Jak vybrat pohodlnou matraci

Vytvořeno |

Kvalitní matrace je základem dobrého spaní. A dobrý spánek je zase základem spokojeného dne. Kromě spánku ovlivňuje matrace také stav našich zad a kloubů. Jak tedy vybrat tu správnou?  

young happy family relaxing soft bed store 1

1) Tvrdost matrace

Matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Nejměkčí matrace se obvykle vyrábí z paměťové pěny, tudíž se přizpůsobují poloze těla. Vhodné jsou pro seniory a pro lidi, které trápí problémy se zády nebo s klouby. Pro tyto osoby se však nejlépe hodí matrace ortopedické.

Středně měkké matrace se hodí pro alergiky a lidi trpící kožními problémy. Proč? Protože jsou nejvíce prodyšné. Nejtvrdší matrace obvykle využívají lidé s vyšší hmotností, kterým vyhovuje fakt, že se neprolamují pod váhou těla. 

Moderní matrace bývají vybaveny systémem 7 zón, díky kterému se přizpůsobují váze i poloze člověka. Tyto anatomické zóny zajišťují velmi pohodlný a kvalitní spánek.


2) Materiál

Osvědčenými materiály na výrobu matrací jsou latex, paměťové pěny, kokosová vlákna i koňské žíně. V posledních letech se rozšířily také bio pěny, které vznikají s ohledem na ekologické hospodaření a jsou vysoce antibakteriální.

Velmi oblíbené jsou matrace z takzvané líné pěny. Tento materiál dokáže reagovat na tlak i teplotu těla. Díky tomu se matrace perfektně přizpůsobí poloze, ve které ležíme, a tento tvar udrží.

Matrace z líné pěny navíc mají efekt pomalého narovnání. Doporučují se proto osobám, které jsou dlouhodobě připoutány na lůžko. Díky pomalému návratu totiž nevznikají proleženiny. Pro lidi s těmito problémy se navíc vyrábí přímo antidekubitní matrace.

3) Výška a šířka

Každá matrace by měla být alespoň o 30 cm delší než je člověk, který na ní bude usínat. Šířka matrací pro dospělé by měla začínat na 90 cm, ne méně. Rozměry matrace si můžete určit i sami, pokud si ji necháte vyrobit na míru.

I v případě, že na posteli spí dva lidé, je lepší držet se výše popsaných rozměrů a koupit dvě samostatné matrace. Záleží ale na preferencích každého spáče. Pohodlnější matrace jsou ty vyšší. Lépe se z nich vstává a jsou obvykle i pevnější.

Základní informace máte, nyní si už jen najděte obchod, ve kterém byste rádi nakoupili. Se vším ostatním vám jistě poradí zkušení prodejci. Nebo zavolejte na infolinku a poraďte se po telefonu. Pomoct mohou i instruktážní videa na YouTube.  Matraci si člověk kupuje na několik let, proto se vyplatí nad její volbou pořádně popřemýšlet. My Vám doporučujeme ke koupi ověřený Asko Nábytek nebo Okay Nábytek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *