Neuvěřitelné využití citronu

Vytvořeno |

Existuje plod, který můžeme využít jako lék, kosmetický přípravek anebo dokonce jako čistící a dezinfekční prostředek. Je cenově dostupný, dobře se skladuje a v obchodech ho vidíme běžně. Můžeme ho jíst, můžeme pít jeho šťávu a dokonce můžeme z něj získat éterický olej. Tento plod má krásnou barvu, příjemnou vůni a dokonale dochutí mnoho pokrmů. A hlavně je zdravý. Možná Vás překvapí, že jej máte v kuchyni. Už asi víte, že je to citron.

lemon

Odkud pochází?

Podle nedávných studií citrony pochází z jihovýchodní Asie. Existuje ale i písemný doklad o tom, že starověcí Římané citrony pěstovali taky. Jejich vyobrazení můžeme vidět na mnoha freskách a mozaikách. Například ve známých Pompejích byla objevena vila, která je vyzdobena freskami s motivy citroníku. Takže kde jsou jeho pravé kořeny, můžeme jen odhadovat. Každopádně dnes víme, že má rád mírné podnebí. Jeho odrůdy můžeme najít například v Argentině, Itálii, Mexiku a třeba i Španělsku.

Jaké je jeho využití?

Je překvapující na co všechno se dá citron použít. Začneme v kuchyni. Plátek tohoto jasně žlutého ovoce si můžeme dát do čaje. Kolik z nás miluje, když se po náročném a chladném dni zahřejeme horkým nápojem. Oběma rukama svíráme náš teplý oblíbený hrnek, z něj vystupuje pára a lahodná vůně citronu. Jeho kůru rádi přidáváme do mnoho moučníků. Osvěžující je i citronáda. Skvělý účinek na náš metabolismus a imunitu má i sklenka vlažné vody s citronem hned po ránu. Celý den jsme pak příjemně nabuzeni. Tento krásně žlutý plod obsahuje mnoho vitaminu C. Proto je důležitý pro správnou funkci našeho těla. Podle nedávného výzkumu doporučená denní dávka pro zdravého dospělého člověka je 100 miligramů. Průměrný citron obsahuje asi polovinu této dávky.

A co jako čistící prostředek? Půlka citronu účinně dezinfikuje kuchyňská prkénka. Už naše babičky používaly citron v lednici na odstranění nepříjemného zápachu. Dnes nechá svěží vůni i v jiných spotřebičích. Například v myčce. Když smícháme citronovou šťávu s jedlou sodou získáme úžasný a přírodní roztok na odstranění skvrn a čištění dřezu.

Navíc se z něj dá získat olej, který se používá v potravinářském, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Když už teď víme, jak všestranně se dá citron použít, využijme ho. Nejenže prospějeme našemu tělu, ale zbavíme se i nepříjemných bakterií, domácnost nám bude svěže vonět a ještě budeme mít dobrý pocit, že jsme nepoužili žádnou chemii, ale jen to co  nám nabídla příroda. Tak směle do toho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *