Zázrak jménem medvědí česnek

Vytvořeno |

Medvědí česnek zažívá v poslední době naprostý boom. A není divu! Je to totiž opravdu všestranná a zázračná rostlina, která navíc dost často roste ve volné přírodě. Po přečtení tohoto článku jistě budete mít chuť též vyrazit na jeho lov. Tak jdeme na to!

woman harvesting leaves fresh bear garlic forest herbalism herb cooking food concept

Zázrak jménem medvědí česnek

Medvědí česnek jistě není nutné sáhodlouze představovat, pár základních informací se nám však bude hodit. Jedná se o vytrvalou bylinu s širokou škálou léčivých účinků. Mimo to najde své využití i v kuchyni jako koření. Obsahuje mnoho tělu prospěšných látek, namátkou můžeme jmenovat například minerální látky, vitamíny, silice či jód. Na našem území se vyskytují dva druhy medvědího česneku, a to česnek medvědí pravý a česnek medvědí ukrajinský. Ty se od sebe lehce vzhledově liší, konkrétně je rozdíl v okvětní stopce.

Léčebná moc medvědího česneku

I obyčejný česnek najde své uplatnění v oblasti léčitelství, účinky medvědího česneku jsou však o něco silnější. Medvědí česnek dokáže dezinfikovat trávicí trakt a blahodárně působí na střevní mikroflóru člověka. Pomůže vám, máte-li potíže s průjmy. Hravě zatočí s nepříjemným nedýmáním. Velmi pozitivní účinky má i na cévy, které rozšiřuje, dále třeba snižuje krevní tlak. Poradí se i se zánětlivými onemocněními slinivky, pročišťuje močový měchýř a ledviny. Zatočí s plísněmi a mykózami. Medvědí česnek také povolejte do akce, jste-li kuřák, má totiž protinikotinové účinky.

Medvědí česnek v kuchyni

Nejlepších účinků dosáhnete, budete-li medvědí česnek konzumovat za syrova. Pokud ho chcete ale používat v teplé kuchyni, rozhodně do toho jděte. Můžete ho používat tam, kde byste klasicky použili běžný česnek. Medvědí česnek má taktéž lehce pikantní chuť, na rozdíl od běžného česneku ale nezanechává nepříjemný zápach v ústech.

Kdy vyrazit na lov medvědího česneku

Tato bylina vylézá z půdy v jarních měsících.  Vydáte-li se medvědí česnek hledat do lesa, jistě místo jeho růstu nepřehlédnete. Vůně česneku vám totiž napoví, že jste na správném místě. Ke konci května je však už na sběr pozdě, jeho blahodárné účinky se touto dobou už vytrácí, musíte to do této doby tedy stihnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *