Jak na prdíky u miminek?

Vytvořeno |
Která maminka doma nezažila prdíky svého miminka? Dokážou miminko pěkně potrápit. Proč vlastně v bříšku vznikají?

Mléko podléhá v trávícím traktu kvasným procesům a vznikají tak plyny. Břišní stěny malého miminka jsou ještě velice slabé, teprve se vyvíjí a miminko se tak neumí samo plynů zbavit.

Jak na prdíky u miminek?

Vzniká bolest bříška, pláč a probdělé dny a noci. Nevíme, co se děje a jak miminko utišit. Většinou se v těchto případech pláče jedná buď o hlad miminka nebo právě prdíky. Zaražené větry dokáží dost nepříjemně potrápit i nás dospělé a co teprve to malé miminko, které si samo neumí pomoci. Lze však eliminovat nafouknuté bříško různými tipy a triky, které našemu miminku mohou výrazně ulevit. Protože spokojené miminko = spokojení rodiče.

Jak ulevit miminku při bolení bříška?

První věc, na kterou je potřeba se zaměřit je strava maminky. Snažit se výrazně omezit nebo úplně vynechat nadýmavé potraviny jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo, některé druhy zeleniny a ovoce jako jsou hrušky a hrozny. U každého je individuální, co ho nadýmá, proto je potřeba postupně zkoušet co daná potravina s miminkem udělá. Je dobré počkat vždy dva dny, než přidáme nový druh ovoce nebo zeleniny. Pomoci mohou i směsi kojících čajů, které obsahují fenykl, kmín a jiné směsi koření a bylinek, které brání nadýmání. Kojící čaje seženete například v lékárnách.

Další možností, která může výrazně pomoci je nechat miminko správně odříhnout. Preventivně můžete miminku při každém přebalování dávat nožičky kolínky k bříšku, do stran a následně k sobě a případně krouživými pohyby miminku masírovat bříško pomocí olejíčků, které obsahují přírodní látky pro podporu správného trávení. Olejíčky zakoupíte v drogeriích nebo obchodech s přírodními produkty.

Během jednoho kojení není potřeba střídat prsa, pokud to není přímo vyžadováno. Soustavné kojení z jednoho prsa může výrazně ovlivnit nadýmání miminka, stejně jako hltavé sání miminka.

Další variantou jsou rektální rourky. Jedná se o gumovou hadičku vyrobenou v různých průměrech, které se zavádí do zadečku. Nepoužívat pravidelně. Seženete v lékárnách stejně jako různé kapičky proti prdíkům. Probiotika vhodná pro maminku i miminko jsou též vhodná k užívání od začátku kojení. Lékárna DrMax má pro všechny registrované DrMax dopravu zdarma a tak nemusíte letět do lékárny a ušetříte za poštovné.

Nebojte se vyzkoušet všechny metody postupně, protože každé miminko je individuální a může mu pomoci něco jiného. V Každém případě se poraďte se svým pediatrem o vhodných postupech.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *