Jak pečovat o boty

Jak se správně starat o boty

Vytvořeno |

Správnou péčí o boty můžete patrně prodloužit jejich životnost a dobrý vzhled. Péče o boty se ale často podceňuje, a mnohdy lidé ani nevědí, jak se o ně správně starat. V tomhle článku si to prozradíme.

Volba vhodné obuvi

Na začátku je důležité obuv vhodně vybrat. Při výběru bot je dobré zvolit kvalitní kousky a nesnažit se za každou cenu ušetřit. Některé boty mohou vydržet opravdu dlouho, jiné se mohou poškodit již po chvíli nošení. Důležité je také volit druh obuvi podle příležitosti. Některé boty nejsou dělané na náročné horské chození, některé boty nejsou zase dělané do horkých letních dní. Je tedy potřeba mít více párů bot pro různé příležitosti.

Pravidelné čištění

Boty je potřeba pravidelně čistit. Jestliže boty nebudete čistit, velmi rychle začnou ztrácet svůj pěkný vzhled a začnou se dříve ničit. Nečistota je nejvíce vidět na bílých částech bot, které je potřeba umývat opravdu často. Jestliže máte boty celé bílé, věnujte čištění velikou pozornost. Boty po čištění můžeme dodatečně ošetřit různými ochrannými nánosy.

Impregnace

Impregnace je proces, při kterém se na boty nanáší tenká vrstva ochranného filmu, který brání v usazování nečistot na obuvi, a také brání vysušování a stárnutí materiálu bot. Impregnaci vám provedou například v prodejně s obuví při prvním zakoupení bot. Impregnovat boty si můžeme ale i sami, pomocí impregnačních sprejů. Impregnace se musí stále opakovat, protože má svou životnost a nevydrží příliš dlouho. Boty, na které impregnaci nanášíme, musí být čisté a suché. Impregnovaná obuv vydrží déle, nežli obuv bez impregnace. Pamatujme také na vnitřek bot, který je dobré ošetřit proti zápachu a potu.

Sportovní obuv

Při sportu se obuv velmi namáhá a rychleji ničí. Je tedy potřeba mít na sportování jinou obuv, než běžně nosíme ven. Nenoste tedy vaše běžné boty například na běhání, ale pořiďte si přímo boty na běhání. Díky tomu si vaše boty na běžné nošení nebudete ničit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *