
Proč je dobré třídit odpad
Vytvořeno |
V dnešní době se stále častěji mluví o možnostech třídění odpadu. Někdo tvrdí, že to nemá smysl, jelikož je na skládce nakonec vše stejně sesypáno na jednu hromadu. Jiní tvrdí, že je potřeba začít u jednotlivců, aby se změnil svět. Všechny větší změny tak začínají. Pojďme se proto podívat, jaké jsou odpady v domácnosti, a co můžeme udělat pro naši budoucnost.
Odpad kam se podíváš
Vzpomeňme jenom na chvíli, kolik odpadu vyprodukujeme během jednoho dne. Odpad vzniká už od samého rána, při snědení našeho prvního jogurtu k snídani, pak během celého dne, až do samotného večera s poslední vypitou flaškou vína. Neustále jsme zavalováni papírky, plasty, sklem, kovy, oblečením, prostě vším, co nepotřebujeme, ale musíme se toho zbavit tak, aby to nezatěžovalo naši planetu, na které chceme ještě nějakou dobu žít. Jelikož nejsme úplně schopni zmenšit množství odpadu, i když se o to snažíme, zkusme s ním alespoň nakládat tak, aby byl do budoucna ještě použitelný.
Myslet ekologicky
Pokud si ráno sníte váš oblíbený jogurt, zkuste vyhodit plastový kelímek mezi plasty a dejte mu tak šanci na recyklaci a jeho další využití, pokud jej totiž hodíte do směsného odpadu, nebude znovu využit a znehodnotíme ho.
Začít musíme každý u sebe
Nejlepší cesta je mít doma jednotlivé tašky na určitý druh odpadu, nebo samotný odpadkový koš rozdělený na jednotlivé typy. Je jasné, že se vám nechce mít po kuchyni různé tašky, do kterých budete třídit, ale nejvíce odpadu je papírového a plastového, proto bude dobré mít alespoň tyto dva. Navíc si tak dost ulehčíte práci, směsného odpadu už nebude tolik, a nebudete proto muset, tak často chodit s odpadky ven. Pokud navíc vypláchnete odpadek a budete tak mít pouze čistý odpad, nezačne vám nic časem hnít a následně zapáchat.
Venku už je to hračka
Venku je pro nás mnohem jednodušší třídit. Kontejnery jsou barevně označeny, abychom se nespletli. Je vidět, že celá společnost o této problematice přemýšlí a snaží se pomoci. Asi není potřeba to dlouze rozebírat, proto jen všeobecně pro upřesnění.
Zelený kontejner=barevné sklo (zavařovačky, láhve)
Bílý kontejner=čiré sklo (skleničky, láhve).
Žlutý kontejner=plast (fólie, igelity, kelímky, sáčky).
Modrý kontejner=papír (noviny, papíry, časopisy, krabice, papírové obaly, letáky, kartony)
Jak třídit věci, které barevné kontejnery nepojmou?
Pokud se potřebujete zbavit kovů, odevzdejte je ve výkupně nebo sběrných dvorech. Do sběrných dvorů patří i nebezpečný odpad, nefunkční elektrospotřebiče či staré baterie. Staré léky vraťte do lékáren. Staré oblečení do kontejnerů charity, třeba ještě někomu poslouží.
Pokud se společnost vydala tímto směrem, proč nejít stejnou cestou?