319 scaled

Black Friday přináší velké slevy: jak nakoupit co nejvýhodněji?

Vytvořeno |

Black Friday označuje největší slevovou akci v roce. Původem americká tradice tohoto „černého pátku“ lákala do dlouhých front v obchodech na extrémně zlevněné zboží. U nás se slevami nejvíc setkáte na internetu. Seznamte se s původem tohoto svátku slevového šílenství a zjistěte všechny důležité informace včetně toho, jak nejvýhodněji nakoupit a na co si dát pozor.

Black Friday se ke svému dnešnímu významu dostával dlouho

Název Black Friday (černý pátek) provází několik verzí o jeho vzniku. Zatímco by se mohlo zdát, že od začátku pojmenovává zisk prodejců (dostávají se z červených čísel do těch výdělečných, černých), není tomu tak. Ve skutečnosti je tento výraz historicky spojený se situací, kdy v roce 1869 Jay Gould a James Fisk na burze spekulativně nakupovali zlato takovým způsobem, že došlo k pádu celé burzy. Kvůli tomu zkrachovalo hodně investorů a od té doby se termín černý zažil i pro další smolné dny na burze.

Později už se černý pátek spojil se dnem po Díkůvzdání a ponechal si svůj nešťastný význam, dřív používaný na burze. Tentokrát jej v 50. letech 20.století začali používat manažeři továren, jejichž zaměstnanci předstírali onemocnění kvůli oslavám Díkůvzdání den předtím. Prodlužovali si tak volno.

O deset let později začali tento termín používat policisté v americkém městě Philadelphia – a opět pro stejný pátek, hned po dni Díkůvzdání. V dlouhých směnách se museli potýkat s kolabující dopravou i davy v ulicích, protože se sem lidé sjeli za nákupy a na tradiční sobotní zápas v americkém fotbalu.

Obchodníci se neúspěšně snažili tento přejmenovat na Big Friday (velký pátek). Po roce 1980 se obchodníkům konečně povedlo spojit výraz Black Friday s příjemnějšími událostmi, a sice s velkými výprodeji a slevami, kterými obchody startovaly vánoční nákupy. Přesto se negativní události tohoto dne nechtějí úplně pustit, a kromě zranění při přetahování se o zboží, došlo v New Yorku i k ušlapání zaměstnance obchodu. V České republice se tyto slevové akce začaly prosazovat až v roce 2010.

Kdy je Black Friday?

Black Friday připadá podle tradice na den po severoamerickém svátku Díkůvzdání, který se ve Spojených státech amerických slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu. Každý rok tak jde o jiné datum. Black Friday 2022 připadá na 25. listopadu. V Česku se ale slevové akce spouští i několik dní (a někdy i týdnů) před samotným datem a končí i pár dní po něm. Je proto potřeba si tyto akce pohlídat u konkrétních obchodníků. Protože se u nás pro tento pojem zažilo spojení se slevami, objevuje se i mimo své tradiční období. Třeba Alza Black Friday nabízí i několikrát do roka.

Black Friday dárky

Na co si dát v případě slev Černého pátku pozor?

Obchodníci dávají do slev zboží, kterého se potřebují rychle zbavit pro uvolnění místa ve skladech. Spoléhají také na to, že toho u nich zákazníci nakoupí víc než jen původně vybrané věci. Toto je výhodné pro obě strany. Někdy je ale potřeba dát si pozor na různé triky, kvůli kterým může zákazník nakoupit nevýhodně.

Důležité je proto dát pozor na několik věcí. Slevy totiž mohou být vypočítané od doporučené maloobchodní ceny, která mohla od uvedení zboží na trh významně klesnout. Sleva se tak zdá velká, ale ve skutečnosti je zanedbatelná. Někteří prodejci před výprodejovým obdobím zboží zdraží, aby je pak mohli zlevnit. Zákazník může zaplatit i víc. A vůbec nejhorší varianta je, když obchodník rovnou uvede slevu u nově prodávaného zboží k přilákání pozornosti (toto je i nezákonné a kontroluje to Česká obchodní inspekce). Ve všech případech je proto dobré si zjistit, jak se ceny výrobků pohybují u konkurence a kolik stály pár měsíců předtím.

Velkým lákadlem bývá i slovo až, které slibuje slevy třeba „až 90 %“. V nabídce může být i jeden produkt s touto slevou a další jsou o poznání nižší. Také se stává, že obchodníci ve snaze ušetřit vytvoří Black Friday balení. To vypadá jako běžně prodávané, ale ve skutečností v něm chybí příslušenství (jako kabely nebo baterky). Omyl vzniká kvůli fotce normálního balení a neúplnému popisku, na který se obchodníci vymlouvají. Obchodník ale musí svou nabídku zveřejňovat jasně a je pro něj závazná. Nejlepší je spolehnout se na ověřené obchody a projít si recenze od dalších zákazníků.

Při nákupech v kamenných obchodech je dobré si zkontrolovat cenu v regálu i u pokladny, někdy totiž sleva nemusí souhlasit. V tomto případě je nejlepší nenakoupit, protože dosáhnout zpětného vrácení rozdílu ceny je velmi složité. Je také normální, že počet prodávaného zboží ve slevách bývá omezený. Někdy ale se ale inzerované zboží za celou dobu trvání akce neobjeví a prodejce tak jen falešně láká lidi do svého obchodu. Někdy je na vině jen omezená nabídka. U vysoce žádaných produktů, jako je při Black Friday Apple, je tak důležité si s nákupem pospíšit.

Akce Black Friday se účastní čím dál víc obchodů

Obchody o svých slevových akcích pro Black Friday dávají vědět prostřednictvím newsletterů i sociálních sítí. Některé totiž určité akce odhalují postupně nebo jen pro své věrné zákazníky a vyplatí se je v tomto období sledovat. Velmi výhodné je kombinovat nabídku s dalšími slevovými kupóny, které zajistí větší slevy nebo třeba dopravu zdarma. Počet zapojených obchodů stále stoupá, loni to bylo kolem 60 %.

Nejčastěji zahrnuje Black Friday elektro a módu, objevují se i hračky, potřeby do domácnosti a pro sport. Obchody se také snaží nabízet zboží, které lidé nakupují pod vánoční stromeček. K oblíbeným třeba patří na Black Friday Samsung, takže zboží této značky mizí rychleji. Slevy v obchodech se pohybují od 20 % k 80 %.

 Nejvýrazněji se zapojují tyto obchody, u kterých akce trvají každý rok podobně dlouho:

  • Alza: má Black Friday několikrát ročně, ten v listopadu má asi 14 dní.
  • Mall: začíná se slevami mezi prvními, většinou trvají několik týdnů, ale některé se objevují jen na pár hodin.
  • CZC: slevy nabízí celý měsíc se speciálními slevami na vybrané produkty v omezeném množství.
  • Datart: slevy umožňuje po většinu listopadu.
  • Zalando: rozděluje slevové akce po dnech pro jednotlivé značky po celý týden.
  • Zoot: zboží za lepší cenu nabízí většinou týden a nejvýhodněji na Cyber Monday.
  • Notino: týden trvající slevy se u tohoto obchodu postupně zvyšují.

Na Black Friday navazují slevy elektroniky Cyber Monday

Velké slevy ale Black Friday neuzavírá, je tu ještě jeden speciální den. Další slevová akce Cyber Monday vznikla v návaznosti na Black Friday až mnohem později v roce 2005, opět ve Spojených státech amerických. Do češtiny se dá přeložit jako kyber nebo kybernetické pondělí a odkazuje na způsob prodeje (elektronicky, tedy online přes počítač). Podle názvu by se mohlo zdát, že je v tento den výhodně k prodeji jen elektronika, ale ve skutečnosti se slevové akce týkají všeho zboží, které se dá koupit online.

Cyber Monday vzniklo proto, že Američané po Black Friday nejvíc vyhledávali zboží právě v pondělí po Díkůvzdání. Spousta z nich si nákupy rozmyslela nebo je předtím nestihla a nákupy se přesunuly na internet. Toho využili obchodníci a nabídli speciální akce na tento den. Jde o nejbližší pondělí hned po Díkůvzdání a týká se jen nákupů na internetu. Ve Spojených státech dosáhlo Cyber Monday takové popularity, že tržby e-shopů převýšily i zisky obchodníků z Black Friday.

Protože u nás se hodně prodejů při Black Friday odehrává online, v hodně případech se tyto akce spojují dohromady. Často jde také o připomínku a povzbuzení nákupů v posledním možném termínu. Je proto potřeba si pohlídat, jestli jsou nákupy na Cyber Monday opravdu výhodnější podle nabídky konkrétního obchodu.

4497419

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *