20 tipů jak jednoduše ušetřit za energie

20 jednoduchých tipů jak ušetřit za energie

Vytvořeno |

Stále více lidí si uvědomuje důležitost úspory energie nejen pro ochranu životního prostředí, ale také pro snížení nákladů na domácnost. I když může být náročné změnit své návyky, existuje mnoho jednoduchých a efektivních způsobů, jak snížit spotřebu energie a ušetřit peníze na účtech za elektřinu, plyn a další energie. V tomto článku se podíváme na několik osvědčených tipů, jak ušetřit za energii v domácnosti a současně přispět k ochraně našeho životního prostředí. Od malých úprav návyků až po investice do úsporných zařízení, každý má možnost přispět k snížení své spotřeby energie a ušetřit mnoho korun.

1. Snížení termostatu o pouhý jeden stupeň má mnohem větší dopad, než si většina lidí myslí.

Je to jedna z nejjednodušších věcí na tomto seznamu, snížení teploty o jeden stupeň může v průměru ušetřit až 2500 Kč ročně v typické domácnosti.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že pro zdravého dospělého člověka stačí 18 °C, přičemž pro velmi staré nebo mladé lidi je potřeba teplota o něco vyšší. Přesto má mnoho lidí termostaty nastavené na 20-24 stupňů. Zvažte proto, zda si doma nenasadíte svetr a nezjistíte, jaká teplota je ve vaší domácnosti příjemná.

Snížení teploty například z 21 °C na 20 °C se sice nezdá příliš, ale může snížit váš účet za vytápění o 10 %. Pro představu (nikoliv vědeckou): představte si, že by vaše domácnost měla již 13 °C, snížení rozdílu mezi touto teplotou a teplotou, na kterou je vytápěna, o jeden stupeň, bude tvořit velkou část.
A nezapomeňte, že není třeba zvyšovat teplotu, když je venku chladněji. Úkolem termostatu je vytopit dům na nastavenou teplotu, jen to může v chladnějším počasí trvat déle.

2. Máte kombinovaný kotel? Malá úprava teploty průtoku, která může snížit váš účet za plyn o 2000 Kč ročně.

Pokud máte kombinovaný kotel (nejběžnější typ kotle bez zásobníku teplé vody), klíčovým způsobem, jak ušetřit, je snížit teplotu průtoku – v podstatě teplotu vody, která cirkuluje v systému a ohřívá vaše radiátory. Ve výchozím nastavení je obvykle nastavena vyšší, než je potřeba, což znamená, že nepracuje v nejúčinnějším režimu.
Aby bylo jasno, jedná se o něco jiného než o snížení teploty hlavního termostatu nebo ventilů na radiátorech – teplota v domě se tím nesníží. Vaše radiátory budou jen o něco chladnější a místnosti se mohou zahřívat o něco déle, ale stále budou efektivně vytápět váš domov.

3. Ředíte si horkou vodu studenou, abyste se nekoupali příliš horkou?

Dalším nastavením, které byste měli zkontrolovat, je teplota teplé vody na bojleru. Tím se řídí teplota vody, která vytéká z kohoutků s teplou vodou.

Ve výchozím nastavení je tato teplota často příliš vysoká, takže jednoduchá změna zajistí, že nebudete příliš utrácet ohříváním vody na vyšší teplotu, než je třeba.

Pro většinu lidí by měla stačit teplota kolem 55 °C. V podstatě platí, že pokud k dosažení požadované teploty ve vaně ředíte horkou vodu velkým množstvím studené, je pravděpodobně příliš horká a vy zbytečně utrácíte peníze.

Na přední straně bojleru by měla být možnost změnit teplotu – obvykle je označena malou ikonou kohoutku. Termostat většinou vypadá jako jednoduché kolečko. Pokud si nejste jisti, podívejte se do návodu k bojleru. Můžete ji pak snížit na teplotu, která vám vyhovuje.

female hand turning electric water heater boiler household enegry saving equipment

4. Pokud nepotřebujete teplou vodu po celý den, zkontrolujte nastavení předehřevu bojleru.

Většina moderních bojlerů má také funkci „předehřevu“, takže teplá voda v potrubí je nastavena na určitou teplotu, abyste nemuseli příliš dlouho čekat na ohřev vody. Odborníci však tvrdí, že předehřev je sice pohodlnější a voda se méně plýtvá, ale z hlediska úspory energie je velmi neefektivní, zejména v domácnostech, kde jsou obyvatelé celý den v práci.

Chcete-li tedy ušetřit peníze, podívejte se do návodu ke svému bojleru, kde najdete pokyny, jak předehřev vypnout (liší se podle modelu).

Elektronické bojlery se dokonce umí sami naučit v kterou denní dobu nejvíce používáte horkou vodu a podle toho efektivně ohřívat.

5. Ztlumte radiátory v místnostech, které nepoužíváte.

Ujistěte se, že máte pod kontrolou, které místnosti vytápíte, abyste zbytečně neplýtvali penězi za vytápění prázdných místností. Můžete jednoduše obejít dům a vypnout radiátory v místnostech, které nechcete vytápět.

Mějte však na paměti, že v některých domácnostech by chladnější místnosti mohly vést k větší kondenzaci, což může zvýšit riziko vzniku plísní. Uvědomte si také, že chladničky a mrazničky obecně nemohou správně fungovat, pokud teplota v místnosti klesne příliš nízko (obvykle pod 10 stupňů).

Termostatické radiátorové ventily jsou dalším ovládacím prvkem, kterým můžete nastavit teplotu v jednotlivých místnostech (jinde, než kde je umístěn hlavní termostat). Když teplota v dané místnosti stoupne nad hodnotu nastavenou na radiátorovém ventilu, přestane voda přes daný radiátor protékat – kotel bude stále zapnutý a bude vytápět ostatní místnosti, ale bude spotřebovávat méně energie.

Většina termostatických radiátorových ventilů (TRV) má nastavení proti zamrznutí – obvykle symbol sněhové vločky. Když je tedy ventil zcela vypnutý, stále propouští malé množství horké vody, aby nedošlo k zamrznutí potrubí. Pokud vaše radiátory nejsou vybaveny TRV, dávejte pozor, abyste je nevypnuli úplně, protože by to ve velmi chladném počasí mohlo vést k prasknutí potrubí.

6. Hlučné radiátory? Studená místa při zapnutém topení? Zkontrolujte radiátory a odvzdušněte je.

Radiátory byste měli pravidelně odvzdušňovat, aby se v nich nezadržoval vzduch, který způsobuje vznik studených míst v horní části. Tím se snižuje účinnost vašeho topného systému, protože k získání dostatečného tepla z nich spotřebujete více energie.

To, že je třeba radiátory odvzdušnit, poznáte podle toho, že jejich zahřívání trvá déle než obvykle, v horní části cítíte studená místa nebo slyšíte bublavé zvuky.
Odvzdušnění radiátorů je poměrně jednoduché, ale než začnete, ujistěte se, že víte, co děláte.

white radiator appartment

7. Perte více oblečení méně často a vyzkoušejte chladnější nastavení.

Zkuste prát o jedno praní týdně méně a pokaždé se ujistěte, že jste pračku naplnili. Neperte už jen jednu košili nebo šaty, které potřebujete na velký večer.

Můžete také zkusit prát na chladnější nastavení. Pokud budete prát oblečení na 30 °C a každý týden vyperete o jednu dávku méně, můžete ušetřit 800 Kč ročně. Praní při nižších teplotách bude pro každodenní čištění vyhovovat, i když pro odolnější skvrny bude možná potřeba nastavit o něco vyšší teplotu.

8. Omezte používání sušiček prádla.

Sušičky patří k nejdražším spotřebičům, proto minimalizujte jejich používání a maximalizujte zatížení.
Pokud je to možné, můžete ušetřit tím, že sušičku nebudete používat, protože je to jeden z energeticky nejnáročnějších spotřebičů.

Obvykle platíte až 25 Kč za náplň, takže sušení prádla na sušáku v místnosti (s otevřeným oknem, aby se zabránilo vlhkosti) nebo venku, abyste zkrátili dobu sušení v sušičce nebo se jí dokonce úplně vyhnuli, může výrazně snížit náklady.

9. Nezapínejte myčku napůl prázdnou

Může být lákavé spustit myčku jen zčásti naplněnou, jen abyste měli čisté věci, ale je to velmi neefektivní způsob spotřeby energie.

Pokud počkáte, až bude myčka plná, můžete ji týdně spustit o jedno spuštění méně. Můžete takhle snížením spotřeby myčky o jedno spuštění týdně ušetřit 500 Kč ročně a to nemluvíme o tabletách do myčky, leštidlu a dalším.

A neoplachujte nádobí před vložením do myčky – plýtváte horkou vodou na práci, kterou se myčka teprve chystá vykonat.

29130

10. Zkontrolujte, zda vaše chladnička a mraznička nejsou příliš chladné.

Podle výrobců a odborníků byste měli v chladničkách udržovat teplotu 5 °C a v mrazničkách -18 °C. Neplýtvejte energií, pokud je nastavíte na nižší teplotu – na kvalitě potravin to nic nezmění, jen se zvýší váš účet za energii. Většina moderních chladniček a mrazniček má ukazatele teploty, které si můžete sami nastavit, takže si nastavení zkontrolujte.

Pokud má vaše chladnička nebo mraznička místo ukazatele teploty číselnou stupnici, můžete si koupit teploměr do chladničky asi za 100 Kč a zkontrolovat nastavení teploty tímto způsobem, abyste se ujistili, že není nastavena příliš nízká teplota.

11. Přemýšlejte: „Kolik šálků připravuji?

Čím více vody vaříte, tím více energie spotřebujete. Při plnění konvice si toho buďte vědomi, abyste ji nepřeplnili. Jednoduché, ale účinné, s možnou úsporou 300 Kč ročně.

Někteří špekulanti dokonce doporučují koupit menší konvici, abyste nebyli v pokušení ji přeplnit. Pokud však dokážete být u své větší konvice přísní a naplníte ji jen tím, co hodláte použít, neměli byste to potřebovat.

Jiní doporučují uvařit jednu plnou konvici a naplnit velkou termosku, kterou budete používat po celý den.

12. Ponechání zařízení v pohotovostním režimu nespotřebovává tolik energie, jak se říká, ale pokud můžete, vypněte je.

Vypínání zařízení namísto jejich ponechání v pohotovostním režimu může být dobrý nápad, protože spotřebováváte energii na něco, co nevyužíváte – množství energie, kterou můžete ušetřit, je ale pravděpodobně poměrně nízké.

Podle zákona EU nesmí televizory a další zařízení vyrobené od roku 2013 spotřebovávat v pohotovostním režimu více než 0,5 wattu. Abychom si uvědomili, jak velký je to problém, televizor ponechaný v pohotovostním režimu 20 hodin denně by stál 40 Kč ročně.

Podobně i energeticky náročná zařízení, jako jsou herní konzole, spotřebovávají v pohotovostním režimu jen malé množství energie. Například PlayStation 5 spotřebuje v pohotovostním režimu pouhých 0,4 wattu (za předpokladu, že nestahuje žádné aktualizace ani nenabíjí ovladače). To by při celodenním pohotovostním režimu stálo méně než korunu.

Jednoduché pravidlo tedy zní: „Pokud jej pravděpodobně nebudete používat častěji než jednou týdně, rozhodně jej „vypněte“; pokud častěji, je to na zvážení.“

13. Investujte do LED žárovek

LED žárovky spotřebovávají přibližně třetinu energie oproti úsporným zářivkám a vydrží svítit mnohem déle. A dokonce až 80% oproti obyčejným žárovkám. Pravidlem je, že byste se měli poohlédnout po LED žárovkách s co nejnižším příkonem při dostatečné svítivosti.

Počáteční náklady nejsou nijak vysoké. Balení 10 LED žárovek nyní zakoupíte kolem 500 Kč. Návratnost je tedy velice rychlá. Na výměnu nepotřebujete volat elektrikáře, našroubovat žárovku zvládnete sami. Během prvního roku, by se Vám investice měla vrátit.

Samozřejmě pomůže i vypnutí všech světel, když nejste v místnosti.

3075879

14. Zkraťte dobu sprchování, abyste ušetřili energii a vodu

Podle odborníků můžete zkrácením doby sprchování o pouhou minutu ušetřit 600 Kč ročně na účtech za energii a dalších 400 Kč ročně na účtech za vodu, pokud máte vodoměr.

Zkuste si pořídit časovač sprchování, abyste měli přehled (nebo si prostě nastavte budík na telefonu). Můžete si také při sprchování zazpívat nějakou kratší písničku – ti, kteří jsou v dosahu, vám možná poděkují.

Někteří šetřílci dokonce vypínají vodu, aby se napěnili, a znovu ji zapínají, aby se opláchli. Může to znít trochu extrémně, ale čísla se mohou sčítat. Existují také často uváděné zdravotní výhody studené sprchy, ale do toho Vás nutit nebudeme.

15. Pokud je to možné, používejte u spotřebičů režim „eco“.

Mnoho spotřebičů má režimy, které umožňují jejich provoz při různých rychlostech, teplotách a úrovních výkonu. Často mají režim „eco“, který je uváděn jako šetrnější k životnímu prostředí.

U většiny spotřebičů znamená režim „eco“ provoz při nižších otáčkách a často i nižší teplotu. Často se jedná o volitelnou funkci u praček a myček nádobí. Při používání těchto režimů se spotřebuje méně energie, v některých případech dokonce méně než při praní na krátký cyklus, a proto ušetříte peníze na účtech za energii. Podle výrobce praček až 90 % energie, kterou pračka spotřebuje, připadá na ohřev vody. Ekologické praní při nižší teplotě tak může spotřebovat mnohem méně energie, někdy až 59 %.

Upozorňujeme však, že tyto režimy budou mít pravděpodobně problémy například s opravdu špinavým nádobím nebo velmi špinavým oblečením. Nejsou také ideální, pokud spěcháte, protože cykly ekologického režimu obvykle trvají mnohem déle.

16. Využijte sílu slunce.

Využijte co nejvíce přirozeného světla během dne – roztáhněte závěsy a žaluzie v celém domě, abyste dovnitř pustili světlo a teplo. Jen je nezapomeňte opět zatáhnout, jakmile se večer začne stmívat. Zatažené žaluzie pomáhají udržet teplo v domě.

morning mountains beautiful view from window dawn mountains

17. Nenechávejte při čištění zubů nebo holení puštěnou vodu.

Pokud při čištění zubů nebo holení obvykle necháváte puštěnou vodu, přestaňte. Zvykněte si používat vodu pouze na opláchnutí zubního kartáčku před a po čištění zubů nebo si při holení naplňte malou skleničku vodou, jinak vyléváte peníze do odpadu

18. Nevkládejte horké jídlo přímo do lednice.

Uvařili jste velké jídlo a máte spoustu zbytků na zítra? Možná byste měli počkat asi hodinu, než zbytky vložíte do lednice. Když dáte horké jídlo rovnou do lednice, bude se muset více snažit, aby zůstalo chladné.

Nenechávejte je však venku příliš dlouho, jinak by se mohly vytvořit škodlivé bakterie.

19. Po ukončení pečení a vypnutí trouby nechte dvířka trouby otevřená.

Možná to není velký rozdíl, ale po dokončení vaření můžete zvážit ponechání otevřených dvířek trouby, abyste pomohli zahřát váš domov (i když i se zavřenými dvířky se kuchyň stále zahřívá, jen pomaleji). Ujistěte se však, že otevřená dvířka nepředstavují nebezpečí pro malé děti a domácí zvířata. A vždy se ujistěte, že je trouba vypnutá.

20. Naplňte mrazničku, abyste ji udrželi v chladu.

Dobře zásobený mrazák udrží chlad lépe než prázdný. Obecně platí, že mrazničky pracují nejhůře, když se znovu ochlazují poté, co jste otevřeli dveře, abyste něco vyndali.

Všechny zmrazené potraviny v dobře zásobeném mrazáku tomu mohou napomoci, protože zabrání tomu, aby se mrazák po otevření zahřál tolik jako prázdný, a pomohou rychleji ochladit nově přidané položky.

frozen berries vegetables

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *