jug coconut oil whit coconut put dark background scaled

Jak poznat kvalitní kokosový olej

Vytvořeno |

Také toužíte vyzkoušet zázračný a všestranně využitelný kokosový olej? Tápete ale v nabídce a nevíte, který si vybrat? Rozmýšlejte. Abyste mohli využít všech jeho blahodárných účinků, je třeba sáhnout po takovém produktu, který zaručuje, že pozitivní účinky kokosového zůstaly při výrobě zachovány. Důležité pojmy musí být uvedeny na etiketě, podle nich poznáte způsob úpravy a i jeho kvalitu.

Typy výroby oleje

  • Lisovaný za studena – i když pojem naznačuje něco jiného, tak při výrobě dochází ke stlačení dužiny a jejímu ohřátí na víc než 120 °C. Tato metoda ale i přesto zajistí kvalitní olej, který si udrží enzymy a živiny odolné vyšším teplotám.
  • Expeller lisovaný – levné a časté zpracování, při výrobě však dochází ke ztrátě prospěšných vlastností kokosu, navíc bývá chemicky ošetřen.
  • Odstředěný – nejzdravější a nejdražší způsob zpracování. Dužina se ve velké rychlosti točí ve smyčce a přirozeným zahřátím odstřeďuje přírodní olej.

Druhy oleje

  • Rafinovaný kokosový olej – se získává ze sušeného kokosového jádra, které nemá takové vlastnosti jako čerstvý kokos. Tyto vlastnosti se tedy „doplňují“ chemickým bělením. Na etiketě je uvedeno RDB, tedy Refined, Bleached, Deodorized = rafinovaný, bělený, deodorovaný. Většinou bývá levnější.
  • Nerafinovaný kokosový olej – je opravdu kvalitní olej, označený jako panenský nebo extra panenský či čistý (v pojmech nejsou žádné rozdíly). Jde o výborný olej získaný z čerstvých plodů bez použití vysokých teplot.

Na co vše lze využít a jaké výhody má kokosový olej?

Způsoby použití jsou opravdu široké. Zdraví prospěšné látky lze využít při vaření a pečení, je vhodný k dochucování pokrmů a úpravě životosprávy. Energii v těle uvolňuje postupně, má méně kalorií než jiné tuky, neobsahuje cholesterol a výborně podporuje metabolismus.

V péči o tělo lze kokosový olej využít jako jedinečný balzám pokožky, nahrazující tělové mléko, omezuje vznik vrásekzklidňuje pleť, funguje jako odličovač, je vhodný k masážímregeneruje pokožku po opalování, slouží jako výborná prevence proti striím.

Pro vlasovou kosmetiku lze využít při péči o suché a lámavé vlasy, kterým také dodává lesk a výživu. Je vhodný jako kondicionér i jako maska.

V domácí lékárničce pomůže v boji pro ekzémům a akné, léčí popraskané lokty a paty. Slouží k účinnému bělení zubů, uklidňuje dásně a omezuje vznik zubního kazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *