturovaný životopis

Vytvořeno |

Důvodů, proč vědět, jak napsat strukturovaný životopis je mnoho. My si dnes společně řekneme, kde všude strukturovaný životopis uplatníme a hlavně, jak ho zpracovat. Hodně lidí totiž neví, jaké všechny informace zde musí být zpracovány. Dost už toho kecání, pojďme rovnou na to!

Proč umět napsat strukturovaný životopis?

Strukturovaný životopis patří do personálních písemností, které právě souvisejí se vznikem, průběhem i ukončením pracovního poměru. Životopis podává zaměstnanec budoucímu zaměstnavateli, aby se o něm zaměstnavatel dozvěděl nejzákladnější informace. Životopis se označuje také jako CV od slova curriculum vitae. Strukturovaný životopis je heslovitě napsaný. Můžeme se také setkat s životopisem vyprávěcím téže také popisným. Strukturovaný životopis (heslovitý) j přehlednější a zaměstnavatel se v něm lépe vyzná. Životopis se zpravidla předkládá s motivačním dopisem. Obě tyto písemnosti tedy představují první kontakt mezi uchazečem o práci a budoucím zaměstnavatelem. Uchazeč o práci se především snaží vyzdvihnout jeho znalosti a přednosti, proto je dobré si pořádně rozmyslet jeho zpracování. Je také vhodné, abyste dali životopis, který napíšete, zkontrolovat dalším dvou osobám, které vám mohou poradit, co ještě zlepšit. Co není dobré psát do životopisu?

  • není dobré mít v životopisu gramatické chyby – jste to vy, kteří se ucházíte o práci a pokud zde budete mít češtinářské chyby, zaměstnavatel radši přijme někoho jiného
  • zbytečné informace – je dobré ve zkratce napsat čemu se věnujete, ale ne to zbytečně roztahovat – nikoho nezajímá, jestli si doma čtete nebo uklízíte 
  • nezmiňujte se o tom, jaké máte oči, barvu vlasů nebo výšku – zaměstnavatel vás sám uvidí
  • není vhodné zmiňovat svůj původ – na to se vás, pokud bude chtít, zaměstnavatel zeptá jindy
  • nepište také nic o tom, zda jste rozvedená nebo vdaná či jestli jste na holky – tím zaměstnavatele opravdu neokouzlíte
  • no a není dobré také do životopisu psát, proč zrovna vy jste pro tuto páci dobří – to si zaměstnavatel zjistí sám

Co má být v životopisu? 

  1. osobní údaje (jméno, příjmení, adresa, datum narození + titul, když nějaký máte)
  2. údaje o vzdělání (název školy a přesné období studia na této škole – střední i vysoká škola)
  3. průběh zaměstnání
  4. dosažené zkoušky (řidičský průkaz, různé státní zkoušky, ať už z obchodní korespondence,…)
  5. jazykové znalosti (uvádějí se včetně úrovně)
  6. dovednosti práce s PC (v jakých programech umíte, co všechno zvládáte,…)
  7. další znalosti a dovednosti, které by mohly budoucího zaměstnavatele nadchnout
  8. přílohy (přiložené různé diplomy a osvědčení)

Velmi důležité je, abyste si v životopisu nic nevymýšleli. Vždy se na všechno přijde a není dobré lhát hned takhle ze začátku před zaměstnavatelem. 

Jak napsat strukturovaný životopis?

Jak už jsme si dnes řekli, jedná se o vaši vizitku, tudíž je dobré si dát záležet na tom, jak bude životopis vypadat. Když se podíváte na věci, které v životopisu mají a nemají být, je to často velmi matoucí. Sestavení životopisu není vůbec žádná sranda, dnes už funguje několik webových stránek, kde si můžete životopis sestavit i vytisknout. Najdete tam přesný formulář, do kterého jen doplňujete údaje. To vám velmi usnadní práci, ale pojďme si životopis sestavit dnes sami, pro případ, že by to někdo chtěl zkusit. Dřív také neměli možnost si najít na internetu formulář, vše si museli dělat sami, ručně. 

Tak jako každá písemnost či slohová práce, má i formulář strukturu. Společně si povíme, co v jednotlivých částí má být. 

Struktura životopisu

  1. HLAVIČKA
  2. VAŠE FOTOGRAFIE
  3. DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
  4. PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI ČI PRAXE
  5. KURZY ČI RŮZNÁ ŠKOLENÍ
  6. ZNALOSTI S PC
  7. JAZYKOVÉ ZNALOSTI VČETNĚ UVEDENÝCH ÚROVNÍ
  8. ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ…
  9. PŘÍLOHY

Hlavička

V hlavičce by měly být uvedeny vaše osobní údaje, jako je jméno, příjmení,  datum narození a adresa trvalého i přechodného bydliště. Dále zde může být přidán telefonní číslo či váš e-mail. 

Vaše fotografie

Životopis by měl obsahovat vaši fotografii. Nemusí to být fotografie z občanského průkazu, ale není dobré do životopisu přidávat vaše fotky z dovolené či nějaké momentky. Pokud vyberete vhodnou fotografii, máte větší šanci, že si vás potencionální zaměstnavatel zapamatuje. To může mít také vliv při rozhodování o tom, koho vezmou. 

Dosažené vzdělání

Vaše dosažené vzdělání se uvádí sestupně. Pokud základní škola není jediným vzděláním, tak se neuvádí. Vzdělání se uvádí až od střední školy. 

Pracovní zkušenosti či praxe

Při zpracování životopisu nezapomeňte také na dosavadní pracovní zkušenosti či různé praxe. Uvádí se zde délka provádění činnosti, jméno zaměstnavatele či firmy. Každý zaměstnavatel si přeje, aby měl uchazeč některé znalosti. I to může přispět k tomu, že si budoucí zaměstnavatel vybere právě vás. Stejně jako dosažené vzdělání se i pracovní zkušenosti uvádí sestupně, tedy od těch nejnovějších. 

Kurzy či různá školení

Kurzy svědčí o tom, že se chcete vzdělávat v určitém oboru a sama sebe rozvíjet. I to je dobrá informace pro vašeho budoucího zaměstnavatele, protože mu můžete dokázat, že i když vám v práci něco nepůjde, tak se nějakým způsobem budete snažit to dohnat. 

Znalosti v PC

je dobré vyjmenovat všechny programy, ve kterých umíte alespoň trochu pracovat. V každé práci se dnes setkáte s počítačem, v každé. Proto je vhodné programy jako je Word, WordPress, PowerPoint, Excel,… ovládat. 

Jazykové znalosti

Uvést všechny cizí jazyky, které ovládáte, není vůbec na škodu. Naopak to svědčí o tom, že myslíte o své budoucnosti a snažíte se rozvíjet. K jazykům je také dobré uvést, jakou máte dosaženou úroveň.

Řidičský průkaz,…

Můžete zde napsat také informaci o tom, zda vlastníte řidičský průkaz. S touto informací se uvádí také skupina. 

Přílohy

Pokud máte nějaké diplomy, certifikáty či jiná osvědčení, nebojte se je do životopisu jako přílohu přiložit. Potencionálního zaměstnavatele to určitě potěší a co vy víte, třeba se mu zalíbíte. 

Toť pro dnešek vše. Nebylo toho málo, ale vím, že si každý s životopisem hravě poradíte. Nebojte se toho a v případě, že si nebudete vědět rady napište nám do komentáře a spolu to zvládneme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *