smiling young woman sitting floor stretching his leg scaled

Jak pečovat o funkční prádlo

Vytvořeno |

Jaro, léto, podzim i zima. Aktivní sport, pomalá procházka i outfit jen tak do města. Zájem o funkční prádlo raketově roste. A není se co divit. V obchodech najdete kousky, které hýří nápadem i atraktivním designem. A jen stěží je často rozeznáte od klasických svršků. Aby však plnilo dokonale svou roli, je potřeba o funkční prádlo náležitě pečovat. Odměnou vám bude skutečná funkčnost po celou dobu nošení.

Časté praní. Ano či ne?

Zatímco bundu vás nenapadne přemístit do pračky po jediném dni nošení, tričko či dokonce spodní prádlo je samozřejmostí. Je tomu tak i u funkčních kousků? Budete se možná divit, ale záleží na materiálu. Základem správné péče je tak nastudování etikety, která vám přesně popisuje, jak správně funkční prádlo a jednotlivé kousky prát. Typicky oděv z vlny merino do pračky patří co nejméně. Čím častěji totiž merino věci perete, tím ztrácejí na své funkčnosti. Navíc vlna merino má úžasnou schopnost, a to přirozenou antibakteriálnost. Nosit tak výrobky z ní můžete i několik dní, stačí je vždy řádně provětrat a nechat proschnout. Na druhou stranu funkční prádlo z polyesteru či polypropylenu potřebuje vyprat po každém nošení. V opačném případě se vlákna „zanesou“ potem a přijde o své funkční prodyšné umění.

Kolik stupňů je značka ideál?

Mnoho z nás intuitivně láká prát propocené svršky na vyšší teplotu tak, aby se zničily všechny bakterie. Ovšem pozor! Funkční prádlo je sice odolné, zároveň však na praní choulostivé. Obvykle je doporučováno praní na 30 stupňů, maximálně však na stupňů 40. Samozřejmostí je pak volba programu jemného praní a maximálně 600 otáček při ždímání. Nezapomeňte také zapnout všechny zipy, obrátit oblečení na ruby a zkontrolovat obsah kapes. Ostuda není ani prát funkční prádlo klasicky v ruce. Nezapomeňte jej však důkladně vymáchat.

Které prací prostředky jsou nejlepší?

Na ty klasické prací prášky, gely a aviváže raději hned zapomeňte. Funkční prádlo si zaslouží jen tu nejlepší péči. A hlavně ji potřebuje pro svou funkčnost. V klasickém prášku totiž dřív nebo později dojde k poškození jeho funkcí a stane se z něj klasické prádlo. Nebojte se tedy investovat do speciálních pracích prostředků určených pro péči o funkční prádlo. K dostání jsou v prodejnách se sportovním či outdoorovým oblečením. A i když milujete vůni aviváže, ta do styku s funkčním prádlem nesmí přijít ani na dálku! Funkční prádlo totiž nenávratně připraví o jeho prodyšnost a pevnost. Stejně tak se funkční prádlo nekamarádí se sušičkou prádla a ani s přímým slunečním svitem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *